Gazdálkodás

Szántóföld

Ismét megéri cukorrépát termeszteni

Ma már nehéz elképzelni, de a rendszerváltás előtt 12 cukorgyár működött idehaza. Ha napjainkban szóba kerül a cukorrépa feldolgozása, akkor már csak a kaposvári üzemet tudjuk említeni. A rendszerváltás egyik nagy vesztese és vesztesége az élelmiszeripar volt, s azon belül is a cukorgyártás fokozatos felszámolása. Noha voltak az utóbbi egy évtizedben kisebb-nagyobb kezdeményezések a felélesztésére, de azokból végül nem lett semmi. Pedig van lehetőség a cukorrépában – ezért kezdett el idén 271 hektáron termeszteni a Hársfamajorban található Lajta-Hanság Zrt.

A Talentis Agro Zrt. életében mindenképpen újdonságnak számít a cukorrépa, a holding 6 éves fennállása alatt ez lesz az első év, amikor ennek a növénynek a termesztésével foglalkoznak. Ráadásul abban a térségben, ahol 50 évvel ezelőtt jelentős mennyiségű cukorrépát termesztettek. Akkoriban nem csak Kaposváron, hanem a határ túloldalán is voltak feldolgozó üzemek, amelyek állandó felvásárlói voltak a magyar gazdák terményeinek. Zimmermann István, a Talentis Agro Zrt. igazgatósági tagja szerint a cukorrépa eredményesen termeszthető azon a vidéken, ráadásul a termésbiztonságot az öntözött körülmények garantálják.

Forrás: pixabay.com

-Három meghatározó fajtával – Kipunji Smart, Smart Adagio, Smart Rossada -indult el a vetés és az eddigiek alapján elmondhatjuk, hogy a növények szépen fejlődnek, hamarosan akár 20 ezer tonnát is képesek leszünk betakarítani jó minőségben. A cukorrépára azért tekintünk bizakodva, mert a gabonapiaci árak jelentősen nem változnak, csak most látható némi növekedés, eközben a cukorrépa termése biztonságot jelenthet a szarvasmarhák takarmányozásában és az értékesítésben. A holding nyugat-dunántúli tagvállalataiban 5 ezer szarvasmarhát nevelnek a szaporulataikkal együtt, amelyeknek kiváló tápanyagforrás a cukorrépa mellékterméke a melasz és a répaszelet –hangoztatta Zimmermann István.

A cukorrépa kétéves növény, az első évben a répatestet és a levélkoronát fejleszti ki, majd a második évben virágzik és hoz magot. Sok fényt kíván, vízigénye viszonylag nagy. Tavaszi fagyokra nem érzékeny. A talajjal szemben különösen igényes, jól előkészített magágyba vessük. Magas tápanyagigényét fedezhetjük szerves és istállótrágyával egyaránt. A cukorrépa hosszúnappalos növény, az évi hőösszeg-igénye 2500-2600 °C. Vízigénye nagy (550–600 mm), de az időjárás is nagymértékben befolyásolja a termesztés eredményességét.
A Lajta-Hanság Zrt. éppen ezért a termesztést és az öntözést együtt indította el, így mind a 271 hektárnyi cukorrépát ilyen körülmények között nevelik. A két évvel ezelőtti aszályos időjárás a cukorrépának sem kedvezett sok más ismert növényhez hasonlóan. Igazán csak a kitartó gazdáknak volt köszönhető akkor is, hogy voltak cukorrépa vetésterületek, ezért sokakban felmerült a kérdés az akkori helyzetből kiindulva, hogy 2023-ban is folytassák-e? Az egyetlen felvásárlóhely idehaza Kaposvár, de Horvátországból, Ausztriából is vannak érdeklődők a hazai termésre, ami némi reményt adhat másoknak is a folytatásra, ráadásul – a nagyobb szállítási távolság ellenére – sokszor többet is kínálnak a hazai árhoz képest. De az továbbra is álom marad a szakemberek szerint, hogy valamikor, egyszer újra legyen az ország adottságának megfelelő cukorrépa termesztés.

A termőterület csökkenése országos viszonylatban is megfigyelhető: míg öt évvel ezelőtt 17 ezer hektár volt a cukorrépa vetésterülete, addig tavaly 10 ezer alatt maradt, vagyis ekkora területről takarították be a cukorrépát. A kaposvári gyár 8 és fél ezer hektárról vásárolta fel a cukorrépát, ugyanakkor Ausztriában jóval nagyobb területen foglalkoznak cukorrépa termesztéssel. Tavaly óta pozitív fordulat állt be a cukorrépa termesztésben – ezt nyilatkozta több helyen Dorogi Árpád, a Cukorrépatermesztők Országos Szövetségének elnöke, aki hozzátette: „A termőterület jelentősen növekedett, korábban 9600 hektár volt, de rendkívül alacsonyak voltak a felvásárlási árak, ami nem fedezte a költségeket”.

-Az árakhoz igazodva jobb szerződési feltételeket kaptak a gazdák, amelynek köszönhetően a termőterület is növekedett. Ma már 14 642 hektáron termelnek cukorrépát, amelyből a döntő részt – 13 650 hektár – a hazai vállalat részére és feldolgozásra értékesítik. A termőterület nagysága nem véletlenül emelkedett, a piac stabilizálódott, a felvásárlási árak pedig a kétszeresére növekedtek. Így a termelők a biztos jövedelem reményében nagyobb területen termesztenek cukorrépát – összegezte a szövetségi elnök.

agrotrend.hu / Növényvédőszer

Tovább olvasom

Az Év Agrárembere támogatók

 
Szervező
Agrotrend Csoport Zrt.
ÖKO gazdálkodás kategóriatámogató
Debreceni Egyetem
A közönségdíj támogatója
Agrármarketing Centrum
Fiatal Gazda kategóriatámogató
Lidea Hungary Kft.
Vendéglátó partnerünk
La’ Róna Bisztró és Borbár
Erdőgazdálkodás kategóriatámogató
MEGOSZ
Főtámogató
Limagrain Hungária Kft.
Agrárinnováció kategóriatámogató
Greenman Kft
A Jövő Agrárszakembere kategóriatámogató
Mc’donalds
Partner
Magyar Növényvédelmi Szövetség
Borászati partner
Koch Borászat Kft.
Növényvédelem kategóriatámogató
Kwizda Agro Hungary Kft
Állattenyésztés kategóriatámogató
Bonafarm Zrt.
Kertészet kategóriatámogató
Délalföldi Kertészek Szövetkezete
Autós partner
WALLIS MOTOR PEST
Szakmai partner
Nemzeti Agrárgazdasági Kamara
Feldolgozó-élelmiszeripar kategóriatámogató
Master Good Kft.
A különdíj támogatója
Erste Bank Hungary Zrt.
Szakmai partner
Nyakas Farm
Szántóföldi növénytermesztés kategóriatámogató
Agro Masters Hungary Kft.
 
Hirdetés

Fókuszban

Hirdetés
Hirdetés
Hirdetés

Facebook

Hirdetés