Keresés
Close this search box.
Keresés
Close this search box.

Hírek

Agrárszakképző iskolákat ellenőriztek

Sok szabálytalanságot és hiányosságot tárt fel a 11 legutoljára ellenőrzött agárképző iskolában az Állami Számvevőszék. Valamennyi Csongrád megyeiben, így a vásárhelyi, makói és a szegedi intézményekben sem volt teljesen biztosított a közpénzek átláthatósága, a felelős gazdálkodás.

Időről időre végez ellenőrzéseket az Állami Számvevőszék, ezúttal az agrárszakképző iskolák működését vizsgálták. Nézték, mennyire biztosított az átlátha­­tó, szabályszerű, hatékony és eredményes gazdálkodás, az intézmény pénzügyei megfeleltek-e a jogi előírásoknak és belső szabályzatainak. A számvevőszék értékelte a korrupciós kockázatok kezelését szolgáló ellenőrzés kiépítettségét is – írja a delmagyar.hu.

fotó: wikipedia

Az ÁSZ tavaly december második felében pedig tizenegy ag­­rárszakképző iskola ellenőrzését fejezte be. Ebben a körben ott volt a hódmezővásárhelyi Gregus Máté és a makói Galamb József Mezőgazdasági Szakgimnázium és Szakközépiskola, a szegedi Fodor József Élelmiszeripari Szakközépiskola, továbbá a Kiss Ferenc Erdészeti Szakgimnázium is.

Az ellenőrzések megállapították, hogy a 2016–2017 közötti időszakban az szakképző iskolák belső kontrollrendszere, pénzügyi és vagyongazdálkodása nem volt szabályszerű, így nem biztosították a közpénzek átláthatóságát és a felelős gazdálkodást.

Az ÁSZ azt is megállapította, hogy az intézmények a korrupcióval szemben sem voltak védettek. Vagyonmegóvási in­­tézkedést azonban csak egy fő­­városi középiskolánál kellett elrendelni.

Átláthatóság

A Fodorban nem alakítottak ki a teljesítmény mérésére alkalmas követelményeket, nem gondoskodtak a 2017. évi számviteli beszámoló elkészítéséről, és ezáltal nem biztosították az iskola költségvetési, pénzügyi, vagyoni helyzetének megbízható és valós bemutatását.

A jelentés szerint a korrupció elleni védelemről nem gondoskodtak megfelelően – ez utóbbi megállapítást még másik két megyei iskolára is megfogalmazta az ÁSZ.

A Galambban a 2016. évi vagyongazdálkodás – a kontrollkörnyezet kialakítása és leltár hiányában – nem volt szabályszerű. Az intézmény nem állított össze a mérleg for­du­lónapján tételesen leltárt, emiatt a 2017. évi számviteli beszámolója nem mutatott megbízható és valós képet a gazdálkodásáról.

Felelős gazdálkodás

A Gregus Máté nem rendelkezett szer­­vezeti és működési sza­bály­zattal, ezáltal nem biztosította a szabályszerű működéshez szükséges feladat- és felelősségi körök világos elhatárolását.

Az előírt részletező nyilvántartások vezetésének hiánya következtében nem volt biztosított a szabályszerű pénzügyi gazdálkodás.

A Kiss Ferenc er­­dészeti szakgimnázium a kö­telezettségválla­lá­­sokat nem megfelelően tar­totta nyilván, ezáltal nem volt igazolt, hogy a „kiadási előirányzatok terhére történő kifizetések a közfeladat ellátása érdekében történtek”.

Intézkedési terv

A tizenegy jelentésben az ÁSZ összesen 106 javaslatot tett agrárszakképző iskolák igazgatóinak a feltárt szabálytalanságok, hiányosságok megszüntetése, illetve kijavítása érdekében.

Ezek alapján az intézményvezetőknek 30 napon belül intézkedési tervet kell készíteniük.

A Fodornak és az erdészetinek 8-8, a Galambnak 11, a Gregusnak 12 javaslatot fogalmaztak meg.

agrotrend.hu / delmagyar.hu

Tovább olvasom
Hirdetés

Fókuszban

Hirdetés
Hirdetés
Hirdetés

Facebook

Hirdetés