Szántóföld

Megérkezett az N-UP!

Az agrárium területén az UAN (Urea-Ammonium Nitrate) oldatok széles körben használt műtrágyák, amelyek hatékonyan biztosítják a növények számára esszenciális nitrogént. Azonban az UAN oldatok alkalmazása során különféle kihívások merülhetnek fel, például a nitrogén veszteség, amely jelentős hatással lehet a terméshozamra. Ennek kezelésére különböző nitrogénszabályozó technológiák léteznek. Az új N-UP ureázgátló és nitrifikációgátló kombinált termék alkalmazása kiemelkedő hatékonyságot nyújt az UAN oldatok kezelésében.

A Nitrogén szerepe

A nitrogén aminosavak és fehérjék alkotóeleme, amelyek az élőlények sejtjeinek alapvető építőkövei. Ezek az anyagok elengedhetetlenek a növekedéshez, a szövetek felépítéséhez és az anyagcsere folyamatokhoz. Mivel a növények nem képesek a nitrogént közvetlenül a levegőből felvenni, a talajból kell felvenniük. Ennek következtében a megfelelő talajminőség és a megfelelő nitrogénműtrágya alkalmazása elengedhetetlen a növények egészséges növekedéséhez és a jó terméshez.

Dinamikusan emelkedő UAN felhasználás.

Előnyös tulajdonságaik miatt a karbamid és karbamid tartalmú műtrágyák használata világszerte folyamatosan növekszik. A Statista Research Department adatai alapján karbamidból 2021-ben 179,81 millió tonnát állítottak elő. Ezen túl a karbamid tartalmú UAN oldatokból globálisan 18,5 millió tonnát gyártottak 2020-ban, ami az előrejelzések szerint 22 millió tonnára nő 2026-ra, ezzel az UAN oldatok felhasználása dinamikusabb növekedést mutat, mint a karbamid termékeké.

Akár 40 % hatóanyagveszteség.

A FAO korábbi tanulmányában olvasható mérések ugyanakkor azt is megállapították, hogy a különböző nitrogénműtrágyákkal kijuttatott nitrogén hatóanyag 40%-a elillan és kimosódik.

A karbamid hidrolízise során keletkező ammónia könnyen elillan a talajról, különösen, ha a műtrágya nem kerül bedolgozásra.

A karbamid hidrolízise után a talajban képződő ammónium további átalakuláson megy keresztül. A nitrifikáció folyamata során nitráttá alakul. A nitrát könnyen kimosódik a talajból. A veszteségek mértéke függ az agrotechnikától, a talaj tulajdonságaitól, hőmérséklettől és a csapadék mennyiségétől is, de globális átlagban elérik a 40%-ot

A veszteségek kockázatát jelentősen növeli, hogy a szántóföldi növénytermesztés során 1-2 nagy adagban juttatjuk ki a vegetáció idején szükséges összes nitrogént. A növény viszont nem egyszerre, hanem fokozatosan használja fel a fejlődéséhez szükséges tápanyagokat. A nagy dózisú műtrágyaadagból fel nem használt nitrogén hatóanyag elillan, vagy kimosódik a talajból.

Hatóanyagszabályozás szükségessége

Az UAN oldatokat karbamid (urea), ammónium és nitrát vegyületek alkotják általában 50% karbamid és 50% ammónium-nitrát arányban. Ezek a vegyületek azonban illékonyak vagy kimoshatóak lehetnek, aminek következtében a nitrogén elveszhet a talajból, mielőtt a növények fel tudnák azt használni. Ennek eredményeként csökken a műtrágyák hatékonysága, és növekszik a környezetterhelés.

Az UAN oldatok hatóanyagszabályozása, különösen az N-UP technológiával, lehetővé teszi a nitrogénveszteség minimalizálását. Az N-UP technológia két fő komponensből áll: az ureázgátló és a nitrifikációgátló.

Ureázgátló hatás:

Az UAN oldatok elsődleges hatóanyagveszteségét a karbamid ammonifikációja során keletkező ammónia elillanása okozza. Hogyan lehet minimalizálni az elillanás miatt, bekövetkező hatóanyagveszteséget?

  • Megoldást jelenthet a minimum 10 mm vízzel történő bemosó öntözés, ez azonban nem sok gazdaságnál kivitelezhető.

  • A veszteségeket jelentősen csökkenti a 10 cm mélyen történő talajba dolgozás, ez azonban csak kapás kultúrák esetében lehetséges.

  • Minden esetben működő megoldás az ureázgátlóval ellátott folyékony nitrogén.

Az ammonifikáció során az UAN oldatok karbamidtartalma ammóniára és szén-dioxidra bomlik. A folyamatot az ureáz enzimek katalizálják, amelyeket baktériumok, gombák és növények állítanak elő.

Az inhibitor gátolja az ureáz enzimek működését, így a karbamid ammonifikációja csak azok inaktiválódása után lassan megy végbe, így minimalizálódik az ammónia elillanása. A talajban vízben oldva az ammónia ammóniummá alakul, amely könnyen hozzáférhető a növények számára. Azonban az ammónium a nitrifikáció folyamata során két lépcsőben, nitrosomonas és nitrobacter baktériumok hatására, kimosódó nitráttá alakul.

Nitrifikációgátló hatás:

Az UAN oldatok második számú hatóanyagveszteségét a nitrát kimosódása okozza. A nitrát szintén felvehető nitrogénforma a növények számára, ugyanakkor a talaj kötöttségétől és a csapadék mennyiségétől függően kimosódik a talajból, ami újabb hatóanyagveszteséget eredményez.

A nitrifikációgátlók szabályozzák az ammónium átalakulását, annak érdekében, hogy minimalizálják a nitrát kimosódását.

 

 

Az  N-UP egyszerre hat az UAN oldatok karbamid (50%) tartalmára és a karbamidból képződő ammónium (50%), valamint az eredeti ammónium (25%) tartalmára is. Az N-UP technológia előnye tehát, hogy kombinálja az ureázgátlók és nitrifikációgátlók hatását, így a kettős hatásnak köszönhetően minimalizálja a

 nitrogén veszteséget, optimalizálja a növények által elérhető nitrogén mennyiségét, és javítja az UAN oldatok hatékonyságát!

A NÉBIH által 2022-ben beállított regisztrációs kísérletében az N-UP 0,5 l/1000 l UAN dózissal is azonos terméseredményt ért el, mint a versenytárs ureázgátló inhibitor 1 l/1000 l UAN dózissal kukoricában.

A NÉBIH napraforgó kiséletében mind a termés mennyiségét, mind a minőségét jelentősen növelni tudta a kettős N-UP hatás.

A versenytárs termékekhez képest, hatékonyságának köszönhetően kisebb dózisban is eredményes és alacsonyabb hektárköltséggel használható.

AÖP program.

Az N-UP inhibitor használatával minimalizálható a nitrogén elillanásából és kimosódásából származó környezetterhelés. A környezet védelmében az EU támogatja azokat a készítményeket, amelyek a hatóanyagok hatékonyságát javítják és csökkentik a környezetterhelést. Az AÖP programban az N-UP inhibitor használata 1 pontot jelent a gazdálkodónak a gazdasági előnye mellett.

www.agromasters.hu

Tovább olvasom

Az Év Agrárembere támogatók

 
Feldolgozó-élelmiszeripar kategóriatámogató
Master Good Kft.
Kertészet kategóriatámogató
Délalföldi Kertészek Szövetkezete
Vendéglátó partnerünk
La’ Róna Bisztró és Borbár
Erdőgazdálkodás kategóriatámogató
MEGOSZ
Főtámogató
Limagrain Hungária Kft.
Szervező
Agrotrend Csoport Zrt.
A különdíj támogatója
Erste Bank Hungary Zrt.
Növényvédelem kategóriatámogató
Kwizda Agro Hungary Kft
Állattenyésztés kategóriatámogató
Bonafarm Zrt.
Szakmai partner
Nyakas Farm
Szakmai partner
Nemzeti Agrárgazdasági Kamara
A Jövő Agrárszakembere kategóriatámogató
Mc’donalds
ÖKO gazdálkodás kategóriatámogató
Debreceni Egyetem
Agrárinnováció kategóriatámogató
Greenman Kft
A közönségdíj támogatója
Agrármarketing Centrum
Partner
Magyar Növényvédelmi Szövetség
Fiatal Gazda kategóriatámogató
Lidea Hungary Kft.
Autós partner
WALLIS MOTOR PEST
Borászati partner
Koch Borászat Kft.
Szántóföldi növénytermesztés kategóriatámogató
Agro Masters Hungary Kft.
 
Hirdetés

Fókuszban

Hirdetés
Hirdetés
Hirdetés

Facebook

Hirdetés