Szántóföld

Szigorodó szabályozás a termésnövelő anyagok felhasználásában, forgalmazásában és tárolásában

Tavaly év végén módosult a termelésnövelő anyagok engedélyezéséről, tárolásáról, forgalmazásáról és felhasználásról szóló rendelet. A Nébih összefoglalta a vízvédelmi védősávokról és a méhekre vonatkozó korlátozásról szóló legfontosabb információkat.

Forrás: pixabay.com

Vízvédelmi védősávok

A termésnövelő anyagok engedélyezéséről, tárolásáról, forgalmazásáról és felhasználásáról szóló rendelet1 tavaly év végi módosítása értelmében a termésnövelő anyag felhasználásakor tilos termésnövelő anyagot kijuttatni folyóvizek partjától mért 5 méter vagy állóvizek partjától mért 20 méter távolságon belül (rendelet 16. § (7) bekezdés).

A jogszabály érvényes minden a módosítás hatálybalépésének napján érvényes engedélyokirattal rendelkező, illetve jövőben kiadásra kerülő termésnövelő készítményre így az engedélyokiratok egyedi módosítása nem szükséges.  Ahol a termésnövelő anyag engedélyokiratában a foglaltaktól eltérő védőtávolság szerepel (50 méteres vízvédelmi védősáv vagy egyéb jogszabályi hivatkozás), ott a vízvédelmi védősávra vonatkozó mondat 2024. december 31-jétől nem érvényes (rendelet 18. § (3g) bekezdés).

A Nébih felhívja a figyelmet, hogy amennyiben a hatóság úgy ítéli meg, hivatalból vagy akár az ügyfél kérelmére eltér a rendelettől, akár szigorúbb környezetvédelmi intézkedés betartását is előírhatja a készítmény engedélyokiratában, a jogszabály értelmében (rendelet 16. § (8) bekezdés).

Méhekre vonatkozó korlátozás

Új előírás, hogy a forgalomba hozott termésnövelő anyag méhek által látogatott területen csak akkor alkalmazható, ha az engedélyokirat erre kifejezetten lehetőséget ad (rendelet 16. § (9) bekezdés).

A hivatal kiemeli, hogy a termésnövelő anyagok engedélyokiratai csak abban az esetben tartalmaznak a méhek védelmében felhasználás korlátozást, amennyiben annak alkalmazása kötelező az adott termésnövelő anyag felhasználásakor. Amennyiben a termésnövelő anyag engedélyokiratának 5. ’Felhasználás’ pontja nem tartalmaz méhvédelmi előírást, akkor a termésnövelő anyag a meghatározott növénykultúrákban és a felhasználásban előírtak szerint, méhekre vonatkozó korlátozás nélkül virágzásban is felhasználható.

1 Hivatkozott jogszabály: A termésnövelő anyagok engedélyezéséről, tárolásáról, forgalmazásáról és felhasználásáról szóló 36/2006. (V. 18.) FVM

agrotrend.hu / Nébih

Tovább olvasom

Az Év Agrárembere támogatók

 
A Jövő Agrárszakembere kategóriatámogató
Mc’donalds
Fiatal Gazda kategóriatámogató
Lidea Hungary Kft.
Állattenyésztés kategóriatámogató
Bonafarm Zrt.
Szervező
Agrotrend Csoport Zrt.
Partner
Magyar Növényvédelmi Szövetség
Erdőgazdálkodás kategóriatámogató
MEGOSZ
A különdíj támogatója
Erste Bank Hungary Zrt.
Növényvédelem kategóriatámogató
Kwizda Agro Hungary Kft
Agrárinnováció kategóriatámogató
Greenman Kft
ÖKO gazdálkodás kategóriatámogató
Debreceni Egyetem
Feldolgozó-élelmiszeripar kategóriatámogató
Master Good Kft.
Autós partner
WALLIS MOTOR PEST
Borászati partner
Koch Borászat Kft.
Szakmai partner
Nyakas Farm
A közönségdíj támogatója
Agrármarketing Centrum
Szántóföldi növénytermesztés kategóriatámogató
Agro Masters Hungary Kft.
Szakmai partner
Nemzeti Agrárgazdasági Kamara
Vendéglátó partnerünk
La’ Róna Bisztró és Borbár
Főtámogató
Limagrain Hungária Kft.
Kertészet kategóriatámogató
Délalföldi Kertészek Szövetkezete
 
Hirdetés

Fókuszban

Hirdetés
Hirdetés
Hirdetés

Facebook

Hirdetés