Gazdálkodás

Végleg eltűnhet a makói vöröshagyma?

Makót egykor világhírűvé tette, mostanában viszont már a helyi hagymafesztiválon is csak mutatóban kínálnak belőle. Az eredeti makói hagyma termesztése visszaszorult, a városban és környékén már csak néhány család foglalkozik vele – pedig éppen tíz éve hungarikum. Van-e még esély arra, hogy fennmarad?

Forrás: pixino.com

Az 1991-ben először megtartott makói Hagymafesztivál a kezdetekben elsősorban szakmai rendezvény volt, melynek fókuszában a mezőgazdaság és a hagymatermesztés állt. Nem véletlenül: a Maros-parti város az itt valaha nagy volumenben termesztett, úgynevezett dughagymás vöröshagyma révén vált világhírűvé. A makói hagyma termesztése azonban azóta évről évre visszaszorult, így aztán – mint az idei megnyitóján Farkas Éva Erzsébet polgármester fogalmazott – inkább szórakoztató, kulturális és gasztronómiai program. Lázár János országgyűlési képviselő, építési és közlekedési miniszter azt is megjegyezte, hogy hallgatva az idők szavára Makó eljutott a hagymától a Hagymatikumig, azaz a jövőt jelentő turizmusig. Ami tény: a hagymafesztiválon igazi makói hagymát jóformán csak mutatóban lehetett látni. Egy általunk akkor megszólaltatott gazda, Kiss Ferenc, aki kínált ilyet is, azt mondta, már csak a szülei, nagyszülei iránti tiszteletből foglalkozik vele, egyetlen hektáron.

A makói vöröshagyma termesztése

A makói vöröshagymát alapvetően a dughagymatermesztéssel lehet összefüggésbe hozni és ennek jelenlegi területe becsülhetően száz hektár alatt van

– tájékoztatta a Délmagyarországot a FruitVeB Magyar Zöldség-Gyümölcs Szakmaközi Szervezet és Terméktanács szakmai referense, Kocsis Márton.

Tájékoztatása szerint a hanyatlás oka a drága szaporítóanyag, illetve hogy a piac nem fizeti meg a drágább termelési költségeket, kivéve egy-két feldolgozóipari szereplőt, például az Univert. Jelenleg Makó környékén, illetve Csongrád-Csanád vármegyében az őszi, illetve tavaszi vöröshagyma termesztése a jellemző. Ezeknek az utóbbi időben növekszik a termőterülete. A lapunkhoz eljuttatott adatokból kitűnik, ez Csongrád-Csanád vármegyében 2020-ban 190 hektár volt, most pedig az utóbbi négy évben a legnagyobb, 224 hektár.

Legjelentősebb hagymatermesztő megyéink egyébként az ország déli-délkeleti régiójában terülnek el. Békés vármegye adja a teljes hazai terület csaknem harmadát (526 hektár), Bács-Kiskun (308 hektár), Jász-Nagykun-Szolnok (226 hektár), Csongrád-Csanád (224 hektár) és Hajdú-Bihar (173 hektár) együtt a teljes hazai terület 85 százalékát adja.

Eltűnhet a makói vöröshagyma?

A makói székhelyű Csanád és Térsége Gazdakör elnöke is úgy tudja, száz hektár körüli lehet az eredeti makói vöröshagyma területe a városban és környékén.

Már csak néhány olyan család foglalkozik vele, amelyik ezt szívügyének tekinti

 – mondta. Magyarázatként hozzátette: miután bejöttek a magról vetett külföldi fajták, amelyek három- vagy akár ötször annyi termést is képesek hozni, kiszorult a három év alatt termelhető itteni változat. Ez ugyan beltartalmi értékeiben és ízében gazdagabb, ezt azonban például a multik nem igazán hajlandóak megfizetni.

Lesz-e így jövője a makói hagymának, vagy végleg eltűnik? Vass Gábor szerint, aki maga is termeszt vöröshagymát, van esély a folytatásra.

Szerintem ha nem is nagy területen, de egy viszonylag szűkebb, igényes vevőréteget kiszolgálva továbbra is fennmaradhat

 – vélekedett. Úgy tudja, ennek érdekében folyik egy brandépítő munka is, aminek köszönhetően a vásárló biztos lehet abban, hogy valódi, eredeti fajtájú, helyben termesztett makói vöröshagyma kerül a kosarába.

Makói hagyma: az eredetvédett hungarikum

Emlékezetes, a Hungarikum Bizottság éppen tíz esztendeje döntött arról, hogy a makói hagyma is bekerül a hungarikumok gyűjteményébe – 15 esztendeje pedig európai uniós eredetvédelmet is kapott a makói tájkörzetben, a megfelelő technológiával termesztett, eredeti fajtájú vöröshagyma. Pásztor Vilmos, a Hagyma Terméktanács akkori elnöke a hír hallatán azt mondta, a rang odaítélése megkésett. Akkoriban ugyanúgy száz hektáron termesztették, mint most.

agrotrend.hu / DELMAGYAR

Tovább olvasom

Az Év Agrárembere támogatók

 
Szervező
Agrotrend Csoport Zrt.
A közönségdíj támogatója
Agrármarketing Centrum
A Jövő Agrárszakembere kategóriatámogató
Mc’donalds
Partner
Magyar Növényvédelmi Szövetség
Agrárinnováció kategóriatámogató
Greenman Kft
Szakmai partner
Nemzeti Agrárgazdasági Kamara
Vendéglátó partnerünk
La’ Róna Bisztró és Borbár
Fiatal Gazda kategóriatámogató
Lidea Hungary Kft.
Növényvédelem kategóriatámogató
Kwizda Agro Hungary Kft
A különdíj támogatója
Erste Bank Hungary Zrt.
Szántóföldi növénytermesztés kategóriatámogató
Agro Masters Hungary Kft.
Állattenyésztés kategóriatámogató
Bonafarm Zrt.
Erdőgazdálkodás kategóriatámogató
MEGOSZ
Főtámogató
Limagrain Hungária Kft.
Autós partner
WALLIS MOTOR PEST
Szakmai partner
Nyakas Farm
Feldolgozó-élelmiszeripar kategóriatámogató
Master Good Kft.
Borászati partner
Koch Borászat Kft.
Kertészet kategóriatámogató
Délalföldi Kertészek Szövetkezete
ÖKO gazdálkodás kategóriatámogató
Debreceni Egyetem
 
Hirdetés

Fókuszban

Hirdetés
Hirdetés
Hirdetés

Facebook

Hirdetés