Gazdálkodás

Szántóföld

Hogyan permetezzük biztonságosan a repcét?

Az ország nagy része már sárga színben pompázik, ami egyet jelent azzal, hogy elkezdtek virágozni a repcék. A jó idő beköszöntével a rovarkártevők mellett a méhek is egyre aktívabbak lesznek. Ilyenkor mindig felmerül a kérdés: milyen rovarölő szerrel permetezzünk?

A készítmény toxicitása szerint három méhveszélyességi kategóriát különböztetünk meg: léteznek méhekre kifejezetten veszélyes, méhekre mérsékelten veszélyes, valamint méhekre nem jelölésköteles készítmények – írja a Nemzeti Agrárgazdasági Kamara (NAK).

fotó: pixabay.com

A növényvédelmi gyakorlat szempontjából azonban fontos a kockázatalapú megközelítés, is, amely a növényvédőszer-felhasználás mikéntjét, így a kezelt növény fenológiai állapotát, a kijuttatás módját (pl. csávázó szer, permetezés stb.) és a felhasználás dózisát is figyelembe veszi. 

A növényvédőszer-készítmények kétféle besorolása: veszélyességi és kockázati alapú. Szerválasztáskor mindig vegyük figyelembe ezeket a kategóriákat, és a növényvédelmi szakirányítónkkal egyeztetve végezzünk növényvédelmi kezeléseket! 

1. Méhekre kifejezetten kockázatos szerek: 

A méhekre kifejezetten kockázatos kategóriába tartozó növényvédő szerek a méhek és egyéb beporzást végző rovarok védelme érdekében virágzási időszakban nem alkalmazhatóak! Ezenkívül tilos az alkalmazás virágzó gyomnövények jelenléte esetén, valamint akkor, ha a kultúrát a méhek egyéb okból látogatják (ide értve az átrepülést is). Az engedélyokirat előírhat további szigorításokat is a fenológiai állapot alapján: így például azt, hogy a készítmény a legfeljebb rejtett bimbós vagy éppen zöldbimbós állapotig használható. 

2. Méhekre mérsékelten kockázatos szerek: 

43/2010 (IV.23.) FVM rendelet 15.§-a szerint méhekre mérsékelten kockázatos minősítésű növényvédő szer kijuttatása – amennyiben ezt a növényvédő szer engedélyokirata lehetővé teszi – kizárólag a házi méhek napi aktív repülésének befejezését követően, legkorábban a csillagászati naplemente előtt egy órával kezdhető meg és legkésőbb 23 óráig tarthat. Amennyiben a kezelés tovább elhúzódik, az kockázatot jelenthet a beporzó szervezetekre, ugyanis nem lesz elegendő idő a szer lebomlására az éjszaka során. 

Abban az esetben, ha a kezelt növénykultúra nem virágzik, de virágzó gyomokkal fertőzött, vagy virágzó növényállománnyal határos, illetve bármilyen okból kifolyólag a méhek látogatják (pl. mézharmat vagy víz gyűjtése miatt), akkor a készítmény kijuttatása ugyancsak méhkímélő technológiát igényel. 

fotó: pixabay.com

3. Méhekre nem jelölésköteles szerek: 

A méhekre nem jelölésköteles hatóanyago(ka)t tartalmazó növényvédő szer rendeltetésszerű felhasználása nem veszélyezteti a méheket. Az ilyen típusú szer virágzó növényállományban, méhek közelében egyaránt alkalmazható, de az engedélyokiratban feltüntetett esetleges korlátozó intézkedéseket be kell tartani. 

Viszont figyelembe kell venni, hogy vannak bizonyos hatóanyagok, melyek külön-külön méhekre nem jelöléskötelesek, ilyen az acetamiprid és tebukonazol hatóanyagok, vagy a tiakloprid és tebukonazol hatóanyagok. Ezek a hatóanyagok méhekre nem veszélyesek, viszont tankkeverékben történő kijuttatásuk esetén be kell tartani a méhkímélő technológiát

A nem megfelelő növényvédőszer használat komoly szankciókkal járhat: https://portal.nebih.gov.hu/-/mehekre-kockazatos-repcetablakat-semmisittetett-meg-baranya-megyeben-a-hatosag 

Forrás és további hasznos információk: 

https://portal.nebih.gov.hu/ 

Hatóanyagokkal kapcsolatos információk:  

https://novenyvedoszer.nebih.gov.hu/Engedelykereso/kereso 

agrotrend.hu / NAK

Tovább olvasom

Az Év Agrárembere támogatók

 
A különdíj támogatója
Erste Bank Hungary Zrt.
Szervező
Agrotrend Csoport Zrt.
Növényvédelem kategóriatámogató
Kwizda Agro Hungary Kft
Autós partner
WALLIS MOTOR PEST
A közönségdíj támogatója
Agrármarketing Centrum
Agrárinnováció kategóriatámogató
Greenman Kft
Feldolgozó-élelmiszeripar kategóriatámogató
Master Good Kft.
Szakmai partner
Nyakas Farm
Borászati partner
Koch Borászat Kft.
Vendéglátó partnerünk
La’ Róna Bisztró és Borbár
Szántóföldi növénytermesztés kategóriatámogató
Agro Masters Hungary Kft.
Erdőgazdálkodás kategóriatámogató
MEGOSZ
Fiatal Gazda kategóriatámogató
Lidea Hungary Kft.
Főtámogató
Limagrain Hungária Kft.
Állattenyésztés kategóriatámogató
Bonafarm Zrt.
Kertészet kategóriatámogató
Délalföldi Kertészek Szövetkezete
Szakmai partner
Nemzeti Agrárgazdasági Kamara
Partner
Magyar Növényvédelmi Szövetség
ÖKO gazdálkodás kategóriatámogató
Debreceni Egyetem
A Jövő Agrárszakembere kategóriatámogató
Mc’donalds
 
Hirdetés

Fókuszban

Hirdetés
Hirdetés
Hirdetés

Facebook

Hirdetés