Hírek

A Szent István Egyetemen is megalakult a Területi Innovációs Platform

A Nemzeti Kutatási, Fejlesztési és Innovációs Hivatal szervezésében, az Innovációs és Technológiai Minisztérium szakpolitikai támogatásával tavaly októberben indult útjára a Területi Innovációs Platformok (TIP) kezdeményezése. Az alapító nyilatkozatot ed-dig 6 vidéki és 11 budapesti egyetem írta alá, a mai napon pedig a Szent István Egye-temen is megalakult a TIP. A kezdeményezés célja, hogy az egyetemi tudásbázisokra épülve olyan térségi szerveződések jöjjenek létre országszerte, amelyek egyszerre biz-tosítanak lehetőséget az innovációs szakpolitikai irányok közvetlen megismerésére, a helyi innovációs ökoszisztéma szereplői közötti együttműködések erősítésére és új szakmai alapok létrehozására.

A megújuló hazai innovációs ökoszisztéma jövőbeli teljesítménye és versenyképessége szempontjából kulcsfontosságú, hogy a szereplők – szakpolitikusok, felsőoktatási és kutató intézmények, vállalkozások és szakmai szervezetek – kapcsolatai helyi szinten is megerősödjenek, az intelligens szakosodási stratégia mentén fokozva egy-egy térség innovációs képességét. A Nemzeti Kutatási, Fejlesztési és Innovációs Hivatal ezért – az egyetemi központokra építve és a térségi innovációs környezet meghatározó szereplőinek legfőbb erősségeire koncentrálva – olyan csomópontokat kíván létrehozni, amelyek új szemlélettel segítik elő az információáramlást, a tudástranszfert, az együttműködést és a szakmai kapcsolatépítést.


fotó: Balázs Gusztáv

A gödöllői TIP alapító rendezvényén Dr. Szabó István, az NKFI Hivatal tudományos és nemzetközi elnökhelyettese kiemelte: „A hazai gazdaság teljesítőképessége jelentősen fokozható, ha sikerül növelni az országszerte fellelhető tudásbázisok szakértelmének hasznosulását, ahhoz kapcsolódva pedig a kis- és közepes vállalkozások innovációs képességét. A magyar egyetemi hálózat egyértelműen alkalmas arra, hogy az innovációs ökoszisztéma központi szereplőjévé váljon, és különösen fontos, hogy az egyetemi tudás megnyíljon a helyi kis- és középvállalkozások előtt is.”

Regionális tudásközpontként a Szent István Egyetem – amely tagja az MI, valamint az 5G koalíciónak is – a kutatási eredmények gyakorlati felhasználását, a hatékonyabb technológiatranszfert, az innovációs folyamatok térségbeli kibontakozását szolgáló partnerkapcsolatok építését, illetve azok eredményes kiaknázását tűzte ki célul.

Ezt a törekvést fémjelzi többek között a vállalati partnerekkel nemrég közösen létrehozott Agrárinformatikai Felsőoktatási és Ipari Együttműködési Központ, amely hamarosan szolgáltatóként is megjelenik a mezőgazdasági gépgyártás és az agrárinformatikai innováció területén.

Dr. Palkovics László, az egyetem rektora köszöntőjében elmondta: „A Szent István Egyetem a legnagyobb hazai agrárprofilú intézmény. Ezért a helyi innovációs ökoszisztéma hatókörét nem csak regionális, hanem ágazati szinten, azaz országos, sőt, több évtizedes gyakorlatunk alapján Kárpát-medencei kiterjedésben értelmezzük.

Célunk, hogy a kutatási, fejlesztési eredményeink végterméke ne csak tudománymetriai szempontból magasan mérhető publikációkban öltsön testet, hanem profitorientált, saját tulajdonú cég jöjjön létre a fejlesztőkkel és a hallgatókkal közösen, amely részt vesz a gyártásban, forgalmazásban, megjelenésben és a piacra vitelben is. Így tudjuk visszacsatolni a kutatásfejlesztésből származó sikeres gazdasági eredményeket a korszerű piacorientált felsőoktatási képzésbe.”

A Területi Innovációs Platformok 2019 novemberében elindított kezdeményezése a szereplők együttműködése érdekében egy-egy térség legfontosabb innovációs szereplőit – egyetemeket, kutatóintézeteket, nagyvállalatokat, kkv-kat, startupokat, klasztereket, inkubátorokat, akcelerátorokat, üzleti angyalokat, országos kamarai hálózatokat – kívánja megszólítani a lehető legszélesebb körben. A TIP alapító nyilatkozatát eddig 6 vidéki és 11 budapesti egyetem írta alá, valamint 5 országos szakmai szervezet – Bay Zoltán Kutatóintézet, HÖOK, IVSZ, Magyar Innovációs Szövetség, Szellemi Tulajdon Nemzeti Hivatala –, valamint rajtuk kívül az innovációs ökoszisztéma számos helyi szereplője is csatlakozott a kezdeményezéshez. A lehetőség mindenki előtt nyitott: az alapító nyilatkozat és a csatlakozási nyilatkozat az NKFI Hivatal honlapján elérhető.

A TIP eddigi eseményei, valamint az újabb tervezett helyszínek részletei és a regisztráció a www.nkfih.gov.hu/tip oldalon érhető el.

Tovább olvasom

Az Év Agrárembere támogatók

 
Szakmai partner
Nemzeti Agrárgazdasági Kamara
Szakmai partner
Nyakas Farm
Feldolgozó-élelmiszeripar kategóriatámogató
Master Good Kft.
Szervező
Agrotrend Csoport Zrt.
ÖKO gazdálkodás kategóriatámogató
Debreceni Egyetem
Szántóföldi növénytermesztés kategóriatámogató
Agro Masters Hungary Kft.
Főtámogató
Limagrain Hungária Kft.
Vendéglátó partnerünk
La’ Róna Bisztró és Borbár
A Jövő Agrárszakembere kategóriatámogató
Mc’donalds
Kertészet kategóriatámogató
Délalföldi Kertészek Szövetkezete
Partner
Magyar Növényvédelmi Szövetség
Agrárinnováció kategóriatámogató
Greenman Kft
Állattenyésztés kategóriatámogató
Bonafarm Zrt.
Erdőgazdálkodás kategóriatámogató
MEGOSZ
Növényvédelem kategóriatámogató
Kwizda Agro Hungary Kft
Fiatal Gazda kategóriatámogató
Lidea Hungary Kft.
Autós partner
WALLIS MOTOR PEST
A közönségdíj támogatója
Agrármarketing Centrum
Borászati partner
Koch Borászat Kft.
A különdíj támogatója
Erste Bank Hungary Zrt.
 
Hirdetés

Fókuszban

Hirdetés
Hirdetés
Hirdetés

Facebook

Hirdetés