Keresés
Close this search box.
Keresés
Close this search box.

Nem publikált

Napraforgó és szója szárbontása

A napraforgó és a szója vetésterülete folyamatosan növekszik. Ez a két növény a magyar szántóföldek egyre nagyobb részét foglalják el. Ennek során jelentős, millió tonnás nagyságrendeben keletkeznek szármaradványok. Az, hogy mi történik ezzel a tetemes mennyiségű biomasszával, alapvető hatással van a talajra és az utóvetemény sikerére.

TERMÉSZETES EGYENSÚLY

Természetes körülmények között a talajok soha nem, vagy csak nagyon ritkán szembesülnek olyan kihívással, hogy egyszerre ilyen tömegű növénymaradványt kelljen lebontania. A természetes növénytakaró fajgazdagságának és az állandó talajborítottságnak köszönhetően folyamatosan keletkeznek elhalt növénymaradványok, ami a talajba kerülve folyamatos szerves tápanyagot biztosít a talajlakó életközösség számára, mely egészséges, kiegyensúlyozott talajaktivitást eredményez. A talajok művelésbe vonásával ez a típusú természetes harmónia megszűnik. A szántóföldi termesztésben a bontó szervezetek tápanyagellátása időszakossá válik, környezeti feltételeik a talajműveléssel, vetésváltással, kémiai anyagok használatával drasztikusan változik. Ezt a kihívást csak fokozza az egyre gyakrabban és hosszabban tartó aszályos periódusok és a talaj drasztikus felmelegedése.

A talaj biológiai funkcióromlásával a termelők legtöbbször akkor szembesülnek először, amikor a talajba dolgozott növénymaradványok lebomlása lelassul, vagy a talajból fertőző kórokozók (fehérpenészes rothadás, Pythium, vagy Fusarium) egyre nagyobb problémát jelentenek a termelés során. Ez különösen a napraforgó és a szója esetében jelent növekvő kockázatot, hiszen ezen fajok folyamatosan bővülő vetésterülete egyre többször jár együtt a vetésforgó lerövidülésével, beszűkülésével.

A TALAJOK KOMPLEX AKTIVÁLÁSA

A talaj egészséges működése a termelő alapvető érdeke, mert csak egészséges talajon tudunk hatékony termesztéstechnológiát megvalósítani. A talajegészség megőrzése, vagy visszaállítása ezért elsőszámú feladat. Ennek fontos része a talaj biológiai aktiválása, melynek során segítjük a talajélet egészséges regenerációját. Egy jól megválasztott mikrobiológiai készítménnyel komplex hatást érhetünk el, a talaj többféle biológiai képességét is javíthatjuk.

A talaj biológiai aktiválásra komplex megoldást nyújt az SCD AGRO mikrobiológiai készítmény, ami a talaj valamennyi biológiai tulajdonságát segíti:

  • a talaj szárbontó kapacitása,

  • a tápanyagok körforgása, remobilizációja,

  • a talaj légköri nitrogén és szén megkötő képessége,

  • a növényeket betegítő kórokozó gombák (Fusarium, Sclerotinia stb.) felszaporodásának korlátozása, mellyel mérsékelhetjük az ebből fakadó kockázatot,

  • a talaj szerkezete, művelhetősége és vízgazdálkodása.

Az SCD AGRO felhasználását megkönnyíti a hosszú és egyszerű tárolhatóság. A termék minimum 5 l /ha dózissal tarlókezelésre és talajoltásra egyaránt felhasználható.

Az SCD AGRO AÖP gazdálkodásba illeszthető, 2 pontot jelentő mikrobiológiai készítmény.

A termékkel kapcsolatos további információkért keresse Agro Masters szaktanácsadóját!

https://www.agromasters.hu/szaktanacsadok

https://www.agromasters.hu/scd-agro

Tovább olvasom
Hirdetés

Fókuszban

Hirdetés
Hirdetés
Hirdetés

Facebook

Hirdetés