Gazdálkodás
Változott a vis maior szabályozás: fontos tudnivalók a gazdáknak
Vis maior minden olyan esemény is, amelyet – a rendeletben meghatározottakon túl – valamely pályázati felhívás rendkívüli körülménynek, cselekménynek vagy eseménynek nevesít. A 23/2024. (IV. 9.) AM rendelet decemberben módosult, így több, vis maior változtatás is történt.
A Közös Agrárpolitikából és a nemzeti költségvetésből finanszírozott intézkedésekkel összefüggő elháríthatatlan külső ok (vis maior) esetén alkalmazott eljárásról szóló 23/2024. (IV. 9.) AM rendelet decemberi módosítása értelmében vis maior eseménynek fogadható el a rendeletben meghatározottakon túl minden olyan esemény is, amelyet valamely pályázati felhívás rendkívüli körülménynek, cselekménynek vagy eseménynek nevesít. A folyamatban lévő ügyekre is alkalmazandó szabályozás – írja a NAK.
Fontos továbbá, hogy a Feltételesség rendeletekben rögzített talajtakarásra vonatkozó előírások, valamint az Agro-ökológiai programhoz kapcsolódó támogatások esetében a Talajtakarás szántóterületeken gyakorlatok vállalása esetén – 2023 és 2024 évek vonatkozásában is – a takarónövény elvetésének meghiúsulását okozó esemény csak akkor kerül elismerésre vis maiorként, ha a talaj takarása a vis maior bekövetkezésekor és annak időtartama alatt tarlóval borított. Ugyancsak a Feltételességhez és az Agro-ökológiai Program releváns gyakorlataihoz kapcsolódóan 2025 évben induló eljárások esetében a másodvetés meghiúsulását okozó esemény csak akkor kerül elismerésre vis maiorként, ha a vis maior esemény bekövetkezte előtt a másodvetés elvetése szabályosan bejelentésre került.
Ugyancsak 2025-től kezdődően a 22/2024. (IV. 9.) AM rendelet (MePAR rendelet) 1. § 8. pontja szerinti kis vizes élőhely és 1. § 22. pontja szerinti vizenyős terület vonatkozásában nem lehet vis maior kérelmet benyújtani szélsőséges időjárási körülmény okozta árvíz vagy belvíz eseményre.
agrotrend.hu / OTP Agrár