Szántóföld
Rezisztens gyomok: Leáldozóban a glifozát uralma?
Először találtak olyan gyomnövényt az Egyesült Királyságban, amely ellenáll egy kulcsfontosságúnak tartott gyomirtó szernek, a glifozátnak. A rezisztens gyomok megjelenése olyan fontos kérdéseket vet fel, mint a peszticidek használata a mezőgazdaságban, a talajok állapota vagy az élelmiszerek egészségünkre gyakorolt hatása.
A glifozátot tartják az egyik leghatékonyabb gyomirtó szernek a világon. A Monsanto nevű amerikai mezőgazdasági és biotechnológiai vállalathoz köthető hatóanyag évtizedek óta meghatározó szereplője – különböző kiszerelések és márkanevek alatt – a gyomirtók piacának. Elsősorban a terület vetés előtti megtisztítására használják, de kiskertekben, parkolók, járdák és vasúti töltések mentén, szőlőkben és gyümölcsösökben is előszeretettel alkalmazzák.
![](https://agrotrend.hu/wp-content/uploads/2025/02/agriculture-2361978_1280.jpg)
Forrás: pixabay.com
Gyomirtók nélkül nincs ipari mezőgazdaság?
A tudósok azonban most megerősítették, hogy a gyomirtó nem volt hatásos az olaszperje nevű növény ellen, amelyet több területen is megtaláltak egy kenti farmon – írja a BBC. Az olaszperjét köztes vetésben talajtakaróként alkalmazzák, fő tulajdonsága, hogy megakadályozza a talajeróziót, és a felszín közelében tartja a nitrátot. Korábban számos alkalommal észleltek glifozát-rezisztens gyomnövényeket világszerte, de az Egyesült Királyságban ez az első.
Dr. Helen Metcalfe, a Rothamsted Research mezőgazdasági ökológusa szerint az eset rávilágított arra, hogy nem szabadna túlzott módon a gyomirtó szerekre hagyatkozni a gyomok elleni védekezésben.
Az Európai Bizottság újabb 10 évre meghosszabbította a glifozát használati engedélyét 2023-ban, miután a tagállamok nem jutottak konszenzusra a kérdésben, igaz bizonyos feltételekkel és korlátozásokkal. Például a betakarítás előtt nem lehet szárítószerként felhasználni, és intézkedéseket vezettek be a nem célszervezetek védelmére. Ugyanakkor a WHO Nemzetközi Rákkutatási Ügynöksége (IARC) a „valószínűleg rákkeltő” anyagok közé sorolta, és bár egyelőre tudományosan nem bizonyított, hogy közvetlenül rákkeltő lenne, mérgező hatása számos területen kimutatható.
Pusztuló talajélet, egészségkárosító hatás állatoknál, embereknél
A glifozátot 2010-ben antimikrobiális hatóanyagként is szabadalmaztatták, ami azt jelenti, hogy méregként hat az amúgy is siralmas állapotban lévő talajokra, ahol elpusztítja a talajban élő mikroorganizmusokat, baktériumokat és gombákat. Valószínűsítik, hogy a tömeges méhpusztulásokban is szerepet játszik, mert a szer károsítja a méhek bélflóráját és immunrendszerét.
Az európai kontinens termőtalajainak 45%-a glifozáttal, vagy annak bomlástermékeivel szennyezett. Megtalálható a felszíni vizekben, az élelmiszerekben, és az emberi szervezetben is kimutatható a jelenléte. Kutatások bizonyították, hogy bizonyos születési rendellenességek egyértelműen összefüggésbe hozhatóak a glifozáttal a gyomirtóval kezelt termőföldek közelében született csecsemőknél.
Az agrárélőhelyek biodiverzitása folyamatosan csökken: nemcsak a talajlakó élőlények tűnnek el, hanem a rovarok, madarak populációja is fogyatkozóban van. A hatalmas területet elfoglaló monokultúrák „ökológiai sivatagnak” számítanak, és a peszticidek mennyiségének növelését előbb-utóbb a rezisztens fajok megjelenése követi. Az újabb kártevők felbukkanása többszöri permetezést tesz szükségessé, de mindez egy nagyon törékeny mezőgazdasági rendszert hoz létre, ráadásul nagyon messze van az egészséges és fenntartható élelmiszer-termeléstől.
Lassú változás
Mit jelent a gyomirtó-rezisztens olaszperje megjelenése Angliában? A gazdák kénytelenek lesznek áttérni a költségesebb gyomirtó szerek használatára, ugyanakkor elveszíthetik hozzáférésüket a fenntarthatóságra összpontosító támogatásokhoz.
A másik kérdés pedig az, hogy elképzelhető-e peszticidek nélkül az ipari mezőgazdaság? Vannak már megoldási javaslatok: átgondoltabb növényfajta-választás, ökológiai gazdálkodás, a táj adottságait figyelembe vevő, akár a modern technológia vívmányait felhasználó módszerek. Az élelmiszerpazarlás felszámolásával pedig mi magunk is sokat tehetünk azért, hogy változzanak a vegyszerhasználat bevett szokásai.
agrotrend.hu / Greendex