Gazdálkodás

Szántóföld

Szélsőséges kukoricatermés volt

Idén már tizenötödik alkalommal szervezték meg az országos kukorica posztregisztrációs fajtakísérletet, a tíz teszthelyszín egyike Székkutas volt, a fajták között pedig a Szegedi GK Bajnok mérette meg magát.

A Gabonatermesztők Országos Szövetsége, a Nemzeti Agrárgazdasági Kamara és a Vetőmag Szövetség kukorica posztregisztrációs fajtakísérletében tizenkét fajtatulajdonos 46 hibridjét vetették el tavasszal – írta a Délmagyar. A kísérletnek helyt adó 11 helyszín – Abaújszántó, Bóly, Hajdúböszörmény, Iregszemcse, Jánoshalma, Jászboldogháza, Mezőhegyes, Püski, Székkutas, Szombathely, Tordas – eltérő termőhelyi adottságai még széles körű adatelemzésre adtak lehetőséget. 

A hibrideket a vetést megelőzően közjegyző jelenlétében kódolták. Ezzel a kísérlet kivitelezői és értékelői függetleníteni tudták magukat minden külső körülménytől. A kiértékelést az összes helyszín adatainak beérkezését követően a NÉBIH szakemberei végezték. 

Fotó: Gabonakutató

A vetéseket a tavaszi rendkívüli szárazság kissé hátráltatta, de végül a májusi csapadéknak köszönhetően a kelés egyöntetű volt.  A rendkívül száraz nyári időjárás problémákat okozott a termékenyülés-szemkitelítődés időszakában, különösen a Dunántúlon. A kísérleti eredmények jól mutatják, hogy idén az országon belül jelentős különbségek voltak a termésmennyiség tekintetében, mert az aszály eltérő mértékben érintette a különböző területeket. 

A szegedi Gabonakutató Nonprofit Kft. GK Bajnok fajtája a korai érésű „mezőnyben indult”, 9,93 tonnás hektáronkénti hozamával elmaradt a 10,59 tonnás országos átlagtól. Ugyanakkor hazai pályán, Székkutason jól teljesített, 10,47 tonnás termése ott több mint egy mázsával volt magasabb a 18 fajta átlagánál. Püskiben még ennél is többet, 13,50 tonna/hektáros szemtermést produkált, de itt szinte mindegyik tesztelt fajta kiválóan teljesített. Püskiben az átlag 15 tonna feletti volt, míg Mezőhegyesen 5 tonna alatti – erős összefüggésben az időjárással. 

A körülmények különbözőségét mutatja, hogy a vetéstől a virágzásig az egyik teszthelyszínen 92, a másikon mindössze 68 nap telt el átlagosan a 18 fajtánál. A „leggyorsabbnak” Boly bizonyult, a szegedi Gabonakutató GK Bajnok fajtájának is itt kellet a legkevesebb idő a vetéstől a virágzásig, pontosan 73 nap. A legtöbb pedig Iregszemcsén, ami 92 nap volt. A kiértékelést az összes helyszín adatainak beérkezését követően a NÉBIH szakemberei végezték.

agrotrend.hu / Délmagyar

Tovább olvasom
Hirdetés

Fókuszban

Hirdetés
Hirdetés

Az Év Agrárembere támogatók

 
Borászati partner
Koch Borászat Kft.
Kertészet kategóriatámogató
Délalföldi Kertészek Szövetkezete
Szántóföldi növénytermesztés kategóriatámogató
Agro Masters Hungary Kft.
Szakmai partner
Nyakas Farm
A közönségdíj támogatója
Agrármarketing Centrum
Szakmai partner
Nemzeti Agrárgazdasági Kamara
Autós partner
WALLIS MOTOR PEST
Erdőgazdálkodás kategóriatámogató
MEGOSZ
Növényvédelem kategóriatámogató
Kwizda Agro Hungary Kft
Agrárinnováció kategóriatámogató
Greenman Kft
Főtámogató
Limagrain Hungária Kft.
ÖKO gazdálkodás kategóriatámogató
Debreceni Egyetem
Állattenyésztés kategóriatámogató
Bonafarm Zrt.
A Jövő Agrárszakembere kategóriatámogató
Mc’donalds
Feldolgozó-élelmiszeripar kategóriatámogató
Master Good Kft.
Szervező
Agrotrend Csoport Zrt.
Fiatal Gazda kategóriatámogató
Lidea Hungary Kft.
Vendéglátó partnerünk
La’ Róna Bisztró és Borbár
A különdíj támogatója
Erste Bank Hungary Zrt.
Partner
Magyar Növényvédelmi Szövetség
 
Hirdetés

Facebook

Hirdetés