Gazdálkodás
Szántóföld
Nehezíti a szárazság a munkálatokat
Kettős hatása van az elmúlt hetek száraz időjárásának, a betakarítási munkálatok csapadék hiányában jól haladnak, viszont a magágy-előkészítést és a vetést nagyban nehezítette, nehezíti a száraz talaj.
Petőházi Tamás, a Nemzeti Agrárgazdasági Kamara (NAK) szántóföldi növénytermesztési és beszállítóipari osztályának elnöke elmondta, a 613 ezer hektáron termesztett napraforgó betakarítása országszerte zajlik, a termésátalagok nagyon eltérőek, jellemzően hektáronként 1,9-3,6 tonna között alakulnak, ami elmarad a várttól. A napokban a kukorica betakarítása is megkezdődött, a növény termőterülete mintegy 960 ezer hektár. A repce vetése gyakorlatilag befejeződött. Megjegyezte, a száraz időjárás miatt a növény kelése vontatott, különösen ott, ahol később került a földbe – írja a Nemzeti Agrárgazdasági Kamara (NAK).
fotó: pixabay.com
Gáspár Ferenc, a NAK Bács-Kiskun megyei elnöke közölte, hogy a termelők jelzései szerint a repce vetésterülete 15-20 százalékkal csökkent a múlt évihez képest. A csökkenés oka a vetéshez kedvezőtlen időjárás mellett, hogy a gazdák jelentős része – látva a korábbi évek tapasztalatait, például a növényvédelmi költségek emelkedését – inkább más őszi vetésű kalászos gabonafélét, esetleg tavaszi kapás kultúrát tervez vetni.
Szendrei László, a NAK Heves megyei elnöke azt emelte ki, hogy a csapadékmentes időjárás elősegíti a betakarítási munkálatokat a térségben. Ezzel szemben a száraz időjárás megnehezítette, megdrágította a talajelőkészítést és a vetést. Mint mondta, míg a repce vetése befejeződött, az őszi kalászosoké a közeljövőben kezdődik.
Pusztavámi Márton, a kamara Vas megyei elnöke szerint a cukorrépa kivételével a betakarításra nagyon kedvezően hatott a száraz időjárás. A cukorrépát az ottani talajból nagyon nehéz kiszedni, ha mégis sikerül, akkor is közel 30 százalékos betakarítási veszteséggel lehet számolni. A térségben is befejeződött az őszi káposztarepce vetése. Jelenleg az őszi búza és az árpa magágykészítései vannak folyamatban.
agrotrend.hu / NAK