Gazdálkodás
Ukrán termények árasztották el a piacot – a döntés következményei
Ukrajnával az orosz támadás előtti időkben az Európai Unió vámkontingenseket állapított meg, és ezekkel korlátozta a termények kereskedelmét. A háború kitörése után viszont úgy döntöttek, azzal is segítik az ukránokat, hogy liberalizálják a kereskedelmet. Ennek hatásaival azonban nem számoltak, pedig a józan hangok már előre jelezték, azok súlyosak, esetenként visszafordíthatatlanok lesznek.

Forrás: pixabay.com
A 2022-es orosz invázió után Brüsszelben az a döntés született, hogy a háborús erőfeszítések támogatása érdekében Ukrajnával ideiglenesen liberalizálják a kereskedelmet. Az Európai Unió piacán ennek a döntésnek számos mezőgazdasági termékre volt igen nagy hatása, és nyilvánvaló, hogy az unió mezőgazdasági termelői és mezőgazdasági szövetkezetei nem lesznek képesek tovább elviselni ezt a nyomást – mutat rá a Copa-Cogeca. Hozzátették: az uniós mezőgazdasági termelők és szövetkezetek hozzájárulhatnak az Ukrajna támogatására irányuló uniós erőfeszítésekhez, de nem viselhetik tovább azt az aránytalan terhet, amely a liberalizáció óta nehezedik rájuk.
Az első kereskedelmet liberalizáló brüsszeli döntés 2022 júniusában lépett hatályba, ezt követően 2024 júniusáig meghosszabbították, majd újráztak 2025 júniusáig. Az utóbbi hosszabbításkor az akkori folyamatos és kitartó gazdatüntetések nyomására néhány érzékeny termék – például a baromfi, a cukor, a tojás, a méz, a zab és a kukorica – esetében meghatározott küszöbértékek mellett újra vámokat vezettek be. Ez a liberalizáció néhány kulcsfontosságú mezőgazdasági termék esetében az EU piacának teljes elárasztását eredményezte.
Ha összehasonlítjuk a liberalizáció előtti és utáni időszakot, az import növekedése egyszerűen óriási:

Forrás: vg.hu
Természetesen, ahogyan az várható volt, ez a hatalmas növekedés hatással volt a piacra az árak csökkenésével, a piacok elvesztésével és a kereskedelem lassulásával. A helyzet realitását felismerve úgy döntöttek, hogy a jelenlegi, 2025 júniusáig tartó ATM-be bizonyos korlátokat építenek be, azonban ezek nem elegendők. Azon termékek esetében, amelyeknél a vámok újbóli bevezetése után egy maximális küszöbértéket állapítanak meg, a küszöbérték túl magas.