Gazdálkodás

Szántóföld

Zavartalan marad a foszforellátás az unióban

Napjainkban nehéz megfelelő tisztaságú foszfor alapanyaghoz jutni, mivel csak Oroszországból lehetne beszerezni, viszont a katonai hadművelet ezt korlátozza. Hogyan tovább? Kérdeztük Sándorfy Andrást, a Marton Genetics Cégcsoport vezetőjét.

Még 2019. január elsejével hirdették ki azt az uniós rendeletet, amely a termésnövelő anyagok európai forgalomba hozatalát szabályozza. Ez kitér többek között a műtrágyák minőségére, beltartalmi értékeire és a szennyező anyagok határértékeire. Ez utóbbinál szigorodtak a követelmények a szennyező anyagok környezetbe kerüléséről: ilyen toxikus anyag például a kadmium, amely többféle formában jut a természetes élővizekbe és a talajba. Egyik ilyen fő forrása a növénytermesztés során használt foszfortartalmú műtrágyák használata. A kadmium hatékonyan rakódik le az emberi szervezetben, ezáltal rákkeltő hatású.

Sándorfy András, a Marton Genetics Cégcsoport ügyvezető igazgatója

A magyar jogszabály nagyon szigorú a tisztasággal kapcsolatban: 20 mg / foszfor kilogrammnyi kadmium határértéket határoz meg, miközben az uniós rendelkezés megengedi a 60 mg-ot. Ezt a 2019-ben kihirdetett rendeletet idén július 16-án kell minden tagállamban jogharmonizációval életbe léptetni. Viszont egészen addig, amíg nem hirdetik ki, lehetőség van valamennyi tagállamnak ezeket a magasabb küszöb értékű foszfortartalmú műtrágyákat be- és forgalomba hozni. Hogy mit jelent ez Magyarországon, ahol idén 1,9 millió tonna műtrágyát használtak fel a növénytermesztés során, arról Sándorfy András a következőket mondta: 

"Műtrágyázás nélkül nem lehet intenzív növénytermesztést folytatni. Ennek kritikus eleme a foszfortartalmú műtrágya, hiszen ez szolgáltatja az energiát a növényeknek. Tavaly idehaza 473 ezer tonna mennyiségben került forgalomba ilyen műtrágya, tehát abban az esetben, ha ezt a szigorú határértékű foszfortartalmú műtrágyát – mivel most korlátok közé kerül-, nem tudjuk Magyarországra behozni, jelentős kockázatot fut a magyar növénytermesztés. A magasabb tartalom alatt azt értjük, amit az unió is megenged, tehát a 60 mg-nál több kadmiumtartalmú műtrágyák például Marokkóból, vagy Mauritániából nem tudnak bekerülni az unióba. Ezzel a derogációval a foszforellátás zavartalan marad Magyarországon".

Ha megszűnik a katonai hadművelet a szomszédságban, akkor újra helyreállhat az alacsony kadmium tartalmú műtrágya kereskedelem. Addig el kell fogadni, hogy magasabb kadmium tartalmú műtrágyák kerülnek a köztermesztésbe, de ez nem jelent semmilyen köz egészségügyi problémát.

agrotrend.hu / növényvédőszer.hu

Tovább olvasom

Az Év Agrárembere támogatók

 
Agrárinnováció kategóriatámogató
Greenman Kft
A különdíj támogatója
Erste Bank Hungary Zrt.
Szakmai partner
Nyakas Farm
Főtámogató
Limagrain Hungária Kft.
Növényvédelem kategóriatámogató
Kwizda Agro Hungary Kft
Erdőgazdálkodás kategóriatámogató
MEGOSZ
Kertészet kategóriatámogató
Délalföldi Kertészek Szövetkezete
Fiatal Gazda kategóriatámogató
Lidea Hungary Kft.
Autós partner
WALLIS MOTOR PEST
Partner
Magyar Növényvédelmi Szövetség
ÖKO gazdálkodás kategóriatámogató
Debreceni Egyetem
Szántóföldi növénytermesztés kategóriatámogató
Agro Masters Hungary Kft.
A közönségdíj támogatója
Agrármarketing Centrum
Szakmai partner
Nemzeti Agrárgazdasági Kamara
Feldolgozó-élelmiszeripar kategóriatámogató
Master Good Kft.
Vendéglátó partnerünk
La’ Róna Bisztró és Borbár
Szervező
Agrotrend Csoport Zrt.
Borászati partner
Koch Borászat Kft.
Állattenyésztés kategóriatámogató
Bonafarm Zrt.
A Jövő Agrárszakembere kategóriatámogató
Mc’donalds
 
Hirdetés

Fókuszban

Hirdetés
Hirdetés
Hirdetés

Facebook

Hirdetés