Hírek

Ebben a speciális helyzetben is akadálymentes az EuroChem Agro tevékenysége

Balássy Ákossal az EuroChem Agro Hungary Kft. közép-kelet-európai vezetőjével beszélgettünk arról, hogy már hetek óta zajlik a biztonságos munkavégzés ebben a speciális helyzetben, amiben minden kollégájuk is maximálisan partner, tevékenységük továbbra is akadálymentes.

– A jelenlegi speciális helyzetben, hogy állnak a munkavégzéssel? A kollégák terepen vannak vagy otthonról dolgoznak?

– Az EuroChem cégcsoport elindította a home office munkafolyamatot. Március második hetében lett volna egy nemzetközi látogatásunk, Svájcból, Németországból érkeztek volna felsővezetők. Ezt a látogatást egy központi utasítás alapján mér február végével leállították. A EuroChem csoportnál február vége óta mindenféle nemzetközi céges utazások tiltottak, a magánutazások pedig nem javallottak.

A helyzet odáig fokozódott, hogy két héttel ezelőtt, amikor az iskolákban is távoktatásra álltak át Magyarországon, ennek hatására megléptük azt, hogy különösen azok a kollégák, akik kiskorú gyermeket nevelnek, ők otthonról dolgoznak. Természetesen a folyamatok nem állhatnak meg itt az irodában, ezért mindig van egy kolléga, aki az aznapot az irodában tölti.

Mivel nagyon jó a csapatunk, ezt nem kellett kijelölni, hanem rögtön kialakult, hogy kik azok, akik ezt elosztják maguk között. Mivel autóval jönnek az irodába, senkivel nem találkoznak útközben, az iroda zárt és tiszta, kollégákkal nem találkoznak, ezért ezt biztonságosnak lehet minősíteni az adott körülmények között.

Területi képviselő kollégáink természetesen minden személyes látogatást lemondtak, hiszen ez az időszak nem az új vevők szerzéséről szól, és eleve a mezőgazdaságban is a munka dandárjában vagyunk, a vetési előkészítések, első műtrágyázások megtörténtek. A régi partnerekkel a kollegák telefonon is tudják tartani a kapcsolatot, követni az eseményeket, megbeszélni az aktuális igényeket.

Sikerült összeraknunk és az elmúlt időszakban véglegesítenünk a rendszerünket, szerverhátterünket, így minden kolléga tudott kapni készleten levő laptopot, tudnak otthonról dolgozni, távoli eléréssel elérik a szervert. Amiért kellenek a napi ügyeletek az irodában az az, hogy néhány cégtől még postán kapjuk a dokumentumokat, ezek többnyire szállítólevelek, számlák, de természetesen a legtöbb cég már átállt digitális számlázásra.

Ahogyan a mi számláinkat elfogadják digitális formában, úgy mi is elfogadjuk partnereink ezen számláit. Nincsen nagy fluktuáció a partnereink között, régi jó együttműködő partnereink vannak, akiknek hiszünk a szavában. Természetesen különösen odafigyelünk mi is, ha furcsa kérések érkeznek partnernek tűnő e-mail címekről…

Az EuroChem cégcsoport informatikai háttere egy nagyon biztonságos rendszer, nagyon erősen szabályozott, hogy milyen programokat használhatunk, milyen rendszerekben dolgozhatunk, így a velünk való kapcsolattartás a továbbiakban is biztonságos.

– Ahogyan mondta, bőven szezon van. Hogy állnak jelenleg a kiszállításokkal, van elég készlet? Mekkora palettáról válogathatnak a gazdák? Hogy áll ennek az egésznek a logisztikája?

– A termékeinket alapvetően két csoportra bontanám, a hagyományos tömegtermékeink, ezek ugye a MAP, DAP, kálisó és hagyományos NPK műtrágyák. Ezekből megfelelő készletekkel rendelkezünk belföldi raktárakban. A Litvániából történő közutas DAP szállításunkban az első hetekben akadtak fennakadások, amikor nem tudták még a fuvarozók, hogyan lehet szállítani.

Úgy gondolom, a szezon nagyrészét azt előre lekötöttük, tehát nem is nagyon lett volna plusz rendelés kapacitásunk friss beszállítással. Belföldi raktárakkal jól állunk. Prémium termékeinkből, az Entecből és az Utecből előre be kellett készleteznünk. Ezek Belgiumból érkeznek uszályon Magyarországra, s a szezon miatt is korábban be szoktuk hozni az országba, így megvannak a készleteink. Belföldi raktározó partnereinknél még nem történt fennakadás, ők tökéletesen tudnak csomagolni, szállítani.

A belföldi fuvarozás akadály nélkül működik, a nemzetközi fuvarozásban is Magyarországról látjuk el a régiót: Csehországot, Szlovákiát, Horvátországot és Szlovéniát. A lengyelországi tengeri raktárunkból látjuk el Csehországot és Szlovákiát. Az első napokban valóban volt fennakadás, lemondták a fuvarosok a szállításokat, nem tudták, hogy lesznek a folyamatok.

Pont a tegnapi napon volt egy olyan rendelés, hogy hétfői rendelésre, szerdai felrakásra, csütörtöki lerakásra tudtunk autót találni Csehországban, ezek is megoldottak.

Természetesen oda kell figyelni a higiéniás és egyéb előírásokra, de úgy látom, Európa szerte mind a magyar kormány, mind a körülöttünk levő országok kormányai a műtrágyát az élelmiszerlánc részének tekintik, ezért ezt is egy akadálymentesített, kivételezett pozícióba helyezték, ami azt jelenti, hogy nem érintheti korlátozás ezeknek az áruknak a szállítását, szemben egyéb hagyományos termékekkel, például műszaki cikkek.

Úgy érzem, a mai nap sincsen ellátásbéli problémánk, az őszre felkészülve ezeknek a termékeknek a nagyrészét mi vízi úton hozzuk Magyarországra, a Dunai hajózás és a vasúti áruforgalom működik.

Oroszországból hozzuk Záhonyba, Mándokra a termékeinket. Ezek eddig is működtek, bízom benne, hogy ezután is fognak.

– Az euró nagyon erős most a forinthoz képest, hogy állnak az árakkal? A gazdák sokszor aggódnak, hogy módosul-e az a szerződésben rögzített ár, amit korábban megkötöttek a gyengébb eurónál.

– MI tartjuk az árakat. Ha egy üzletet euróban vagy dollárban kötöttünk meg, akkor azok nyilván abban is maradnak. Ha valamelyik partnerünkkel forintban egyeztünk meg, akkor a megkötött szerződéseket utólag nem módosítjuk, ez nem lenne korrekt hozzáállás. Természetesen az új szerződéseket, amennyiben azok forintban kötődnek, igazítani kell az aktuális árakhoz. Ez egy pillanatnyi nagy áremelést eredményezett, mivel az elmúlt hetekben körülbelül 10-15%-ot változott az árfolyam.

Ez mindenkit érint, sajnos meg kell lépni, hiszen nekünk is euróban, dollárban kell teljesítenünk a szállítóink felé. A forint-euró, forint-dollár árfolyamváltozás az elmúlt években is elég hektikus volt, tehát sok esetben magának a terméknek nem változott az ára dollár/euró alapon, forint alapon viszont nagy volt a kilengés. Ami biztos, hogy ez mindenkit érint a szektorban.

Minden import terméket, azokat a hazai gyártású termékeket, amelyek 100% import alapanyagból készülnek. Az NPK műtrágyákat ugyanúgy érinti, mint bármilyen más terméket. Egy hazai gyártású nitrogén műtrágyát már kevésbé érint, mert annak egy része a terméknek, amit devizában kell fizetni, az előállítás itthon történik.

Úgy gondolom, hogy az árfolyamváltozástól független okok miatti áremelkedés nem várható. Bízom benne, hogy visszatér az a szezonalitás, hogy szezon végére csökkennek az árak és a szezonon kívüli időszakban folyamatos áremelkedés lesz, ami azt honorálja, ha valaki korábban köti le, vásárolja meg az adott terméket.

A műtrágyánál tömegárúról lévén szó, az árumozgatás is fontos szempont. Félmillió tonna árut behozni, megmozgatni az országban nem úgy működik, mint egy raklap mobiltelefon, ehhez idő kell. Sajnos a dunai hajózás nem is kiszámítható… Nyárra mindig elfogy a víz a Dunából.

Július-augusztusban a csökkenő vízszint miatt mindig nehezebb behozni az árut. Én a gazdáknak és kerekedőknek is azt javaslom, hogy gondolkodjanak előre, kössék le a szükséges mennyiségeket, ne az utolsó pillanatban vásároljanak, ne tegyék ki magukat annak a kockázatnak, hogy nem lesz adott időpontban ott a szórandó műtrágyájuk.

A növénynek akkor kell a tápanyag, amikor annak ideje van!

– Ezzel összefüggő kérdés, hogy azt hallom, az utóbbi időben a szállítási költségek jelentősen emelkedtek, főleg, ami a külföldi desztinációt érinti.

– Jelentősen nem emelkedtek. Amikor az egész karantén szigorítási folyamat elindult, akkor volt egy kis ijedtség a piacon, ami a fuvarozást tekinti. Főleg nyugaton drasztikusan elkezdtek emelkedni a fuvarozási árak. Megijedtek a sofőrök, nem tudták, hogy tudnak elindulni dolgozni, ha elmegy külföldre, hogy tud onnan továbbmenni.

Én úgy látom, ezek rendeződtek. A kereslet-kínálat dönt a fuvardíjakban, emiatt várható némi emelkedés, de ez nem drasztikus és kompenzálja az, hogy a fuvardíjaknak csaknem a felét az üzemanyag teszi ki.

Ha megnézzük, hogy az utóbbi időben hogyan alakulnak az üzemanyag árak, akkor látjuk, hogy a gázolaj ára még éppen hármassal kezdődik, egy pár héttel ezelőtt ez még vastag négyessel kezdődött. Ennek van egy árcsökkentő hatása, tehát a kettő egyensúlyba hozza magát, még akkor is, ha a dollárhoz képest változott is a forint.

Akkora volt a kőolaj áresés, hogy még mindig olcsóbb üzemanyagárakkal találkozhatunk a kutakon. Ami előfordulhat még, hogy esetleges nemzetközi fuvarozásban is résztvevő cégek már nem tudnak nemzetközi fuvarokat ellátni, pusztán az áruforgalom csökkenése miatt, ezek a kapacitások Magyarországon felbukkanhatnak, tehát a magyarországi belső fuvarkapacitás nőhet.

– Ha a kőolaj ára csökkent, van olyan kőolajból készült műtrágya, aminek az ára szintén csökkenhet?

– A kőolajár csökkenését pár hónap eltéréssel követi a földgáz árcsökkenés, a nitrogén műtrágyák alapja a földgáz, ebből adódóan várható egy világszintű nitrogén műtrágya árcsökkenés, de úgy gondolom, hogy a kereslet nem fog indokolni drasztikus árcsökkentést, tehát arra ne számítson senki, hogy itt megint négyessel, hármassal kezdődő MAS árak lesznek. Minden elképzelhető, de drasztikus árcsökkenés emiatt nem lesz.

– Van valamilyen újdonság, amit a helyzetre való tekintettel elkezdtetek összeállítani az év második felére vonatkozóan? Valami új termék, új megjelenés, új formáció?

– A termékeinket elég erősen promőtáltuk a tavalyi évben is és a műtrágya piacon elég nehéz újat mutatni. Innovatív termékeink az Entec és az Utec. Mint nitrogén hasznosulást kontrolálandó inhibitoros termékek, nagyon jól elindultak tavaly, visszatérő vásárlásaink vannak idén tavaszra is már.

Az őszi szezonra -, amit tavaly csak hangoztattunk még -, a kálisót saját bányáinkból fogunk hozni, granulált formában is. Ebből tavaly is szállítottunk már, de nagyon korlátozott mennyiségben, idén nagyobb mennyiség áll rendelkezésre, ez mindenképp egy újdonság lesz.

NPK műtrágyákból is igyekszünk újabb formulákat behozni a magyar piacra az őszi szezonra, ez természetesen attól függ, hogy ár-érték arányban versenyképesek tudunk-e lenni a hazai gyártókkal. Semmiképpen sem szeretnénk a hazai piacot rombolni, dömpingárazni, úgy gondoljuk, hogy elsősorban a prémium termékeket és azok piacát kell erősíteni.

Hangsúlyt fektetünk a digitális kommunikációra, arra, hogy ha nem tudunk személyesen kimenni a partnereinkhez, akkor egyéb más online formában legyünk velük kapcsolatban. Utolsó fázisába ért a honlapunk oly rég várt megújítása, várjuk, hogy a központi IT csapatunk élesítse a rendszert. Várakozással tekintünk az őszi rendezvények elé.

Megtörtént az Év Agrárembere díj gálája, ez még becsúszott a karanténos időszak elé. Kíváncsian várjuk, hogy a Magyarország Legszebb Birtoka projekt, hogy fog elindulni, ugye ott egy konkrét telepi látogatássorozat, ami az egészet végig viszi. Bízunk benne, hogy addigra a karanténokkal és a korlátozásokkal kapcsolatos rendeletek lecsengenek.

– Én is bízom benne, és természetesen várjuk a jelölteket a Magyarország Legszebb Birtoka díjkiírásra. Azt remélem, hogy a június vége, júliusi időszakra már lehetőségünk lesz terepre menni és megtekinteni a birtokokat, ezzel a szokásos módon hirdetni és vinni a mezőgazdaság jó hírét, mert ugyebár mi mindannyian szeretjük a mezőgazdaságot.

Mátrai Zoltán

Tovább olvasom
Hirdetés

Fókuszban

Hirdetés
Hirdetés
Hirdetés

Facebook

Hirdetés