Gazdálkodás

Szántóföld

Üzemel a jégkármérsékló rendszer

Egyre gyakrabban fordulnak elő extrém időjárási események, amelyek jelentős károkat okoznak a gazdálkodóknak, a Nemzeti Agrárgazdasági Kamara által üzemeltett 986 talajgenerátorból álló hálózat azonban hatékonyan mérsékli a jégkárokat, és ezzel minden évben több milliárd forint kárt előz meg a mezőgazdaságban és a lakosság értékeiben.

A rendszer indulása előtti öt esztendőben a zivatarkárok 84 százalékát a jég okozta, a védekezéssel érintett időszakban ez az arány azonban 47 százalékra csökkent – írja a hirado.hu.

fotó: wikipedia

Az induláskor azzal kalkuláltunk, hogy nagyságrendileg tízmilliárdos, akár ötvenmilliárdos termelési értéket is képes a rendszer megóvni a mezőgazdaság számára, és úgy néz ki, hogy a várakozásaink beigazolódnak.

Ráadásul a rendszer nem csak a mezőgazdaság számára nyújt védelmet, a talajgenerátoros megoldással számos ingó- és ingatlanvagyont is sikerült megóvni – mondta el az M1 Magyar gazda című műsorban Győrffy Balázs, a Nemzeti Agrárgazdasági Kamara (NAK) elnöke.

2020-ban kiemelkedően sok termelő tett kárbejelentést kimagaslóan nagy területre, ám a jégkárbejelentések aránya az összes igénylés tizedét sem érte el. Ez jól jelzi a talajgenerátoros hálózat hatékonyságát.

Azt azonban fontos tudni, hogy a rendszer teljesen nem előzi meg, csak mérsékli a jégeső okozta károkat. Néhány meteorológiai eseménynél, illetve, ha az országon kívülről érkeznek a jégkárt okozó felhők, a rendszer nem hatékony. 2018-ban még május elsején helyezték üzembe a rendszert. A tapasztalatok azonban azt mutatták, hogy a klímaváltozás miatt jóval korábban is előfordulhat jégeső vagy jégvihar, ezért a talajgenerátorok üzemidőszakát a megváltozott körülményekhez igazították.

Győrffy Balázs elmondta, hogy számításaik szerint április 15-től szeptember 30-ig van szükség a védekezésre.

A generátorokat az Országos Meteorológiai Szolgálat jelzései alapján kapcsolják be. Az országos jégkármérséklő rendszert a NAK üzemelteti, finanszírozása az Agrárminisztérium segítségével, a mezőgazdasági kárenyhítési alapból történik.

A technológia lényege, hogy talajgenerátorok ezüst-jodid acetonos oldatot égetnek el, és az így keletkező ezüst-jodid molekulák a felhők felsőbb rétegeibe áramlanak, ahol csökkentik a kialakuló jégszemcsék méretét és részben megakadályozzák továbbiak létrejöttét.

A generátorkezelők körében idén is versenyt hirdet a Nemzeti Agrárgazdasági Kamara: az országosan és megyei szinten legeredményesebb operátorok pénzjutalomban részesülnek – hangzott el a műsorban a felhívás.

agrotrend.hu / hirado.hu

Tovább olvasom
Hirdetés

Fókuszban

Hirdetés
Hirdetés
Hirdetés

Facebook

Hirdetés