Hírek

Az elemző jövőre még magasabb átlagkereset-emelkedést vár

A magas bérdinamika legfőbb hajtóereje továbbra is az állami szférát érintő ütemezett bérrendezés, amelynek következtében két számjegyű, augusztusban 10,7 százalékos volt a bérnövekedés. Ezzel szemben a vállalati szférában ennél számottevően mérsékeltebb, 7,2 százalékos – jelentette ki Virovácz Péter, az ING elemzője.

 Központi Statisztikai Hivatal közölte, augusztusban a teljes munkaidőben alkalmazásban állók bruttó átlagkeresete 426 500, a kedvezmények nélkül számolt nettó átlagkereset 283 600 forint volt, mindkettő 8,9 százalékkal magasabb, mint egy évvel korábban. A részletes adatok alapján az is beazonosítható, hogy mely területeken mozdult el felfelé a dinamika. A szezonális munkák és a munkaerőhiány következtében a versenyszféra átlagánál jóval magasabb ütemben nőttek a bérek a mezőgazdaságban – írja a Világgazdaság.

A bányászat területén is kiemelkedő számokat látni, ez azonban sokkal inkább az előző évi alacsony bázis hatása, vélhetően egyes bérkiegészítések tavaly augusztusi elmaradása miatt. Nem meglepő módon a munkaerőhiánnyal sújtott építőiparban dolgozók is közel 9 százalékos bérnövekedést regisztráltak. A szálláshely-szolgáltatás, vendéglátás terüetén is erősödött a bérkiáramlás, ám a 7,1 százalékos növekedés még mindig elmarad az átlagtól, vagyis folytatódik a szektor leszakadása kereseti szempontból – mondta Virovácz Péter, aki előretekintve már a minimálbér jövő évi emelésének munkaerőpiaci hatásait is várja.

Annak ellenére, hogy ennek ellentételezésére némi adócsökkentés várható a munkáltatói oldalon, mi továbbra is úgy gondoljuk, hogy ez jelentős többletterhet ró majd a vállalatokra. A gazdaság munkaerőhiányos állapota, valamint a beruházási javak nehézkes beszerzése pedig tovább szűkíti a vállalatok mozgásterét. Az így kialakult helyzet pedig érdemi inflációs kockázatot hordoz magában, ami megjelenik az ING idei évre várt 4,9 és jövőre várt 4,5 százalékos inflációs előrejelzésében – árulta el az elemző.

Fotó: Shutterstock

Molnár Dániel, a Századvég makrogazdasági elemzője szerint a versenyszféra bérfolyamatait némiképp mérsékelhette az összetételhatás, vagyis hogy a kilábalás során a válság által leginkább érintett, alacsony átlagkeresettel jellemezhető ágazatokban nőtt gyorsabb ütemben az alkalmazotti létszám, például a szálláshely-szolgáltatás, vendéglátás ágazatban az előző évhez képest 10 százalékkal. A versenyszférában megállt a keresetek növekedésének lassulása augusztusban, ami a munkaerőhiány fokozódását mutatja.

Az átlagkereset az év végéig 8-9 százalékkal emelkedhet. Jövőre ugyanakkor érdemben magasabb, 10 százalék feletti dinamikára számítunk a körvonalazódó 20-20 százalékos minimálbér- és garantált bérminimum-emelés, valamint az állami szféra több szektorát érintő bérrendezések nyomán. A kötelező legkisebb bérek emelése azonban kockázatot jelent a kisebb vállalkozások számára, ahol érdemben magasabb a minimálbéren és a garantált bérminimumon foglalkoztatottak aránya. Esetükben szükség van az adóterhek csökkentésére is, míg a nagyobb vállalatok várhatóan kisebb nehézségek árán ki tudják ezt majd gazdálkodni – szögezte le Molnár Dániel.

Horváth András, a Takarékbank vezető elemzője is hangsúlyozta, a munkaerő megtartása és odavonzása érdekében, illetve az inflációs környezet figyelembevétele miatt továbbra is aktív béremelésre „kényszerülnek” a munkaadók. A nyitás miatti felfutott munkaerőigényt csak erőteljes bérajánlatok fényében lehet kielégíteni, nem ritkák az egy év alatt 20 százalékot emelkedő bérajánlatok a válság előtti munkaerő-keresletet meghaladó piacon. A szakember úgy véli, jövőre a nettó bérek érdemben el fognak szakadni a bruttó szinttől, és még a várható masszív inflációt figyelembe véve is közel 10 százalékos reálbér-növekedés lehet 2022-ben, ami jelentős fogyasztásélénkítő erővel bírhat.

agrotrend.hu / Világgazdaság

Tovább olvasom

Az Év Agrárembere támogatók

 
Erdőgazdálkodás kategóriatámogató
MEGOSZ
ÖKO gazdálkodás kategóriatámogató
Debreceni Egyetem
A különdíj támogatója
Erste Bank Hungary Zrt.
Szántóföldi növénytermesztés kategóriatámogató
Agro Masters Hungary Kft.
Partner
Magyar Növényvédelmi Szövetség
Autós partner
WALLIS MOTOR PEST
A közönségdíj támogatója
Agrármarketing Centrum
A Jövő Agrárszakembere kategóriatámogató
Mc’donalds
Kertészet kategóriatámogató
Délalföldi Kertészek Szövetkezete
Feldolgozó-élelmiszeripar kategóriatámogató
Master Good Kft.
Szakmai partner
Nyakas Farm
Szervező
Agrotrend Csoport Zrt.
Főtámogató
Limagrain Hungária Kft.
Borászati partner
Koch Borászat Kft.
Vendéglátó partnerünk
La’ Róna Bisztró és Borbár
Növényvédelem kategóriatámogató
Kwizda Agro Hungary Kft
Állattenyésztés kategóriatámogató
Bonafarm Zrt.
Agrárinnováció kategóriatámogató
Greenman Kft
Szakmai partner
Nemzeti Agrárgazdasági Kamara
Fiatal Gazda kategóriatámogató
Lidea Hungary Kft.
 
Hirdetés

Fókuszban

Hirdetés
Hirdetés
Hirdetés

Facebook

Hirdetés