Hírek

Algásodik a Balaton vize

A balatonalmádi öbölben a vízfelszínen több mint tízhektárnyi kiterjedésű barnás algaszőnyeg jelent meg.

A Facebookon több olyan fotó is megjelent, amelyen jól kivehető a balatonalmádi strandot is ellepő algatenger. A hirbalaton.hu által megkérdezett szakértő azt mondta, az algásodás vélhetően hamar el fog tűnni, de figyelmeztet arra, magas a víz foszfortartalma, mielőbb kotorni kellene a térségben – adta hírül az infostart.

A tihanyi limnológiai szakemberek kedden vesznek vízmintát, hogy pontosan meghatározzák a felbukkant algafajt, de vélhetően egy vízfenéken élő típus került átmenetileg, a szélcsendben vízfelszínre. Várhatóan, ha feltámad a szél, az algaszőnyeg visszamerül a meder aljára, és elenyésző mennyiség marad vízfelszínen.

Forrás: Facebook

A jelenségnek vélhetően az az oka, hogy a tiszta vízben a partokon egész a mederfenékig elér a fény. Ennek hatására a fenéklakó algát felemelő, víznél könnyebb buborékok képződnek, de ezek az algák az első szelesebb, vizet felkavaró időben eltűnnek, lemerülne.

Megvan a megoldás

Algaszőnyeg furcsamód éppen a tó vizének tisztaságát jelzi, nem jelent veszélyt – közölte Boros Gergely, az Ökológiai Kutatóközpont Balatoni Limnológiai Intézetének tudományos főmunkatársa. Boros Gergely elmondta, ez egy természetes és évente akár többször is előforduló jelenség, és pár napon belül jellemzően eltűnik. A szakember kifejtette: a barnás, habszerű, vízfelszínt ellepő képződmény szórványos megjelenése nem nevezhető rendkívülinek. Veszélyt nem jelent, a tó természetes működésének része.

Hozzátette, hasonló jelenség évenként változó intenzitással, főként tavasszal és nyár végén szokott előfordulni a Balaton egyes térségeiben. "Látványos, de veszélyt nem jelentő, pár napon belül szertefoszló jelenségről van szó" – fogalmazott.

Kiemelte, a Balatonalmádinál a vízfelszínre került jelentősebb algatömeg egyebek mellett éppen a tiszta és fenékig átlátszó víz miatt alakulhatott ki, hiszen tiszta vízben a fény könnyebben lejut a tómeder felületére. Az ott élő algák így elég fényhez jutnak, ráadásul közvetlenül hozzáférnek az üledékben raktározott tápanyagokhoz. Az így felszaporodott algatömeg egy idő után felszakadozva, a keletkező buborékok felhajtó erejének köszönhetően a felszínre jut – magyarázta.

Boros Gergely kitért arra, hogy szinte bárhol előfordulhat hasonló jelenség a Balatonban, de főleg az északi parton jellemző.

Nem példa nélküli az ilyesmi, 2017-ben is tapasztaltak hasonlót az északi parti öblökben, ha nem is ekkora kiterjedésben – tette hozzá.

agrotrend.hu / infostart

Tovább olvasom

Az Év Agrárembere támogatók

 
Kertészet kategóriatámogató
Délalföldi Kertészek Szövetkezete
Erdőgazdálkodás kategóriatámogató
MEGOSZ
Partner
Magyar Növényvédelmi Szövetség
A különdíj támogatója
Erste Bank Hungary Zrt.
Borászati partner
Koch Borászat Kft.
Szántóföldi növénytermesztés kategóriatámogató
Agro Masters Hungary Kft.
Fiatal Gazda kategóriatámogató
Lidea Hungary Kft.
A Jövő Agrárszakembere kategóriatámogató
Mc’donalds
Autós partner
WALLIS MOTOR PEST
Vendéglátó partnerünk
La’ Róna Bisztró és Borbár
Szakmai partner
Nemzeti Agrárgazdasági Kamara
Feldolgozó-élelmiszeripar kategóriatámogató
Master Good Kft.
A közönségdíj támogatója
Agrármarketing Centrum
Főtámogató
Limagrain Hungária Kft.
ÖKO gazdálkodás kategóriatámogató
Debreceni Egyetem
Szervező
Agrotrend Csoport Zrt.
Állattenyésztés kategóriatámogató
Bonafarm Zrt.
Agrárinnováció kategóriatámogató
Greenman Kft
Szakmai partner
Nyakas Farm
Növényvédelem kategóriatámogató
Kwizda Agro Hungary Kft
 
Hirdetés

Fókuszban

Hirdetés
Hirdetés
Hirdetés

Facebook

Hirdetés