Gazdálkodás

Szántóföld

Átrendeződő globális kukoricapiac

Ma már a kukorica árát az éves terméshozam, az éghajlat-változás hatásai, a világpiaci tendenciák, valamint olykor a politika is befolyásolja, de döntő súllyal továbbra is a kukorica keresleti-kínálati mérlege bír. Az OTP Agrár szakértői összefoglalták, hogy milyen tényezők hatnak jelenleg a globális kukoricamérlegre és ezáltal az árára is, amely 2021 januárjától napjainkig igen nagy intervallumban (59-146 eFt/tonna) mozgott.

A kukoricatermelés erősen koncentrált bizonyos régiókban, a globális kukoricatermelés 65-67 %-át az Egyesült Államok (USA), Kína, Brazília és Argentína adja. Nemcsak a kukorica termelése, hanem az exportja is erős koncentrációt mutat, a legnagyobb exportőrök USA, Brazília, Argentína és Ukrajna. A kukorica legnagyobb importőre pedig kétségtelenül Kína, írta az OTP Agrár.

Az Egyesült Államok Mezőgazdasági Minisztériuma (USDA) szerint az USA kukoricatermelése 8 %-kal alacsonyabb a 2022/23-as gazdasági évben, mint egy évvel korábban, mert a vegetációs időszakban a régió egyes részein tapasztalható szárazság hátrányosan érintette a termést. Az Európai Unióban (EU) is a történelmi aszály következtében jelentősen visszaesett a kukoricatermés (2022/23-as termelés több mint 18 %-kal alacsonyabbra becsülhető az egy évvel korábbinál). Az USA alacsonyabb kukoricatermelése lehetővé tette, hogy Brazília átvegye a vezető szerepet, ezzel világelső kukoricaexportőré lépett elő a dél-amerikai ország a 2022/23-as szezonban. A másik két nagy exportőr, Argentína és Ukrajna kereskedelmi szintje is jelentősen befolyásolja a kukorica globális kereskedelmét. Ukrajna ugyan lenyűgöző mennyiségű kukoricát tudott exportálni a fekete-tengeri gabonakezdeményezés keretében, de a havi mennyiségek a háború előtti kapacitás alatt maradtak. Argentína kukoricahozama pedig az utóbbi években jelentősen érintett az időjárási kockázatokkal (aszály). Így gyakorlatilag tálcán kínálta magát a megoldás, hogy Brazília pótolja azt a hiányt, amelyet Argentína és Ukrajna hagyott a világ kukoricaellátásában.

Kína, mint az új kulcsvásárló, mindenképp említést érdemel még. Brazília és Kína tavaly írta alá a megállapodást a kukoricakereskedelem növény-egészségügyi követelményeiről, és 2022 novemberében került sor az első brazil kukorica szállításra Kínába. Tavaly a brazil kukorica elsődleges célországai Irán, Spanyolország, Japán, Egyiptom és Kolumbia voltak. Idén januárban már Kína lett a brazil kukoricaexport elsődleges célországa, megelőzve a korábbi hagyományos importőröket. A brazil mezőgazdaság folyamatos és tartós terjeszkedése azt is jelentheti, hogy USA a következő években gyakrabban verseng majd Brazíliával az első helyért. Összességében a globális kukoricatermelés növekedését vetítik előre a következő szezonra az USDA szakemberei, amit elsősorban a rekordnak ígérkező brazíliai termelési kilátásokkal, valamint az Egyesült Államok és Argentína kedvező termésével indokolnak. A fő exportőrök bőséges kínálata csökkenti az árakat és támogatja a globális kereslet fellendülését.

Kelet-Európában is van egy szereplő, aki igen nagy hatást gyakorol a főbb mezőgazdasági nyersanyagok, így a kukorica készletére és ezáltal az árára is. Ukrajnából a szolidaritási folyosókon és a fekete-tengeri gabonakezdeményezés eredményeképp a kukoricát szinte egyenlő mértékben exportálták fejlett, illetve fejlődő országokba. Ez azt is magával hozta, hogy a kukoricaszállítmányok mennyisége ugrásszerűen nőtt Magyarország és a többi régiós EU-s tagállam irányába is, komoly piaci zavarokat okozva ezzel. Az Ukrajna felől az Unióba tengeren és szárazföldön érkező jelentős mennyiségű import, a fent írt világpiaci folyamatokkal párosulva, lenyomta a termelői árakat. Az ukrán gabona árát a háború is jelentősen leszorította. Ugyan az EU elismerte a régióban kialakult piaci helyzet súlyosságát és a gyakorlatban egy rendkívüli védintézkedés alkalmazását vezette be, amely rövid távon megoldást jelenthet, de hosszú távon Ukrajnával, mint nagy szereplővel mindenképp számolni kell. Ez kihívást jelent Európa gabona- és olajosnövény termelő országai számára.

Mit várunk a 2023/24-es időszakra?

A kulcsfontosságú inputok, többek között a műtrágya költségének 2022. második felétől bekövetkezett csökkenése felkeltette a reményt, hogy a kukorica 2023-ban jövedelmezőbb választás lehet a termelőknek. Ehhez képest az EU csökkentette a kukorica vetésterületét az időjárás és az erős verseny miatt. Az Európai Bizottság előrejelzése szerint 8,52 millió hektáron vetnek kukoricát, ami 330 ezer hektárral lesz kevesebb a 2022-es adatnál és 725 ezer hektárral a 2021-es szintnél. Németország, Franciaország, Olaszország, Bulgária, Lengyelország és Románia csökkenti leginkább a kukorica vetésterületét. A csökkenés másik oka a repcével és az őszi kalászossal vetett területek bővülése. Ezenkívül az európai gazdálkodók a szárazságtűrő növényekre, például a napraforgóra vagy egyéb jövedelmező növényekre, például a szójababra váltanak. Az Ukrajnával határos országokban a gazdálkodóknak az olcsó ukrán gabonával való jelentős verseny tényezőjét is figyelembe kell venni. Továbbra is meghatározó azonban az időjárás. Megfelelő csapadékellátottság esetén az EU-s kukoricatermés 65,3 millió tonnára való korrekcióját remélik az elemzők, ami 25 %-kal, azaz 13 millió tonnával haladja meg a tavalyi termés mennyiséget, de 8,2 millió tonnával lesz kevesebb, mint 2021-ben. Az Európai Bizottság előrejelzése szerint a 2022-es betakarítási évhez képest Szlovákiában nő a kukoricatermés a legnagyobb mértékben, ezt követi Románia és Magyarország. Megjegyzendő az is, hogy az EU-ban az állatállomány számának jelentős csökkenése, a madárinfluenza-járványok és a magas infláció csökkenti a hús- és tejtermék fogyasztást, ami azt is jelenti, hogy a takarmányok iránti kereslet is csökkenhet, különös tekintettel a kukoricára.

Az Agrárközgazdasági Intézet (AKI) tavaszi mezőgazdasági munkákat felmérő jelentése szerint (05.14.-ei állapot alapján) 2023-ban a tavaszi vetésű szántóföldi növények tervezett vetésterülete 2 millió 46 ezer hektár, ennek fele az Észak- és Dél-Alföld régióban található. A jelentés időpontjában, közel 97 %-os készültségnél a kukorica vetésterülete 845 ezer hektár körül alakult. A kukorica tervezett 871,2 ezer hektár vetésterületének 23,3 %-a Észak-Alföldön, 21,9 %-a Dél-Alföldön és 19,6 %-a a Dél-dunántúli régióban található.

agrotrend.hu / OTP Agrár

Tovább olvasom

Az Év Agrárembere támogatók

 
A közönségdíj támogatója
Agrármarketing Centrum
ÖKO gazdálkodás kategóriatámogató
Debreceni Egyetem
Partner
Magyar Növényvédelmi Szövetség
Feldolgozó-élelmiszeripar kategóriatámogató
Master Good Kft.
Erdőgazdálkodás kategóriatámogató
MEGOSZ
A különdíj támogatója
Erste Bank Hungary Zrt.
Fiatal Gazda kategóriatámogató
Lidea Hungary Kft.
Növényvédelem kategóriatámogató
Kwizda Agro Hungary Kft
Szakmai partner
Nemzeti Agrárgazdasági Kamara
A Jövő Agrárszakembere kategóriatámogató
Mc’donalds
Borászati partner
Koch Borászat Kft.
Agrárinnováció kategóriatámogató
Greenman Kft
Állattenyésztés kategóriatámogató
Bonafarm Zrt.
Szervező
Agrotrend Csoport Zrt.
Autós partner
WALLIS MOTOR PEST
Főtámogató
Limagrain Hungária Kft.
Vendéglátó partnerünk
La’ Róna Bisztró és Borbár
Szakmai partner
Nyakas Farm
Szántóföldi növénytermesztés kategóriatámogató
Agro Masters Hungary Kft.
Kertészet kategóriatámogató
Délalföldi Kertészek Szövetkezete
 
Hirdetés

Fókuszban

Hirdetés
Hirdetés
Hirdetés

Facebook

Hirdetés