Szántóföld
Öntözés nélkül már talán nincs is burgonyatermesztés
Magyarország csak nagyon kis mennyiségben önellátó burgonyából, a hazai fogyasztás nagy részét importból fedezzük. Az idei volt az első olyan év, amikor újburgonya Egyiptomból is érkezett, erre azelőtt nem volt példa. Ez sokat elárul a termesztés jelenlegi helyzetéről. Az Isterra Magyarország Kft. nem csak vetőburgonya gumót forgalmaz, hanem igyekszik a kutatás-fejlesztési tevékenységgel segíteni a külföldi szakembereknek abban, hogy a régió igényeinek leginkább megfelelő fajtákat tudjanak idehozni. Ennek részleteiről is kérdeztük Perczel Péter ügyvezető igazgatót.
Perczel Péter, az Isterra Magyarország Kft. ügyvezető igazgatója
A szakember mindenek előtt azzal kezdte a beszélgetést, hogy Magyarország eltér a szomszéd országoktól abban, hogy nálunk a piros héjú burgonyát keresik a vásárlók elsősorban, de már növekszik a sárga héjú burgonya iránti érdeklődés, ami a szomszédos országokban a meghatározó. Ezek között kell megtalálni azt a fajtaösszetételt, ami mindenféle felhasználási típusra, igényre megfelelő és a legnagyobb termésátlagot biztosítja.
Az Isterra az első olyan vállalat volt Nyugat-Európában – azon belül is Franciaországban -, amely képes volt óriási erőforrások bevonásával elérni a végfelhasználóknál az adott fajta burgonya vásárlását. Ezt a nevet megtaníttatták a vásárlókkal és azóta is ennek megfelelően szerelik ki 1 és 5 kilogrammos csomagolásban. A vásárló kimondottan az adott fajtájú burgonyát keresi, ezért ha ebben lennének előrelépések, akkor ez is segíthetne a vásárlói tudatosságban és annak fejlesztésében, hogy ne higgyük azt, hogy egy piros héjú burgonya csak egyetlen felhasználási típusra jó, a sárga pedig egy másikra -hangoztatta Perczel Péter.
Ezek a fajták a színtől függetlenül nagyon sok felhasználási móddal rendelkeznek, de ehhez ismerni kell azt, hogy a fajta mire képes valójában. Ezért is támogatja a vállalat azokat az elképzeléseket, hogy „mondjuk meg a vásárlóknak, hogy milyen fajta burgonyát fogyasztanak és az milyen felhasználási típusra alkalmasak ezek”.
Magyarországon egyébként egyre nagyobb mennyiségben fogyasztunk burgonya chipset, de a burgonya nagy alapanyag felhasználója a keményítőipar, így ipari célokra is fel lehet használni. Sok nehézséget is le kell küzdenie ennek az ágazatnak, ugyanis csökkent a vetésterület, nem jó a fajtaválaszték, nem alkalmazkodnak a termesztők a környezeti változásokhoz.
A burgonya ugyanúgy szenved az időjárási körülmények változásától, mint az összes többi nagy szántóföldi kultúra, ezért a növekedés egyik gátja ez. Az öntözés fejlesztésével egyre több öntözhető terület állhat rendelkezésre, olyanok, ahol napjainkban a profi termelők dolgoznak. Náluk a nagy szárazság közepette 50-70 tonna hektáronkénti termés is elérhető öntözött körülmények között. Perczel Péter szerint ez az a szint, amelynél a burgonya termelhető és megtérülhet.
Agrotrend.hu/ Novenyvedoszer.hu