Gazdálkodás

Szántóföld

Hová lett a kukorica?

A korábbi hetek nagy izgalmát a belföldi kukoricapiacon az elkezdődött aratás kissé háttérbe szorította ugyan, de attól még a kínálat-szűke határozza meg a piacot. Az utóbbi hetekben sorra érkeznek hozzánk a jelzések termelőktől, kereskedőktől, felhasználóktól, hogy erőteljesen beszűkült a kínálat a hazai kukoricapiacon. Mivel az aratása még igen távol van, ha ez igaz, akkor nehéz helyzet alakulhat ki. Ennek járunk utána a statisztikák, ügyfeleink véleményei és piaci információk feldolgozásával.

Miközben az eget kémleljük, hogy mikor mehetünk aratni, a várhatóan kisebb repce és kalászos termés felett sopánkodunk, ne feledkezhetünk meg a kukorica piacán zajló, korán sem szokásos helyzetről sem! Meggyőződésünk egyébként, hogy a kalászosok fognak még pozitív meglepetéseket okozni, amikor zárjuk a leltárt!

Sokan kutattak kukorica után mostanában. Lehet a hiány mögött valami, hiszen a piaci árak erőteljes növekedésben vannak. A legfrissebb információk már jóval 50 ezer forint feletti tonnánkénti árakról szólnak. Égnek a telefonok, a kereskedők pedig körbeutazzák az országot a maradék készletekért.

Forrás: NAIK AKI

 

Nyilván tartósan nem tudunk elszakadni a világpiaci folyamatoktól. Most is egy irányba megyünk, de a jelenlegi itthoni helyzet mégis sajátos. Az emelkedés a hiánypszichózis miatt nálunk erőteljesebb.

Nemzetközi körkép

A világpiacon a tavalyinál nagyobb termést, növekvő készleteket várnak. Utoljára 2016-ban láttunk olyat, hogy a globális kukoricatermés meghaladja a felhasználást. A legfrissebb adatok 2020/21-re 1188 millió tonnás terméssel számolnak, ami 24 millió tonnával haladná meg a keresletet, és több mint 15 százalékos készletemelkedést okozna. Ez 36,3 százalékos készlet/felhasználás arány!

Az EU-ban idén a tavalyival csaknem megegyező területen, 2,7 százalékkal nagyobb termést és kisebb importot várnak.

Nálunk a tavalyit csak alig meghaladó, 989 ezer hektáros az idei kukoricaterület. Az elmúlt hetek kiadós esői pedig sokat javítottak a porba vetés, és a fejlődés kezdeti szakaszait jellemző aszály okozta képen.

Mindez egyik oldalról az árak emelkedése ellen hat, másrészt viszont az olajárak emelkedése az etanol iránti keresleten keresztül a kereslet növekedését jelzik előre. Ezek egyenlege a mostani ingadozás, de a kukorica árgörbéje az olajár görbéjével gyakorlatilag megegyezik, emelkedő.

Ugyanakkor felhívjuk a figyelmet arra, hogy az ótermést Párizsban magasabb áron jegyzik, mint az újat, ami a várható trendfordulóra utal. Erre mi is számítunk még akkor is, ha a tengerentúlon optimisták a kereslet felfutását illetően és az év végén is magasabb árakra számítanak a jelenlegieknél.

Május közepe óta Chicagóban is felfelé megy a kukorica ára, míg a búzáé inkább lefelé

Forrás: CBOT

 

Ugrik az export

Meggyőződésünk, hogy a hazai piacról eltűnő kukorica mögött a legerősebb hatás az export növekedése. Miközben az elmúlt két év termése egyaránt 8 millió tonna körüli volt (2018:8,0 mt, 2019: 8,3 mt), 2019-ben harmadával többet exportáltunk, mint 2018-ban, erre az évre tehát eleve alacsony készletszinttel fordultunk rá. A kivitel pedig idén tovább nőtt.

A gabonafélék külkereskedelmi forgalma 7 százalékkal nőtt 2020 első negyedévében. Mennyiségét tekintve ez leginkább a kukoricaexport 34,7 százalékos megugrásának volt köszönhető, de az árpakivitel duplázódása is igen fontos, figyelemre méltó jelenség. Mindkettő összefügg a takarmánykészlet-felhalmozási törekvésekkel. Ha az első négy hónap adatait nézzük, akkor a kukorica kivitel további szárnyalását látjuk: vetőmaggal együtt 40, anélkül 30 százalékos a mennyiségi növekedés az egy évvel korábbi szinthez képest. Az árpa kivitele is tovább emelkedett áprilisban, az első négy havi árpaexport 2,3-szorosa volt az egy évvel korábbinak. Így nem véletlen, hogy az elmúlt hetekben nagy volt az izgalom a belföldi kukoricapiacon. Hozzánk is sorra érkeztek a jelzések termelőktől, kereskedőktől, felhasználóktól, hogy erőteljesen beszűkült a kínálat a hazai kukoricapiacon. Mivel a kukoricaaratás még igen távol van, az árak emelkedni kezdtek.

A kukorica áremelkedéséhez tehát nem csak a saját kínálatának szűkülése, hanem a helyette felhasználható termények (például az árpa) készletcsökkenése is hozzájárult, és ennek hátterében is a kivitel ugrásszerű növekedése húzódik meg.

Kukoricaexport vetőmag nélkül

 

Forrás: KSH

Összegezve:

  • Erőteljesen növekedett az export, pedig a zárókészlet amúgy is alacsony volt;
  • Információnk szerint a feldolgozók időben biztosították maguknak a szükséges mennyiségeket. Nem jelentkeztek extra igényekkel;
  • Az itthoni takarmányigény nem emelkedett, de a krízishelyzet miatt a készletezés emelkedett az elmúlt hónapokban. Ez az exportkeresletben is érzékelhető volt;
  • Véleményünk szerint, a fertőtlenítőszer gyártás nem okozott olyan keresletet a kukorica iránt, ami érdemben befolyásolná a kínálatot;
  • Gyakran találkozunk azzal, hogy a kukoricából a termelők „befektetési vagy tartalékolási céllal”félretesznek pár ezer tonnát. Így az olyan helyzetben, mint a mostani is, lesz egy kis „zsebpénzük”;
  • Határozott véleményünk, hogy az aratás után a helyzet meg fog változni. Elég, ha Ukrajna várható rekordtermésére (USDA: 2020/21 38,3 millió tonna termés, és 31,6 millió tonnás export), vagy a globálisan napról-napra javuló terméskilátásokra, várható készletemelkedésre gondolunk. Addig viszont keresleti marad a piac.

 

Fórián Zoltán

vezető agrárszakértő

Erste Agrár Kompetencia Központ

 

Tovább olvasom

Az Év Agrárembere támogatók

 
Növényvédelem kategóriatámogató
Kwizda Agro Hungary Kft
A Jövő Agrárszakembere kategóriatámogató
Mc’donalds
ÖKO gazdálkodás kategóriatámogató
Debreceni Egyetem
Állattenyésztés kategóriatámogató
Bonafarm Zrt.
A közönségdíj támogatója
Agrármarketing Centrum
Agrárinnováció kategóriatámogató
Greenman Kft
Szakmai partner
Nyakas Farm
Kertészet kategóriatámogató
Délalföldi Kertészek Szövetkezete
Szakmai partner
Nemzeti Agrárgazdasági Kamara
Vendéglátó partnerünk
La’ Róna Bisztró és Borbár
Főtámogató
Limagrain Hungária Kft.
Fiatal Gazda kategóriatámogató
Lidea Hungary Kft.
Szántóföldi növénytermesztés kategóriatámogató
Agro Masters Hungary Kft.
Partner
Magyar Növényvédelmi Szövetség
Feldolgozó-élelmiszeripar kategóriatámogató
Master Good Kft.
A különdíj támogatója
Erste Bank Hungary Zrt.
Erdőgazdálkodás kategóriatámogató
MEGOSZ
Szervező
Agrotrend Csoport Zrt.
Borászati partner
Koch Borászat Kft.
Autós partner
WALLIS MOTOR PEST
 
Hirdetés

Fókuszban

Hirdetés
Hirdetés
Hirdetés

Facebook

Hirdetés