Gazdálkodás

Ukrán termények árasztották el a piacot – a döntés következményei

Ukrajnával az orosz támadás előtti időkben az Európai Unió vámkontingenseket állapított meg, és ezekkel korlátozta a termények kereskedelmét. A háború kitörése után viszont úgy döntöttek, azzal is segítik az ukránokat, hogy liberalizálják a kereskedelmet. Ennek hatásaival azonban nem számoltak, pedig a józan hangok már előre jelezték, azok súlyosak, esetenként visszafordíthatatlanok lesznek.

Az Ukrajnával 2014-ben kötött társulási megállapodás 40 vámkontingenst állapított meg az ukrán mezőgazdasági termékek EU-ba történő behozatalára vonatkozóan, valamint számos belépési árkorlátozást. Ezeket a különböző elemeket annak idején gondosan megtárgyalták, figyelembe véve, hogy az ukrán termékeknek a versenyképesség és az általános mezőgazdasági szerkezet különbsége miatt esetlegesen negatív hatásuk lehet az uniós piacra – emlékeztet elemzésében a mezőgazdasági termelők és szövetkezetek legnagyobb európai képviselete, a Copa-Cogeca.

Forrás: pixabay.com

A 2022-es orosz invázió után Brüsszelben az a döntés született, hogy a háborús erőfeszítések támogatása érdekében Ukrajnával ideiglenesen liberalizálják a kereskedelmet. Az Európai Unió piacán ennek a döntésnek számos mezőgazdasági termékre volt igen nagy hatása, és nyilvánvaló, hogy az unió mezőgazdasági termelői és mezőgazdasági szövetkezetei nem lesznek képesek tovább elviselni ezt a nyomást – mutat rá a Copa-Cogeca. Hozzátették: az uniós mezőgazdasági termelők és szövetkezetek hozzájárulhatnak az Ukrajna támogatására irányuló uniós erőfeszítésekhez, de nem viselhetik tovább azt az aránytalan terhet, amely a liberalizáció óta nehezedik rájuk.

Az első kereskedelmet liberalizáló brüsszeli döntés 2022 júniusában lépett hatályba, ezt követően 2024 júniusáig meghosszabbították, majd újráztak 2025 júniusáig. Az utóbbi hosszabbításkor az akkori folyamatos és kitartó gazdatüntetések nyomására néhány érzékeny termék – például a baromfi, a cukor, a tojás, a méz, a zab és a kukorica – esetében meghatározott küszöbértékek mellett újra vámokat vezettek be. Ez a liberalizáció néhány kulcsfontosságú mezőgazdasági termék esetében az EU piacának teljes elárasztását eredményezte.

Ha összehasonlítjuk a liberalizáció előtti és utáni időszakot, az import növekedése egyszerűen óriási:

Forrás: vg.hu

Természetesen, ahogyan az várható volt, ez a hatalmas növekedés hatással volt a piacra az árak csökkenésével, a piacok elvesztésével és a kereskedelem lassulásával. A helyzet realitását felismerve úgy döntöttek, hogy a jelenlegi, 2025 júniusáig tartó ATM-be bizonyos korlátokat építenek be, azonban ezek nem elegendők. Azon termékek esetében, amelyeknél a vámok újbóli bevezetése után egy maximális küszöbértéket állapítanak meg, a küszöbérték túl magas.

Tovább olvasom
Hirdetés

Fókuszban

Hirdetés
Hirdetés

Az Év Agrárembere támogatók

 
Vendéglátó partnerünk
La’ Róna Bisztró és Borbár
Szakmai partner
Nemzeti Agrárgazdasági Kamara
Autós partner
WALLIS MOTOR PEST
A különdíj támogatója
Erste Bank Hungary Zrt.
Főtámogató
Limagrain Hungária Kft.
Erdőgazdálkodás kategóriatámogató
MEGOSZ
Borászati partner
Koch Borászat Kft.
Szakmai partner
Nyakas Farm
Feldolgozó-élelmiszeripar kategóriatámogató
Master Good Kft.
Szántóföldi növénytermesztés kategóriatámogató
Agro Masters Hungary Kft.
Fiatal Gazda kategóriatámogató
Lidea Hungary Kft.
ÖKO gazdálkodás kategóriatámogató
Debreceni Egyetem
Kertészet kategóriatámogató
Délalföldi Kertészek Szövetkezete
Állattenyésztés kategóriatámogató
Bonafarm Zrt.
Partner
Magyar Növényvédelmi Szövetség
A Jövő Agrárszakembere kategóriatámogató
Mc’donalds
Agrárinnováció kategóriatámogató
Greenman Kft
A közönségdíj támogatója
Agrármarketing Centrum
Szervező
Agrotrend Csoport Zrt.
Növényvédelem kategóriatámogató
Kwizda Agro Hungary Kft
 
Hirdetés

Facebook

Hirdetés