Hírek

Agrárcsata zajlik Brüsszelben

A közösségi agrárpolitika (KAP) reformjáról vitázik és szavaz a héten az Európai Parlament. A zöldítés lehet a 2020 utáni agrárreform egyik sarokköve, noha a tagállamok egy része – köztük hazánk – a versenyképességi szempontok feláldozásától, irreális szabályoktól tart. Az EP előtt lévő egyik módosítás közben máris akadályt gördítene a növényi alapú étrend gyors terjedése elé: egyes EP-képviselők szerint ugyanis a vásárlók megtévesztésének minősül, ha a vegaburgert burgernek nevezik.

A tagállamok között és az Európai Parlamentben is célegyenesbe értek a közösségi agrárpolitika (KAP) reformtárgyalásai. A miniszterek az uniós Mezőgazdasági és Halászati Tanács kedden végződő, kétnapos ülésén véglegesítik álláspontjukat, míg az EP kedden kezdi megvitatni, majd a hét során szavaz a képviselendő irányvonalakról. Mindenesetre jelzésértékű, hogy az uniós parlamentben agrárügyben több száz módosító indítványt nyújtottak be, emiatt egy nappal tovább is tart az e heti, a vírus miatt virtuálisan tartott EP-ülés – írja a Magyar Nemzet.

fotó: pxhere.com

A KAP reformjára vonatozó jogalkotási javaslatot egyébként még 2018-ban fogalmazta meg az Európai Bizottság, az akkori tervek szerint 2020 végéig, a következő pénzügyi ciklus (2021–2027) fényében alakítják ki a reformot. Utóbbira amiatt van szükség, mert a politikai környezet, az éghajlatváltozás, a vidéki területek elnéptelenedése, a globális kereskedelmi folyamatok állandó alkalmazkodásra sarkallják a termelőket. Ez a hatodik alkalom, hogy az uniós jogalkotók „a világhoz való alkalmazkodás” címszó alatt reformot vezetnek be e szakpolitikában.

ÉSzSZERűTLEN zöldítés?

A KAP szinte magától értetődően az uniós intézményrendszer egyik központi eleme, amelynek az uniós költségvetésből való részesedése az elmúlt évtizedekben noha folyamatosan csökkent, még mindig a kiadások meghatározó részét, szinte azok felét teszi ki. Az állam- és kormányfők nyáron, a 2021 és 2027 közötti keretköltségvetés kialakításakor valamivel több mint 355 milliárd eurót juttattak a mezőgazdaság és klímavédelem ügyére, amiből jelzésértékű, hogy negyven százalékot kell az éghajlat-politikai célok elérésére költeni. A megállíthatatlannak tűnő zöldítés a 2020 utáni agrárpolitikában is visszaköszönhet majd,

Janusz Wojciechowski mezőgazdaságért felelős uniós biztos az Európai Parlament keddi vitáján ugyanis kijelentette: szükségszerű, hogy a klímacélok mentén tegyék „válságbiztossá” a mezőgazdaságot és vidékfejlesztést, és biztosítsák az európai gazdák pénzügyi stabilitását. Ebben számíthat a társjogalkotó EP-re: a testület a 2019-es választások nyomán erős Zöld frakcióval rendelkezik, és azóta is állandóan terítéken tartja a klímavédelmi szempontokat.

Egyes tagállamok persze ennél jóval óvatosabbak. Nagy István magyar agrárminiszter egy lapunknak adott nyári interjúban figyelmeztetett rá, hogy a fenntarthatósági szempontokat csak a hatásvizsgálatok elvégzése után, megfelelő források birtokában kellene foganatosítani, s óva intett attól is, hogy az európai gazdákat a jövőben irreális zöldszabályok betartására kötelezzék. A miniszter akkor az Európai Bizottság frissen bemutatott Termőföldtől az asztalig stratégiájának kapcsán beszélt erről.

fotó: pixabay.com

A stratégiát várhatóan a keddi tanácsülésen fogadják el az agrárminiszterek, a hazai Agrárminisztérium mindazonáltal már a múlt hét végén jelezte: Magyarország a tanácsi állásfoglaláshoz külön nyilatkozatot tesz. Mint azt írták, a jelenleg zajló KAP-tárgyalásokkal összefüggésben hazánk külön nyilatkozata kiemeli, hogy a KAP-nak a stratégia céljaihoz való hozzájárulása kizárólag szilárd jogi alapokon nyugvó feltételekhez kötődhet.

A vegaburger nem burger

A KAP-reformmal összefüggésben az európai sajtóban is nagy visszhangot kapott az EP egyik, a héten szavazásra kerülő módosító javaslata, amely ezer szállal kötődik az emlegetett Termőföldtől az asztalig kezdeményezéshez is.

Eszerint a növényi alapú, de állati termékre utaló névhasználat nem jogszerű, például az itthon is egyre népszerűbb vegaburger és vegakolbász készítmények esetében. A javaslat a húsipari lobbinak köszönhetően fogalmazódott meg, mondván: a steak, kolbász vagy burger szavakat csak valóban húst tartalmazó termékekre lenne szabad használni, különben azok forgalmazása a vásárlók megtévesztésével jár együtt.

Egy másik módosító EP-javaslat e gondolatmenetet kiterjesztené a tej, sajt és vaj fogalmakkal, tehát a szója- vagy mandulatej kifejezések helyett a szója- vagy mandulaital lenne alkalmazandó a jövőben. A növényi alapú étrendet szorgalmazók körében teljes értetlenséggel fogadták a javaslatot, szerintük ugyanis vásárlók tisztában vannak vele, hogy miért döntenek ezen termékek mellett.

Mindenesetre kétséges, hogy a szóban forgó módosító javaslatokat az Európai Parlament elfogadja majd, ráadásul a rendes jogalkotási eljárás keretében azokra a tagállamoknak is rá kellene bólintaniuk.

agrotrend.hu / Magyar Nemzet

Tovább olvasom

Az Év Agrárembere támogatók

 
Fiatal Gazda kategóriatámogató
Lidea Hungary Kft.
A közönségdíj támogatója
Agrármarketing Centrum
Kertészet kategóriatámogató
Délalföldi Kertészek Szövetkezete
Szántóföldi növénytermesztés kategóriatámogató
Agro Masters Hungary Kft.
ÖKO gazdálkodás kategóriatámogató
Debreceni Egyetem
Szakmai partner
Nyakas Farm
Főtámogató
Limagrain Hungária Kft.
Szakmai partner
Nemzeti Agrárgazdasági Kamara
A különdíj támogatója
Erste Bank Hungary Zrt.
Vendéglátó partnerünk
La’ Róna Bisztró és Borbár
Állattenyésztés kategóriatámogató
Bonafarm Zrt.
Szervező
Agrotrend Csoport Zrt.
A Jövő Agrárszakembere kategóriatámogató
Mc’donalds
Feldolgozó-élelmiszeripar kategóriatámogató
Master Good Kft.
Erdőgazdálkodás kategóriatámogató
MEGOSZ
Borászati partner
Koch Borászat Kft.
Növényvédelem kategóriatámogató
Kwizda Agro Hungary Kft
Partner
Magyar Növényvédelmi Szövetség
Autós partner
WALLIS MOTOR PEST
Agrárinnováció kategóriatámogató
Greenman Kft
 
Hirdetés

Fókuszban

Hirdetés
Hirdetés
Hirdetés

Facebook

Hirdetés