Hírek

Az agrárium biztos jövőt kínál

Öregszik az ágazat, kevés fiatal választja a mezőgazdaság szerteágazó területeit saját jövőjéül, pedig amíg ember lesz, addig enni is kell valamit, és bár folynak a kutatások, de egyelőre csak az anyaföld képes minket táplálni. Nemsokára elindul az Agrárakadémia, ami bepillantást enged a jövőbe is.

A tervek szerint a nyár végén megnyitja virtuális kapuit a Digitális Agrárakadémia (DAA), méghozzá egészen új tananyaggal és tudásbázissal, mely szabadon hozzáférhető a hazai gazdatársadalom számára, ezzel is segítve az új technológiák, a digitális megoldások alkalmazását, illetve az ágazat hatékonyságának növekedését. A bárki számára könnyedén, ingyenesen elérhető képzési forma mögött a Digitális Jólét Program (DJP), a Magyar Agrár- és Élettudományi Egyetem (MATE), a Széchenyi István Egyetem (SZE) és az Állatorvostudományi Egyetem (ÁTE) áll. A felsoroltak nemrég írtak alá egy megállapodást az akadémia hosszútávú fejlesztésének konzorciumi irányításáról.

fotó: pxhere.com

Az erről kiadott közlemény szerint a Digitális Agrárakadémia célja a mezőgazdaságot érintő digitális kompetencia növelése, a precíziós gépek minél széleskörűbb megismertetése és a digitális megol­dások alkalmazásának is­me­retterjesztése az agráriumban, határon innen és túl. Mindezzel nemcsak az ágazatot terhelő munkaerőhiány mérsékelhető, hanem a digitális technológiák használatával a termelési és üzemszintű hatékonyság is növelhető. Gál András Levente, a DJP szakmai vezetője az ünnepélyes aláírás alkalmával mon­dott beszédében felhívta a figyelmet arra, hogy az agrárium is egyre inkább személyzetintenzív műfaj, azaz a versenyképességét alapvetően határozza meg, hogy milyen digitális kompetenciákkal rendelkeznek az eszközhasználó agrárius szakemberek. Gál emlékeztetett mindenkit arra, hogy a 2015-ben indult Digitális Jólét Program célja mindig is az volt, hogy a különböző ágazatokat és az azokban dolgozókat felkészítse a digitális átalakulásra – az agrárakadémia megteremtése és fejlesztése éppen ezt a célt szolgálja.

Természetesen ehhez a képzési formához kiváló, a mai kor elvárásainak megfelelő egyetemek és oktatók kellenek, hogy érthető stílusban adjanak át a mindennapi életben használható és folyamatosan bővíthető tudást azoknak, akik mernek máshogy nézni a termőföldre és máshogy nyúlni ahhoz. Ezért is van kiemelt szerepük a modellváltó egyetemeknek a konzorciumban.

A megállapodást aláírta Gyuricza Csaba, a MATE rektora is, aki beszédében hangsúlyozta, hogy az általa vezetett egyetem létrehozásának céljai között szerepel a gazdaság szereplőivel való élő kapcsolat megerősítése, valamint a digitális megoldások fejlesztésében és elterjesztésében való meghatározó részvétel is, de mint kiderült, cél az is, hogy a MATE a régió legerősebb, legvonzóbb agrárfókuszú egyetemévé váljon.

Földesi Péter, az SZE rektora beszédében kitért arra, hogy az Innovációs és Technológiai Minisztérium 2020–2027-­ig biztosít forrást a feladatok végrehajtására, ami rendkívül nagy biztonságot jelent a projekt megvalósítása szempontjából.

Az ÁTE az elsők között volt, akik felismerték a di­gi­talizáció adta lehetőségeket, ezért már több mint egy éve létrehozták az Állatorvostudományi Egyetemen a Digitális Élelmiszerlánc Oktatási, Kutatási, Fejlesztési és Innovációs Intézetet, mondta Sótonyi Péter rektor. Ez az intézet az állatorvosi közegészségügyhöz kötődően biztosítja az agrár- és élelmiszer-gazdaság szereplőinek gyakorlati támogatását, digitalizációs lehetőségeinek fejlesztését, és megteremti az élelmiszerlánc-szemléletű, digitális technológián alapuló komplex tananyagfejlesztést, elsősorban az állategészségügy, a takarmányozástan, a méhegészségügy, az élelmiszerlánc-nyomonkövetés témaköreiben.

Jobbágy László, a Digitális Jólét Nonprofit Kft. ügyvezetője ismertette a megjelentekkel és a sajtóval, hogy a DDA portálja, a tananyagok, illetve a tudásbázis előkészítése hamarosan befejeződik, és nyár végére már mindenki számára ingyenesen elérhető lesz – ráadásul nemcsak itthon, hanem az egész Kárpát-medencében, tehát a határon túli ágazati szereplők számára is.

agrotrend.hu / feol.hu

Tovább olvasom

Az Év Agrárembere támogatók

 
Autós partner
WALLIS MOTOR PEST
A különdíj támogatója
Erste Bank Hungary Zrt.
Borászati partner
Koch Borászat Kft.
Állattenyésztés kategóriatámogató
Bonafarm Zrt.
Szervező
Agrotrend Csoport Zrt.
Agrárinnováció kategóriatámogató
Greenman Kft
Növényvédelem kategóriatámogató
Kwizda Agro Hungary Kft
Erdőgazdálkodás kategóriatámogató
MEGOSZ
Vendéglátó partnerünk
La’ Róna Bisztró és Borbár
A közönségdíj támogatója
Agrármarketing Centrum
A Jövő Agrárszakembere kategóriatámogató
Mc’donalds
Szakmai partner
Nyakas Farm
Fiatal Gazda kategóriatámogató
Lidea Hungary Kft.
ÖKO gazdálkodás kategóriatámogató
Debreceni Egyetem
Feldolgozó-élelmiszeripar kategóriatámogató
Master Good Kft.
Partner
Magyar Növényvédelmi Szövetség
Kertészet kategóriatámogató
Délalföldi Kertészek Szövetkezete
Főtámogató
Limagrain Hungária Kft.
Szakmai partner
Nemzeti Agrárgazdasági Kamara
Szántóföldi növénytermesztés kategóriatámogató
Agro Masters Hungary Kft.
 
Hirdetés

Fókuszban

Hirdetés
Hirdetés
Hirdetés

Facebook

Hirdetés