Hírek
Agrárminiszter: stratégiai jelentőségű a mezőgazdaság és az élelmiszeripar
Az agrár- és az élelmiszeripar stratégiai jelentőségére is ráirányította a figyelmet a koronavírus-járvány – emelte ki az Agrotrendnek adott interjújában dr. Nagy István agrárminiszter, aki reméli, hogy a nehéz időszakot követően az agrárszektor új erőre kap és sikeresebb lesz, mint a korábban volt.
Mi a véleménye az elmúlt három hónapról?
“Nehézségek voltak, olyan időszak volt, amely soha nem volt korábban, olyan helyzetet éltünk át, amelyet korábban nem, és ilyenkor ott kell lenni a miniszternek is, ahol a baj van: támogatni, erőt adni, segíteni, megkérdezni, hogy miben segíthetünk” – mondta az agrártárca vezetője, hozzátéve, hogy a magyar gazdatársadalom bátorságáról tett tanúbizonyságot azzal, hogy biztosította az ország zavartalan ellátását, ezért pedig köszönet illeti őket.
Milyen támogatások állnak a gazdák rendelkezésére?
Az intézkedések között nevezte meg a hitelmoratórium és a járulékcsökkentések elrendelését, a Széchenyi Kártya Folyószámlahitel megduplázását 100 millió forintról 200 millió forintra a járványhelyzet ideje alatt, ugyanakkor már nemcsak azt kell kezelni, hanem újra kell indítani a gazdaságot. Emlékeztetett a gazdák számára rendelkezésre álló forrásokra, ezen belül például arra, hogy 25 milliárd forintos válságkezelő támogatási program készült, amelyből az élelmiszeripart egy 8 milliárd forintos, a baromfitartókat egy 3 milliárd forintos keretből támogatják. Emellett a vidékfejlesztési program forrásainak átdiszponálásával 50 milliárd forintot biztosítanak az állattenyésztők beruházásainak támogatására, az elnyerhető támogatás maximális összege az eddigi 500 millió forint helyett 2 milliárd forintra nőtt. Segítik a méhészeket is 1,2 milliárd forintos keretből, a méhcsaládonként ezer forintról kétezer forintra bővül a támogatás összege. A támogatási rendeleteket az unió akkreditálta, így azok a hamarosan sorban meg is jelennek majd. Továbbá megemelt előleget szeretnének juttatni a gazdáknak az októberi 15-ei területalapú támogatások előlegeinek kifizetésekor annak érdekében, hogy az őszi betakarításhoz legyen egy kis segítség, mindenki megfelelő kapacitással bírjon majd.
Mit gondol az európai zöld megállapodásról, az ökológiai gazdálkodás térnyeréséről? Mennyire lesz ez közeljövőben megterhelő a gazdák számára?
A miniszter szerint fontos az ökológiai gazdálkodás, azonban ez nem megy segítség nélkül. Az unió olyan, a mezőgazdaságot érintő környezetvédelmi előírásokat vezetne be, amelyeknek a harmadik országbeli termelőknek nem kell eleget tenniük. S mivel emellé nem társít egy piacvédelmi intézkedést, ezért ha a szabályokat érvényre juttatják és nem teszik mellé a támogatási formákat, akkor jelentős élelmiszer drágulásra lehet számítani. Ezt kivédve az összes kereskedelmi lánc harmadik országból szerezheti majd be áruját, amely az árak letöréséhez vezethet. Ha az unió az elvárásai mellé nem tesz forrásokat, akkor akár 15-20 százalékos termeléscsökkenés is elképzelhető lehet, és a Termőföldtől az asztalig elnevezésű stratégia az európai gazdák “sírásója” lesz. Nagy István szerint az ökológiai gazdálkodást erősíteni kell, ezt az igényt jól mutatják pályázati eredmények, illetve a biogazdálkodásba bevont területek növekedése az országban is. Az európai gazdák megérdemelnének annyi védelmet, hogy legalább a piacukat megvédjék mások elől. A Termőföldtől az asztalig az említett szempontok alapján finomításra szorul, a jelenleg bemutatott formájával nem lehet megbirkózni, nagy fokú visszaesést és nehézséget jelentene a megvalósítása. Egyebek mellett előírnák a műtrágya csökkentést, illetve a növényvédő szerek felét kivezetnék. Mindez a jelenlegi helyzetben, amikor éghajlatváltozás miatt újabb és újabb kórokozók, betegségek jelennek meg, a gazdatársadalomnak súlyos veszteségeket okozna.
Milyen segítségre számíthatnak a fagykár és a szárazság esetében a kárenyhítési alapból a gazdák?
162 ezer hektárt érintő aszálykárról érkezett jelentés, és mintegy 86 ezer hektárnyi fagykáros területet jelentettek a gazdák, akiket a 19 milliárd forintos kárenyhítési alapból igyekeznek kártalanítani.
Az interjú az Agrotrend Csoport videós platformjain is megtekinthető:
https://vimeo.com/user49475841
agrotrend.hu