Hírek

Az idei termés nem a vetőmagon múlik

Teljes a nagyüzem megyénk agráriumában, a határban, a falugazdász-irodákban és a megyei kormányhivatalban egyaránt. A kukorica- és napraforgóvetések javában zajlanak. A termeléshez az inputanyagok rendelkezésre állnak, de a növényvédő szerekhez jóval magasabb áron juthattak hozzá a termelők. Közben az egységes kérelmeket nyújtják be a gazdák, arányosan jobban állnak, mint tavaly ilyenkor. A falugazdászoknak és ügyfeleiknek is védőeszközöket biztosítanak.

Azok is vehetnek kukorica-vetőmagot és műtrágyát, akik eddig nem tették meg raktárkapacitás hiányában, vagy pótolni kell a készletüket, illetve vártak az alacsonyabb árra. Sztankó Attila, a békéscsabai Mezőker Gazda Áruház vezetője elmondta, a vetőmagok és a műtrágyák egy része maradt a múlt évi áron, a többi is maximum öt-nyolc százalékkal drágult – írja a beol.hu.

fotó: pixnio.com

A növényvédő szereknél viszont nagyobb áremelkedéssel kellett szembesülniük a termelőknek. Ehhez hozzájárult az a félelem, hogy a hatóanyagok közül sokat Kínában gyártanak. Legtöbben minél előbb, szinte ártól függetlenül vásároltak gyomirtó és gombaölő szereket. Később kiderült, kis fennakadás után mindent kapni lehetett. Ha nem is a megszokott szert, de a helyettesítőjét, ami ugyanúgy hatásos.

Kozsuch Kornél, a megyei agrárkoordinációs bizottság elnöke kitért arra, a környékbeli gazdák és mezőgazdasági cégvezetők drágulásról számoltak be az inputanyagoknál, és ez valóban a növényvédő szereket érintette leginkább. A gépalkatrészek beszerzésénél a kereskedők folyamatosan jelzik a jövőbeli, esetleges készlethiányt, de még az alkatrészek elérhetők, ha magasabb áron is.

Dr. Kulcsár László, a Nemzeti Agrárgazdasági Kamara megyei elnöke elmondta, a koronavírus-helyzet ellenére a gazdák jobban állnak az egységes kérelmek beadásával, mint tavaly. A falugazdászok által tavaly benyújtott kérelmek száma 9167 volt, jelenleg a hathetes időszak első két hetében több mint 3800-nál tartanak.

– Eredményes a kormányhivatallal az együttműködés e területen is – hangsúlyozta dr. Kulcsár László. – Bármilyen probléma, kérdés merül fel bizonyos adatoknál, azonnal segítenek, egyeztetnek kollégáinkkal.

Prohászka Béla, a Magyar Nemzeti Értékek és Hungarikumok Szövetségének alelnöke elmondta, a Mintamenza-program keretében dr. Kulcsár László arra kérte, járjon közbe a szezonális zöldségek, gyümölcsök fogyasztókhoz eljutásában.

– Mindezt három csatornán segítjük elő – ecsetelte Prohászka Béla. – Előzetesen hetekkel korábban felmérjük, melyik településen mennyi friss árut kínálnak eladásra, mikor tudják szállítani, mennyiért kínálják. Az információkat közvetítjük a közétkeztetést végzők felé. Emellett a piacokon a szezonális, magyar terméket bemutatjuk a médián keresztül. Harmadrészt ezen alapanyagok felhasználásával recepteket ajánlunk különböző felületeken. Most éppen a spárga, a fejes saláta, a karalábé, az uborka és a földi eper van terítéken.

agrotrend.hu / beol.hu

Tovább olvasom

Az Év Agrárembere támogatók

 
Szakmai partner
Nemzeti Agrárgazdasági Kamara
ÖKO gazdálkodás kategóriatámogató
Debreceni Egyetem
Növényvédelem kategóriatámogató
Kwizda Agro Hungary Kft
Borászati partner
Koch Borászat Kft.
Szántóföldi növénytermesztés kategóriatámogató
Agro Masters Hungary Kft.
Fiatal Gazda kategóriatámogató
Lidea Hungary Kft.
Főtámogató
Limagrain Hungária Kft.
Feldolgozó-élelmiszeripar kategóriatámogató
Master Good Kft.
A Jövő Agrárszakembere kategóriatámogató
Mc’donalds
Kertészet kategóriatámogató
Délalföldi Kertészek Szövetkezete
Autós partner
WALLIS MOTOR PEST
A különdíj támogatója
Erste Bank Hungary Zrt.
Szakmai partner
Nyakas Farm
Erdőgazdálkodás kategóriatámogató
MEGOSZ
Állattenyésztés kategóriatámogató
Bonafarm Zrt.
Szervező
Agrotrend Csoport Zrt.
A közönségdíj támogatója
Agrármarketing Centrum
Partner
Magyar Növényvédelmi Szövetség
Vendéglátó partnerünk
La’ Róna Bisztró és Borbár
Agrárinnováció kategóriatámogató
Greenman Kft
 
Hirdetés

Fókuszban

Hirdetés
Hirdetés
Hirdetés

Facebook

Hirdetés