Szántóföld

Stratégiai fontosságú terület az öntözésfejlesztés

Továbbra is meghatározó növénye marad az országnak a kukorica, amelynek a termesztéséhez minden feltétel adott, hiszen 10 tonna fölött volt idén a hektáronkénti átlagtermés. A bajok forrása a kiszámíthatatlan időjárás, ami miatt két évvel ezelőtt és idén is rossz volt a termés. Ha biztosított az öntözési háttér, akkor érdemes kukoricával foglalkozni, mert az eredmények ezt mutatják. Így összegezte az idei évet a növénytermesztés szempontjából Makai Szabolcs, a Talentis Agro Zrt. vezérigazgatója, aki a TalentisAgro.hu és a Növényvédőszer.hu szakportálnak nyilatkozva beszélt az öntözésfejlesztés terén elért eredményekről is.

Mint mondta, jól halad az öntözésfejlesztési beruházás a Talentis Agro Holdingnál, hiszen ha belegondolunk abba, hogy Magyarország termőterületeinek hány százaléka öntözött, és ha ezt összevetjük a cégünk földjeinek öntözöttségével, akkor jók az idei eredményeink. Hozzátette: „Mintegy 6 ezer hekktárt öntözünk, ami hamarosan 7 ezer hektárra bővülhet, de valójában 10 ezer hektár a stratégiai célunk. Vannak lehetőségek és akadályok is: ha nincs csatornarendszer és felszíni víz, akkor fúrt kútból kell öntözni, ami szintén nem egyszerű, főleg az ország középső területén, ahol a vízbázist nem lehet megfúrni, ezért ezeken a helyeken záportározót építünk. Óriási mérnöki munka zajlik a háttérben azért, hogy mindent megöntözzünk, amit csak lehet. Ezzel megteremtjük azt a termésbiztonságot, amellyel diverzifikálni tudjuk a növénytermesztési portfóliónkat”.

A holding a kisebb területeket is bevonja a fejlesztésbe, a pályázat ugyanis támogatja öntözési közösség létrehozását, ami azt jelenti, hogy ha a szomszédos gazda is szeretne öntözni, akkor a rendszernek köszönhetően bekerülhet ebbe a közösségbe, amellyel mindenki jobban jár. Nagyobb támogatás jár az ilyen közösségeknek öntözőgépek beszerzésére és üzemeltetésre, ezért a nagyobb területet sokkal hatékonyabban lehet majd öntözni.

A cirok valóban a jövő kukoricája?
Makai Szabolcs szerint nehéz a szerkezetváltás, hiszen ha valóban lenne más jövedelmező növényünk, akkor már régen azt termelnénk. -Lehet mást termeszteni, de ahhoz is kell az öntözés. Vannak felkapott növények, de aminek nincs tőzsdei jegyzése, azt nehéz értékesíteni, hiszen annak piaca sincs, úgy, mint egy tőzsdén jegyzett kukoricának, vagy búzának. Nem lehet átváltani egyik pillanatról a másikra kertészeti növényekre, vagy ipari zöldségekre, vagy a mostanában divatos cirokra, hiszen nincs meg a háttere, ami a váltáshoz kell -hangoztatta a Talentis Agro Zrt. vezetője.

A holding vetésforgóban termeszt szóját és a cukorrépát. Mindkét növény az öntözésnek köszönhetően jó eredményt produkált és kizárólag olyan mennyiségben termesztik, amelyre a felvevő piac biztosított. Nagy szerkezetváltásban nem gondolkodnak, ehelyett próbálkoznak vetésváltásban új növények termesztésével a jövőben is.

A minőségi kukoricát továbbra is megfizetik
A vezérigazgató a kukoricával kapcsolatban úgy véli, hogy továbbra is nagy biztonsággal lehet termelni, hiszen országosan 6 tonna alatt volt egy hektár kukorica termése, öntözött körülmények között pedig 11 tonnánál rosszabb eredmény nem született. A csemege- és hibridkukoricánál, valamint a zöldségnövényeknél elképzelhetetlen, hogy ne öntözzenek, ugyanis hektáronként jelentős árbevétel érhető el ezzel a technológiával.

Idén is mozgalmas évet zártak a termelők, hiszen amíg tavaly nagyon jó volt a termés – országos átlagban 11 tonna –, viszont nem volt ára a magas inputanyagköltség miatt. Ezért is beszélhetünk óriási veszteségről. Bár a magas kukoricaár kitartott egészen a nyár közepéig, majd megérkezett a szárazság és akkor már lehetett látni, hogy nem lesz jó a termésátlag. Ekkor ismét emelkedni kezdett a kukorica ára, majd még jobban megugrott a rossz termés és a toxin hírére.

A jó minőségű kukoricát továbbra is megfizetik, csak kevés ilyet lehet találni. Ismét bebizonyosodott, hogy azok zártak jó évet, akik öntöztek, ahol viszont ezt nem sikerült megoldani, ott nem jó a termésátlag, de a fele annak is toxinos volt.

A kukorica jövedelmezőséget befolyásolja a toxinmennyiség, a feldolgozók ráadásul a törvényi szabályozásnak megfelelően veszik át a terményt, amely egy bizonyos érték fölött megtiltja ezt az átvételt, így biomasszaként lehet értékesíteni, ami óriási pazarlás. A jó minőségű kukoricáért el lehet kérni akár 80 ezer forintot is tonnánként, a toxinosért pedig csak 50 ezer forintot. Ebből a példából is látszik Makai Szabolcs szerint, hogy miként lehet a kukoricából nyereséget, vagy veszteséget termelni.

agrotrend.hu / novenyvedoszer.hu

Tovább olvasom

Az Év Agrárembere támogatók

 
Erdőgazdálkodás kategóriatámogató
MEGOSZ
Vendéglátó partnerünk
La’ Róna Bisztró és Borbár
Szakmai partner
Nyakas Farm
Agrárinnováció kategóriatámogató
Greenman Kft
Növényvédelem kategóriatámogató
Kwizda Agro Hungary Kft
Autós partner
WALLIS MOTOR PEST
Szántóföldi növénytermesztés kategóriatámogató
Agro Masters Hungary Kft.
Partner
Magyar Növényvédelmi Szövetség
A Jövő Agrárszakembere kategóriatámogató
Mc’donalds
Borászati partner
Koch Borászat Kft.
Szakmai partner
Nemzeti Agrárgazdasági Kamara
Szervező
Agrotrend Csoport Zrt.
ÖKO gazdálkodás kategóriatámogató
Debreceni Egyetem
Állattenyésztés kategóriatámogató
Bonafarm Zrt.
Feldolgozó-élelmiszeripar kategóriatámogató
Master Good Kft.
Kertészet kategóriatámogató
Délalföldi Kertészek Szövetkezete
Főtámogató
Limagrain Hungária Kft.
Fiatal Gazda kategóriatámogató
Lidea Hungary Kft.
A különdíj támogatója
Erste Bank Hungary Zrt.
A közönségdíj támogatója
Agrármarketing Centrum
 
Hirdetés

Fókuszban

Hirdetés
Hirdetés
Hirdetés

Facebook

Hirdetés