Hírek
Drága hobbi a vadászat: mélyen a zsebébe nyúlhat idén, aki kipróbálná
A vadgazdálkodás szerves része a vadászat, a hobbivadászaton túl nagyon fontos szerepet töltenek be a vadászok a szektor egyensúlyának a fenntartásában, a dúvadak okozta mezőgazdasági kárenyhítésben is, de feladatuk az inváziós állatfajok terjeszkedésének a megakadályozása, ahogy a járványok megfékezése is. Mekkora a vadászat költsége 2023-ban?
A korszerű és hatékony vadgazdálkodás fenntartható szinten szabályozza a vadállományt, valamint lehetővé teszi a vadászatot, mindezzel megakadályozza a jelentős mezőgazdasági és erdészeti vadkárokat, az inváziós állatfajok terjeszkedését, továbbá megfékezi az állatok között terjedő járványokat, az orvvadászatot és az illegális állatkereskedelmet. Ráadásul a vadászathoz kapcsolódóan igénybe vett szolgáltatások fontos turisztikai bevételeket generálnak Magyarországon.
Egy vadásztársaság célja a vadgazdálkodási tevékenység teljes körű folytatása, a vadon élő állatok tervszerű vadgazdálkodás keretein belüli kilövése, a vadhús értékesítése, valamint egyéb vadászati szolgáltatások nyújtása.
Vadgazdálkodásnak minősül a vadállomány és az élőhelyek védelme, a vadállomány szabályozásával kapcsolatos tevékenységek is. Ezen túl a gazdálkodói érdek, valamint a vadászterületen folytatott gazdálkodási tevékenységek közötti összhang megteremtése, továbbá a védett természeti területen a természetvédelmi célok megvalósítása és a vadaszati jog szakszerű gyakorlása is.
A vadgazdálkodás kapcsán kevés szó esik annak nemzetgazdasági jelentőségéről, ugyanakkor a “Vad védelméről, a vadgazdálkodásról és a vadászatról” szóló LV/1996. (VI.16.) törvény által létrehozott Országos Vadgazdálkodási Adattár (OVA) vadászati szezononként vezet kimutatásokat az ágazat bevételeiről és költségeiről. A több mint 1400 vadgazdálkodási egység keretében tevékenykedő vadásztársaságoknak a vadásztatás mellett számos más bevételi forrása van, így például a vadhús vagy az élő vad értékesítése, a vadászati turizmushoz kapcsolódó szolgáltatások (például szálláshely-szolgáltatás) és kisebb mértékben az állami támogatások.
Fotó: Getty Images
Na de mennyibe kerül a vadászat?
Megújult a vadászati árjegyzék, mely a 2022. március 1-i vadászévtől érvényes árakat tartalmazza. A földrajzilag változatos és vadban gazdag területeken egyéni és társas vadászatokra egyaránt kínálnak lehetőséget. Lássuk milyen árakra számíthatunk a szezonban. Ehhez most az Ipoly Erdő Zrt. árlistáját vettük alapul.
Bérvadászati árjegyzék (érvényes: 2022.03.01-től visszavonásig):
Általános feltételek:
A bérvadászaton csak érvényes magyarországi vadászati okmányokkal és fegyvertartási engedéllyel rendelkező vadász vehet részt. Bármely vadászaton (vadkan kivételével) a trófea valós mérete 15 %-al eltérhet a szerződésben meghatározott, illetve a kísérő által becsült mérettől. A vadászvendégnek ezen eltérésen belül ki kell fizetnie a vad árjegyzék szerinti díját. Vadkan esetén mindig a tényleges méret a fizetés alapja. Hibázást akkor kell fizetnie, ha a vadászvendég a hibázás után sem ejtett el ugyanolyan fajtájú és ivarú vadat a vadászat során.
A vadászkísérés díja:
- munkanapokon: 8 000 Ft/nap/fő
- munkaszüneti napokon: 10 000 Ft/nap/fő
Gímszarvas
Sebzés: a becsült trófeasúly 50%-a
Hibázás: 20 000 Ft/db
Trófeasúly: 24 órával a kifőzés után nagykoponyával mért súly
Trófeabírálati díj: 10 000 Ft/db
őz
Sebzés: a becsült trófeasúly 50%-a
Hibázás: 8000 Ft/db
Trófeasúly: 24 órával a kifőzés után kiskoponyával mért súly (nagykoponyás súlyból 90 g levonás)
Trófeabírálati díj: 10 000 Ft/db
Muflon
Sebzés: a becsült csigahossz 50%-a
Hibázás: 8000 Ft/db
Csigahossz: bírálati szabályok szerint a két csiga átlaghossza
Trófeabírálati díj: 10 000 Ft/db
Vaddisznó állományt csökkentő elejtés
Koca, süldő, malac:
Koca és 50 kg-nál nagyobb súlyú, 12,00 cm alatti kan: 65 000 Ft
Süldő (20-49 kg súlyig): 40 000 Ft
Malac (19 kg súlyig): 25 000 Ft
Kan sebzés: 40 000 Ft/db
Koca, süldő, malac sebzés: az elejtési díj 50%-a
Agyarhossz megállapítása: a nagyagyarok külső köríven mért hosszának átlaga mm pontossággal
16 cm fölötti kan trófeabírálati díja: 10 000 Ft/db
Társas nagyvad elejtés
Napi részvételi díj:
- 9 fő vadász részvételéig: 400 000 Ft/csoport/nap
- 10 fő vadász és felette: 45 000 Ft/fő/nap
Napi részvételi díj a teríték függvényében:
Elejtési díjak: terelővadászat esetén a muflon és gím tarvad egyéni árjegyzék alapján, a vaddisznó az alábbiak szerint:
Koca (50 kg-tól) – 65 000 Ft
Süldő (20-50 kg) – 40 000 Ft
Malac (20 kg alatt) – 15 000 Ft
A részvételi díj teríték függvényében való változása:
A részvételi díj teríték függvényében való változása:
agrotrend.hu / hellovidék.hu