Hírek

Az európai zöldség-és gyümölcságazat beavatkozást javasol

Az európai zöldség- és gyümölcstermelők és -beszállítók jelentést tettek közzé a koronavírus ágazatra gyakorolt hatásáról, rámutatva az idénymunkások mobilitásának fokozásának szükségességére, és felszólítottak az új uniós előírások, például az új ökológiai jogszabályokban előírtak elhalasztására.

A vírusok hatását vizsgáló jelentésben a friss termékekkel foglalkozó egyesület, a Freshfel Europe arra törekedett, hogy felvázolja a pandémia május elejéig látható hatását a friss termékek rövid-, közép- és hosszú távú fogyasztói ellátására – számol be róla a Nemzeti Agrárgazdasági Kamara (NAK). A jelentés a munkaerő elérhetőségére és védelmére, az új logisztikai korlátokra, a piaci teljesítményre, valamint az ellátási lánc gazdasági hatásaira és hozzáadott költségeire gyakorolt hatást vizsgálja.

Philippe Binard, a Freshfel Europe vezetője elmondta, hogy az ágazat a válság idején folyamatosan kínált friss, biztonságos és egészséges termékeket a fogyasztók számára. De hozzátette, hogy további támogatásra lesz szükség az ágazat számára, hogy megőrizze versenyképességét az elkövetkező hónapokban, és biztosítsa a fogyasztók számára a friss zöldség- és gyümölcsellátást egész évben és azt követően is.

A munkaerőt illetően a jelentés szerint a rövid távú hatások:
–    korlátozott a betakarítási, ültetési és előkészítési munkák kapacitása;
–    a munkavállalók mozgásának korlátozása a távolságtartási intézkedések eredményeként;
–    fokozott verseny a munkavállalók számára az ellátási láncban és más ágazatokban;
–    a termelés lelassulása a távolságtartási követelmények miatt;
–    a beérkező idénymunkások egészségének és tartózkodásuk folyamatos biztonságának biztosítása érdekében az európai szintű harmonizált iránymutatások és intézkedések hiánya; és
–    a munkavállalók védelméhez szükséges anyagok korlátozott rendelkezésre állása, ideértve a kéztisztítókat, a kézmosókat és a maszkokat.

Fotó: pixabay.com

A jelentés megjegyzi, hogy noha sok EU-tagállam részben visszavonta az idénymunkások belépésének lehetővé tételére vonatkozó eredeti szigorú korlátozásait, a jelenlegi intézkedések továbbra is korlátozzák az elegendő számú munkavállaló toborzását a betakarítási munkákra Európában.
Németország 80 ezer munkavállaló belépését engedélyezte, miközben 300 ezer munkavállalóra volna szüksége. Spanyolországhoz és Olaszországhoz hasonlóan Hollandiában nagyjából 125 ezer munkavállalóra, Belgiumra pedig mintegy 50 ezer munkavállalóra lenne szükség.

„Hollandiában a zöldség-gyümölcs termelő vállalkozások helyzetét jelenleg a virágágazatból érkező munkavállalók segítik, amely majdnem teljesen megbénult. Amint a virágüzlet folytatódik és a friss zöldség-gyümölcs termelés Hollandiában nyári csúcsra szökik, nagyon nagy szükség lesz további idénymunkásokra más tagállamokból ” – állítja a jelentés.

A jelentés több javaslatot tesz a politikai döntéshozók számára:
–    az idénymunkások mobilitására vonatkozó útmutatások hatékony végrehajtása;
–    „zöld sávok” megvalósítása az idénymunkások számára;
–    pénzügyi támogatás a távolságtartási intézkedések fenntartásához (például a munkavállalók egyéni elhelyezése);
–    kivételes rugalmasság a munkaidő beosztásában;
–    a „kapcsolódó szolgáltatások” alapvető tevékenységként történő kezelése (például a csomagolóanyag ellátás);
–    további kompenzáció és jövőbeli biztonság a folyamatos gazdasági stabilitás biztosítása érdekében; és
–    további rugalmasság az adminisztratív eljárásokban (például az ellenőrzések egyszerűsítése).

Fotó: pixabay.com

A jelentés azt is felveti, hogy az Európai Unió politikai tervezését a jelenlegi kihívások figyelembe vételével és a világjárvány hatásainak fényében kell folytatni. Ez magában foglalja az új uniós szintű szabványok és követelmények (például az új ökológiai jogszabályok) rövid távú elhalasztását is.

A teljes angol nyelvű elemzés ide kattintva megtekinthető.

agrotrend.hu / Nemzeti Agrárgazdasági Kamara

Tovább olvasom

Az Év Agrárembere támogatók

 
Szakmai partner
Nemzeti Agrárgazdasági Kamara
Szervező
Agrotrend Csoport Zrt.
Főtámogató
Limagrain Hungária Kft.
Növényvédelem kategóriatámogató
Kwizda Agro Hungary Kft
Erdőgazdálkodás kategóriatámogató
MEGOSZ
Állattenyésztés kategóriatámogató
Bonafarm Zrt.
Autós partner
WALLIS MOTOR PEST
Feldolgozó-élelmiszeripar kategóriatámogató
Master Good Kft.
Borászati partner
Koch Borászat Kft.
A különdíj támogatója
Erste Bank Hungary Zrt.
Szakmai partner
Nyakas Farm
Kertészet kategóriatámogató
Délalföldi Kertészek Szövetkezete
Agrárinnováció kategóriatámogató
Greenman Kft
A közönségdíj támogatója
Agrármarketing Centrum
A Jövő Agrárszakembere kategóriatámogató
Mc’donalds
Partner
Magyar Növényvédelmi Szövetség
Szántóföldi növénytermesztés kategóriatámogató
Agro Masters Hungary Kft.
ÖKO gazdálkodás kategóriatámogató
Debreceni Egyetem
Vendéglátó partnerünk
La’ Róna Bisztró és Borbár
Fiatal Gazda kategóriatámogató
Lidea Hungary Kft.
 
Hirdetés

Fókuszban

Hirdetés
Hirdetés
Hirdetés

Facebook

Hirdetés