Hírek
A mezőgazdaságban sosincs megállás!
Blum Zoltánnal, a Saaten-Union Hungária, a Rapool Hungária és a Mezőseed Kft. ügyvezető igazgatójával beszélgettünk a jelenlegi speciális helyzetről. Megtudhattuk, hogy a vetőmagfeldolgozás és a kiszállítás zavartalanul működik a megfelelő óvintézkedések betartásával, hiszen a mezőgazdaságban sosincs megállás, még ebben a helyzetben sem.
– Ön a munkahelyén dolgozik, de mi a helyzet a kollégáinál? Otthonról dolgoznak, az irodában vagy a területeken vannak ebben a speciális helyzetben?
– Ahogy a rómaiak mondták: márpedig hajózni kell. Ez most különösen igaz a mezőgazdaságban, ahol nem állhat meg a munka. Pláne ilyen frekventált időszakban, mint amilyen a tavasz. Természetesen ezért mi is a fedélzeten vagyunk, tesszük a dolgunkat a szükséges és észszerű óvintézkedések betartásával.
A területi képviselőink jelenleg telefon, illetve online módon tudják tartani a kapcsolatot a termelőkkel, illetve a kereskedő partnereinkkel. Az irodában dolgozó kollégák részben otthonról próbálják meg ellátni a feladatokat, amelyek most előttünk állnak…
A vetőmagüzemben a munkának folyamatosan folynia kell, a kiszállítások mennek, érkezik be az áru. Ez a vetőmagüzem nem csak a magyarországi áruellátás miatt fontos, hanem a nemzetközi Saaten Union piac szempontjából is jelentős szerepet játszik, így az üzemet az egészségügyi és egyéb óvintézkedések betartása mellett folyamatosan működtetjük.
– Hogyan tudnak rendelkezésére állni a tavaszi vetőmagok szállításában? Folyamatos a kiszállítás?
– Az idei szezon annyiban mindenképpen követte az elmúlt évek trendjét, hogy nagyon sok döntés időben korábbra tolódott, ez minden piaci szereplő számára azt is jelentette, hogy a vetőmag átdolgozásokat időben el lehetett indítani, hiszen ismertek voltak az egyes fajtákhoz, hibridekhez kapcsolódó termelői igények.
Ez a jelen körülmények között kifejezetten örvendetes fejlemény, még akkor is, ha korábban emiatt sok részről kritika is megfogalmazódott… Ám most, az adott körülmények között szerintem ez relatív jó helyzetet tudott teremteni. Nálunk sem volt másként!
A korábban megrendelt vetőmagok tekintetében nyilván a tavaszi kalászosok és borsó vetőmagok már régen kint vannak a partnereknél. Lehet, hogy már a földbe is kerültek… A most elvetésre kerülő kukorica, illetve napraforgó vetőmagok esetében pedig ugyanarról tudok beszámolni.
Tulajdonképpen az elmúlt hét közepéig beérkezett megrendeléseket a mai napig száz százalékban teljesítettük, megtörténtek a kiszállítások.
Természetesen lesznek még ezután is megrendelések, de azt gondolom, hogy ezek is rendben lesznek, részben a rendelkezésre álló készletek, részben pedig amiatt, hogy úgy érzékeljük, a logisztikában, a szállításban szerencsére nincsenek komoly fennakadások. Úgy látom, hogy az elkövetkezendőkben beérkező megrendelések nagyon hamar, rövid határidő alatt teljesíthetőek, akár kukorica, akár napraforgó vagy szója legyen a keresett vetőmag.
– Hogy áll a fajtaválaszték? Szóban forog a gazdák között: nem biztos, hogy minden kívánt fajtából van a piacon…
– Az a vád semmiképpen sem érhet bennünket ebben a helyzetben, hogy korábban tettünk volna olyan ígéretet, amit most nem tudunk teljesíteni. Természetesen vannak olyan hibridek, amelyek már nem állnak rendelkezésre, de ez nem a mostani különleges helyzet következménye, hanem amiatt, hogy bizonyos kurrens hibridekre az igények nagyobbak voltak, mint a rendelkezésre álló készlet.
Ám ez a helyzet nem a vírusnak köszönhető és arról már korábban mindenkit informáltunk, hogy a hibridek esetében melyekből, mekkora az elérhető mennyiség. Amire ígéretet tettünk és kötelezettséget vállaltunk, azt tudtuk is teljesíteni.
Természetesen most, március végén már nem áll rendelkezésünkre a teljes portfolió, de még mindig van számos olyan hibrid azonnal elérhető formában, melyekkel a gazdálkodók eredményesen tudják lefolytatni akár az idei kukorica, napraforgó vagy éppen szójatermesztésüket.
– A termeltetési szerződéseiket érintheti ez a vírushelyzet?
– Alapvetően nem. Természetesen a vetőmag előállítások tervezése már jóval korábban megtörténik, tehát az ehhez kapcsolódó szerződéskötések is szinte teljesen lezárultak.
Az bizonyosan látszik, hogy egy ilyen bizonytalan helyzetben, mint amiben napjainkban vagyunk, olyan megoldásokkal és olyan szerződésekkel kell a piacra lépni, ami a termelő számára a korábbi évekhez képest is nagyobb biztosítékot, nagyobb garanciát jelenthet abban a tekintetben, hogy az általa elvárt árbevétel a nehéz körülmények között is realizálható legyen.
Az idei évben sikerült a szerződéses rendszerünket úgy átalakítani, hogy ilyen szempontból is elégedettek legyenek a termelőink a vetőmag előállítási szerződésekkel. Természetesen ezek a vetőmag előállítások nemcsak a magyar piac vonatkozásában meghatározóak. A kukorica, napraforgó vagy éppen szója vetőmag az elkövetkezendő időszakban is jelentős mennyiségben fogja elhagyni erről a telepről Magyarországot és a Saaten Union más európai piacai számára kerülnek majd leszállításra.
– Késő tavasszal meg szoktak kezdődni a szántóföldi bemutatók. Ezek nagy valószínűséggel idén elmaradnak… Terveznek valami olyasmit, aminek segítségével a gazdáknak meg tudják mutatni a különböző összehasonlító hibrid és fajta kísérleteik eredményeit?
– Kétségtelen, hogy az a helyzet, amivel most szembesültünk, nem fog néhány héten belül megoldódni, ezért biztosan kell alternatív megoldásokat keresnünk arra, hogy a korábban megszokott és nagy vendégszámmal látogatott bemutatóinkat hogyan tudjuk mégiscsak valamilyen formában megrendezni, hiszen az itt elérhető szakmai információk továbbra is szükségesek a gazdatársadalomnak.
Ahogyan említette, valószínűleg nem tudjuk ezt a korábbi klasszikus formában megrendezni, de keressük annak a lehetőségét, keressük azokat a technikai megoldásokat, amelyekkel mégiscsak egy átfogó képet tudunk adni a fajtáinkról és új hibridjeinkről.
Lehet, hogy ez olyan szempontból más lesz, hogy a termelők nem csak egy adott pillanatban láthatják ezeket a parcellákat, illetve a hibrideket, hanem lehetőség nyílik arra, hogy a mostani időszaktól kezdve egy folyamatos állapotfrissítést, információt kapjanak az állományok fejlődéséről. Ezen dolgozunk, remélem, hogy sikerrel tudunk ebben is előre lépni.
– Nagyon reméljük, hogy ebben sikerrel járnak és az eddigi forgalmat és sikereket meg tudják őrizni, hiszen a mezőgazdaságnak mennie kell tovább. Hamarosan kezdődik a Magyarország Legszebb Birtoka díj jelölési szakasza, ahol a támogatók sorát gyarapítják… Bár kérdéses még a birtokbejárások időpontja, de megvan az a reménységünk, hogy valamikor június végén, július közepén azért csak engedi a helyzet, hogy elmenjünk ezeket a gyönyörű birtokokat meglátogatni. Évek óta közös célunk, hogy ez a projekt a gazdálkodók hírét vigye.
– Optimista embernek vallom magam, bármilyen nehéznek is látszik most a helyzet, a hitemet továbbra sem veszítettem el. Nagyon remélem, hogy valóban ezek a birtokbejárások megtörténhetnek, mert ugye akkor ez természetesen azt is jelenti, hogy az egész nehéz helyzet, amiben most vagyunk, jobb állapotba kerül, vagy megoldódni látszik. Bizony ez mindannyiunk érdeke! Nemcsak a magyar gazdatársadalom, hanem az egész ország, egész Európa és az egész világ érdeke.
– Miniszter úr és Győrffy Balázs elnök úr is nyilatkozta, ön is elmondta, s én is vallom, hogy most kiemelten szükséges a gazdák számára kifejezni a köszönetünket.
– Ilyen nehéz időszakban látszik meg különösen, hogy melyek azok a tevékenységek, melyek azok a munkák, amelyek különösen nagy jelentőséggel és fontossággal bírnak. Az agrárágazat, a mezőgazdaság a jelen helyzetben kiemelkedően fontos szerepet kap. Mindenki, aki ebben az ágazatban dolgozik tudja, akarja és szeretné is a tevékenységét tovább folytatni. Köszönetet kell mondani a magunk részéről is! Azt kérem, és azt kívánom, hogy mindenki próbálja a helyzetet kellő komolysággal tekinteni, tudva azt, hogy különösen fontos szerep hárul a mezőgazdaságra! Akár az élelmiszer, akár takarmány alapanyag előállításban kiemelkedően fontos feladataink vannak!
Mátrai Zoltán