Hírek
Az erdőgazdálkodásra is hatással vannak a járványügyi korlátozások
A koronavírus-járványhoz kapcsolódó külföldi és hazai vészhelyzeti intézkedések az erdőgazdálkodókat és az erdészeti ágazatban tevékenykedő vállalkozásokat is nehéz helyzetbe hozták. A Nemzeti Agrárgazdasági Kamara a március végi információk alapján összefoglalta a főbb nehézségeket, kockázatokat, és azok mérséklésének lehetőségeit.
Az állami és magán-erdőgazdálkodók a hazai erdőkből évente hozzávetőleg bruttó 7,5 millió köbméter faanyagot termelnek ki, közel 150-200 milliárd forint értékben. Jellemzően feldolgozatlanul értékesítik – jelentős hányadban külföldre – az általuk kitermelt faanyagot. Ezzel az erdőgazdálkodók jelentősen kiszolgáltatottá váltak a fapiaci viszonyoknak, amely az elmúlt két évben különösen éreztette a negatív hatásait. A jelen járványügyi helyzet tovább növelte ezeket a kockázatokat, ami komoly finanszírozási nehézségeket teremtett az ágazatban. A bevételkiesés ráadásul nem csak néhány hónapos időtávban okoz gondot, hanem gyakorlatilag véglegesnek tekinthető – írja a Nemzeti Agrárgazdasági Kamara (NAK).
fotó: pixabay.com
A NAK – tagjai és a szakmai szervezetek közreműködésével – összegyűjtötte azokat a zömében állami intézkedési lehetőségeket, amely az ágazati szereplők helyzetét érdemben enyhíthetik, és amelyről a döntéshozókat is tájékoztatta, illetve tájékoztatja.
– Finanszírozási, foglalkoztatási helyzet javítása:
– A készleten ragadt faanyag értékesítési lehetőségének javítása.
– Árbevétel elmaradása miatt fedezetlen bér- és járulékterhek csökkentése.
– Az erdőgazdálkodók általános költségterheinek enyhítése
– Az erdőgazdálkodáshoz kapcsolódó hitelezés feltételeinek javítása
– Állami támogatásokhoz való hozzáférés gyorsítása
– A Vidékfejlesztési Program keretében nem támogatható egyes erdőfenntartási feladatok finanszírozásának elősegítése
– Erdőgazdálkodói kötelezettségek teljesítésére vonatkozó határidők kitolása, erdőgazdálkodási bírságok feltételes elengedése.
– Az állami támogatásokhoz kapcsolódó foglalkoztatási kötelezettségek átmeneti elengedése.
– Beruházási támogatások összegének újraszámítása a támogatás jóváhagyásakor.
– Az erdőgazdálkodás gazdasági feltételeinek hosszú távú javítása.
A teljes elemzés pdfitt olvasható (588 KB) .
(A 2020. április 2-i helyzetelemzést a Nemzeti Agrárgazdasági Kamara készítette, együttműködésben szakmai partnerszervezetekkel)
agrotrend.hu / NAK