Gazdálkodás

Szántóföld

Védje meg napraforgó termését a gombás betegségektől!

Az átmeneti szárazabb periódus után az elmúlt napokban újra csapadékosra fordult az időjárás. Különösen az ország déli részén, még az általában csapadékhiányos Dél-Alföldön is hullott számottevő mennyiségű csapadék. Az előrejelzések szerint a következő napok várhatóan szintén esősek lesznek, a levegő páratartalma magas marad.

A napi átlaghőmérséklet az elmúlt 10 napban ismét meghaladta a sokéves átlagot, bár annál csak 1-2 oC-kal volt magasabb. Napközben azonban már most is jelentős a felmelegedés, és várható, hogy a következő napokban a napi középhőmérséklet is 21-24 oC közé fog emelkedni. Ez a párás, meleg idő kifejezetten kedvez a legtöbb gombás betegség kifejlődésének.

Az elmúlt 10 nap csapadékösszege

Az elmúlt 10 nap átlaghőmérséklete

Fenológia:

A párás meleg a napraforgó növekedésének is kedvez. A növények az elmúlt hét során gyors fejlődésnek indultak. Szinte napok alatt fejlődtek ki új levélpárok, a szárközök megnyúltak, és megjelent a bimbókezdemény a tenyészőcsúcs levelei között. Már nem halogatható sokáig a sorközművelés, hiszen a kultivátor nem sokáig tud már bemenni az állományokba, és ez az utolsó lehetőség a gombák elleni védelemre is azoknak, akik normál szántóföldi kerettel szeretnék a napraforgó kezelését elvégezni. Hamarosan már csak a hidas permetezés lehetősége marad.

Gombás betegségek:

A jelenlegi csapadékos, meleg időjárás ideális a száron megjelenő korai gombás betegségek kifejlődésének. Megfelelőek a környezeti feltételek a fekete szárfoltosság (Leptosphaeria lindquistii, (anamorph: Phoma macdonaldii)) és a fehérpenészes szártőkorhadás (Sclerotinia sclerotiorum) számára. De már megindulhatott a szürkepenész (Botryotinia fuckeliana) szárfertőzése is, amennyiben fertőzőanyaga jelen van a területen.

Védekezés:

A korai szár- és levélfertőzések ellen a hatékony védekezést preventív jelleggel, a napraforgó 8-10 leveles állapotában kell elvégezni. Ez praktikusan a sorközművelés időszaka, amikor a kultúrnövény kb. 50 cm magasságú, és ebben a stádiumban rendszerint már a bimbókezdemény is kitapintható a tenyészőcsúcs levélkéi között. Nem ajánlatos az első kezeléssel túl sokáig várni, hiszen még a bimbó kiemelkedéséig halasztott kezeléssel sem lehet a virágzáskori tányérvédelmet megspórolni, azonban elveszítjük a preventív időzítés adta biztonságot és hatékonyságot, hiszen itt kuratív hatásra nem számíthatunk.

Javaslat:

A termelői igényekhez igazodva többféle javaslatunk is van a napraforgót fertőző gombás betegségek széles skálája elleni védelemre:

  • Amennyiben a korai időszakban végzett kezelésnek a gombák elleni védelem mellett az is cél, hogy kihasználja a növekedésszabályozás növénymagasságra, növényalakra és növényélettanra gyakorolt pozitív hatásait, akkor javasoljuk a Magyarországon egyedülálló, új napraforgó növekedésszabályozó hatóanyagkombinációt: mepiquat-klorid + piraklostrobin + prohexadion-kalcium, amelyet mindig a vele együtt kapható ammónium szulfáttal együtt kell alkalmazni.
  • Amennyiben a kezelés célja kizárólag a gombás betegségek elleni védelem a növény fejlődésének későbbi fázisaiban (BBCH 55 után), akkor használjon boszkalid + dimoxistrobin tartalmú gombaölő szert, mely két nagy hatékonyságú és eltérő hatásmechanizmusú hatóanyag kombinációja.

agrotrend.hu / NAK – Balázs Viktor

Tovább olvasom
Hirdetés

Fókuszban

Hirdetés
Hirdetés
Hirdetés

Facebook

Hirdetés