Gazdálkodás

Szántóföld

Aktuális az őszi búza fungicides kezelése

Sok gazda elkezdte az őszi kalászosok közül az őszi búzában a megfelelő fungicides kezelést. Fontos, hogy ebben a vegetációs periódusban várható a zászlóslevél megjelenése, kiterülése, amelynek védelme kiemelten fontos az eredményes búza termesztésben, mivel az asszimiláták megtermelésében kiemelt szerepe van.

A zászlóslevél védelme igazság szerint már jóval korábban kezdetét veszi, mivel több olyan kórokozó támadja meg a növényt, amely során az alsó levélemeletek fertőződnek, amely felfelé terjedhet, ezért ha nem védekeztünk a lomb betegséget okozó kórokozók ellen veszélyeztethetjük magát a zászlós levelet is hívja fel a figyelmet a Nemzeti Agrárgazdasági Kamara (NAK). Ha figyelmesen végig követjük a növény fenológiáját a zászlóslevél kiterülése és a kalászolás között igen rövid idő telik el. Ennek következtében a kalászolás (fuzárium ellen) során kijutatott fungicidek kellő védelmet nyújthatnak a zászlóslevélnek is. A gabonatermesztők számára a kalászfuzáriózis az egyik legjelentősebb fertőzés.

Fotó: pixabay.com

Az őszi búza a kalászhányástól egészen a tejes érés végéig nagyon érzékeny. A szemek rózsaszínes elszíneződése jellemző. A mennyiségi kiesés mellett jelentős minőségi kárt is okoz a kórokozó, mivel különféle mikotoxinok alakulnak ki a fertőzés következtében.

Ezek a toxinok egyaránt veszélyesek emberre és állatra is. A sertések esetében étvágytalanságot, álivarzást és akár vetélést is okozhat. Sok toxin továbbá hőstabil. A különféle fertőzés során eltérő fuzárium fajok fertőzhetik a búzát, melyek esetében egy-egy faj különféle toxin termelésére is képes. A csapadékos időjárás kedvez a betegség elterjedésében. Gyakorlati problémaként fontos megemlítenünk, hogy a szemfertőzöttség nincs összefüggésben a toxin szennyezettség mértékével.

Fotó: pixabay.com

Fontosabb toxin csoportok: – trichotecének, ezen belül a deoxinivalenol (DON, leggyakoribb toxin), T2 toxin, -zearalenon és származékok: a zearalenon, zearalenol (ritkábba fordulnak elő, viszont rendkívül toxikusak). Fontos a határértékek folyamatos figyelése, ami a feldolgozottság szintjétől is függ. DON toxin feldolgozatlan kalászos gabonafélékben max. 1,25 mg/kg lehet, kukoricában max. 1,75 mg/kg, míg a zearalenon 0,1 mg/kg.

Általában kombinációs partnerekkel kijuttatott készítményeket tudunk hatékonyan felhasználni a kórokozó ellene védekezésre. Főként valamilyen -azol + strobirulin vagy egyéb SDHI molekulájú hatóanyag lehet eredményes.

agrotrend.hu / Nemzeti Agrárgazdasági Kamara

Tovább olvasom

Az Év Agrárembere támogatók

 
Főtámogató
Limagrain Hungária Kft.
Kertészet kategóriatámogató
Délalföldi Kertészek Szövetkezete
A különdíj támogatója
Erste Bank Hungary Zrt.
A közönségdíj támogatója
Agrármarketing Centrum
Szervező
Agrotrend Csoport Zrt.
Szakmai partner
Nyakas Farm
Agrárinnováció kategóriatámogató
Greenman Kft
Erdőgazdálkodás kategóriatámogató
MEGOSZ
A Jövő Agrárszakembere kategóriatámogató
Mc’donalds
ÖKO gazdálkodás kategóriatámogató
Debreceni Egyetem
Autós partner
WALLIS MOTOR PEST
Vendéglátó partnerünk
La’ Róna Bisztró és Borbár
Feldolgozó-élelmiszeripar kategóriatámogató
Master Good Kft.
Növényvédelem kategóriatámogató
Kwizda Agro Hungary Kft
Szakmai partner
Nemzeti Agrárgazdasági Kamara
Szántóföldi növénytermesztés kategóriatámogató
Agro Masters Hungary Kft.
Borászati partner
Koch Borászat Kft.
Partner
Magyar Növényvédelmi Szövetség
Fiatal Gazda kategóriatámogató
Lidea Hungary Kft.
Állattenyésztés kategóriatámogató
Bonafarm Zrt.
 
Hirdetés

Fókuszban

Hirdetés
Hirdetés
Hirdetés

Facebook

Hirdetés