Hírek

A kékoportó hozta a legkiemelkedőbb termésátlagot

A termőterület jelentős részén az idén is kékszőlőt termesztettek a gazdák, ez az arány néhány százalékponttal még magasabb is, mint korábban – mondta az MTI-nek Nagy Gergely, a villányi borvidék hegyközségi tanácsának titkára a szüret utáni jelentések alapján.

A villányi borvidék 81 százalékát lefedő kékszőlők közül az idén a cabernet sauvignont 421, a cabernet franc-t 333, míg a kékoportót 342 hektáron szüretelték. Jelentős területről gyűjtötték még be a merlot és a kékfrankos termését, előbbi 284, utóbbi 285 hektáron termett 2019-ben – írja a bama.hu.

fotó: pxhere.com

Nagy Gergely szerint a termésátlagok az elmúlt évek viszonylatában jónak tekinthetők, de a kékoportó kiemelkedő eredményekkel zárt, hektáronként átlagosan 90 mázsát hozott. A kékfrankosból hektáronként 84, merlot-ból 77, cabernet sauvignonból 60, míg cabernet franc-ból 64 mázsát szedtek le.

A hegyközségi titkár közölte, a megtermelt borok kisebb része került eddig forgalomba, elsősorban a korai illatos fehérborok, rizlingek, nagyobb arányban a portugieserek és a rosék.

A testes vörösek legnagyobb része a következő hónapokban vagy csak 2020 végén, 2021-ben jelenik meg a kínálatban.

A júniusra jellemző volt a rekordokat döntögető meleg, és az azt követő hirtelen nagy mennyiségben lezúduló csapadék több munkát adott a gazdáknak. A szőlőtermelőknek az idei szezonban fokozottabban kellett a növényvédelmi munkákra is koncentrálniuk.

A feladatok leginkább a kisebb termelőket érintették, a nagy pincészetek számára nem okoztak mindezek problémát. Kárpótolta a gazdákat Nagy Gergely szerint, az érési folyamat utolsó fázisában a nyár végi, őszi száraz, napos, meleg időjárás.

Az ültetvényeken a szüret után elkezdődtek, mára be is fejeződtek a talajmunkák, a nagyobb borászatok már javában metszik a szőlőt. Utóbbi folyamat egészen tavaszig eltart, hiszen ez a munka nem gépesíthető.

Az idei évben először volt lehetőség a támogatott zöldszüretre is, ez azonban számottevően nem érintette a Villányi Borvidéket. A kormány hektáronként 800-900 ezer forintot fizetett azoknak a gazdáknak, akik július 10-ig leszedték a fürtöket.

Az igényelhető támogatást az indokolta, hogy túltermelés miatt egyre nagyobb nehézséget jelent a magyar borok értékesítése.

A Villányi és a Pécsi Borvidéken is csak néhány termelő adta be a támogatás iránti igényét.

agrotrend.hu / bama.hu

Tovább olvasom

Az Év Agrárembere támogatók

 
Vendéglátó partnerünk
La’ Róna Bisztró és Borbár
Szántóföldi növénytermesztés kategóriatámogató
Agro Masters Hungary Kft.
Szakmai partner
Nyakas Farm
ÖKO gazdálkodás kategóriatámogató
Debreceni Egyetem
Borászati partner
Koch Borászat Kft.
Szervező
Agrotrend Csoport Zrt.
A Jövő Agrárszakembere kategóriatámogató
Mc’donalds
A különdíj támogatója
Erste Bank Hungary Zrt.
Kertészet kategóriatámogató
Délalföldi Kertészek Szövetkezete
A közönségdíj támogatója
Agrármarketing Centrum
Szakmai partner
Nemzeti Agrárgazdasági Kamara
Fiatal Gazda kategóriatámogató
Lidea Hungary Kft.
Állattenyésztés kategóriatámogató
Bonafarm Zrt.
Növényvédelem kategóriatámogató
Kwizda Agro Hungary Kft
Autós partner
WALLIS MOTOR PEST
Agrárinnováció kategóriatámogató
Greenman Kft
Feldolgozó-élelmiszeripar kategóriatámogató
Master Good Kft.
Partner
Magyar Növényvédelmi Szövetség
Erdőgazdálkodás kategóriatámogató
MEGOSZ
Főtámogató
Limagrain Hungária Kft.
 
Hirdetés

Fókuszban

Hirdetés
Hirdetés
Hirdetés

Facebook

Hirdetés