Szántóföld
Gyenge kilátásokkal kezdődik az idei repcetermesztés
Továbbra is sok a bizonytalanság a repce körül, ami miatt folyamatosan szorul ki a termesztésből, vagy legalábbis kevesebb hektáron foglalkoznak vele évről-évre. A hazai szélsőséges időjárás miatt mondják azt a növénytermesztők, hogy már nem erre a környezetre való, mert a korai tavasz és a nyári száraz időjárás nem kedvező a növénynek. A felvásárlási ár is sokat változott, ami tovább növeli a bizonytalanságot: a repce ára 240 ezer és 150 ezer forint között mozog, amire nehéz alapozni.
Szépen fejlődnek az őszi vetésű növények, így a repce is az országban. A Talentis Agro Zrt. 20 ezer hektáron foglalkozik őszi növények termesztésével, amelyek nagy részét az őszi búza teszi ki 13 ezer hektáron. A többi területen rozzsal foglalkoznak, amit kimondottan takarmányozási céllal vetettek és szenázs készül belőle a szarvasmarha állománynak. A maradék területen pedig őszi árpa és repce található. Figyelemre méltó, hogy repcét most már csak 1100 hektáron termelnek az eddigi 2000 hektárhoz képest, amelynek oka a bizonytalan megtérülésben keresendő. A holding növénytermesztési szakemberei azt nyilatkozták, hogy a repce jó állapotban várja a tavaszt, előzőleg minden szükséges növényvédelmet megkapott a gyomirtástól kezdve a nitrogén utánpótlásig bezárólag. Sokat segített a szeptemberi csapadék, amikor 100 milliméter fölötti mennyiség érte az időben elvetett repcét.
Az őszi káposztarepce termesztése jelentős visszaesést mutat Magyarországon. Míg 2018-ban a repce vetésterülete 330 ezer hektár volt, tavalymár a 130 ezer hektárt sem éri el, ami komoly aggodalmat keltett az agráriumban. A csökkenés mögött több tényező húzódik meg: a növényvédelmi kihívások, az extrém időjárás és a piaci körülmények mind hozzájárultak a repce termesztésének nehézségeihez
Ezekhez kell idén is alkalmazkodnia a termesztőnek úgy, hogy a repce 10 hónapig van a földben, ami kevés másik növényről mondható el. Augusztus végén kell az első döntést meghozni a termelőknek arról, hogy vetnek-e repcét, vagy nem. Innentől kezdve az a kérdés, hogy milyen eredményt hoz a terméssel és a felvásárlási árral együtt. Tavaly októberben például nem volt magasabb az ára, mint öt évvel ezelőtt, de most az olajos növények iránti kereslet megélénkült. A magas inputárak mellett a bérelemeléseket is ki kell valahogy gazdálkodni, ezért ezek is generálják a költségek növekedését – nem csak a repcénél.
Ennek a növénynek a termesztése – a búzához és a kukoricához képest – nagy kockázatokat rejt a kitettség és a költségek oldaláról nézve . A repcét öt-hat növényvédelmi beavatkozás nélkül nem lehet termeszteni, ami egyértelműen óriási munka és befektetés, de csak utána derül ki igazán, hogy mennyit terem. A jó termésátlag 3 és fél tonnánál kezdődik. A felvásárlási ára tág határok között mozog, ami miatt a termelők elbizonytalanodnak és azt hangoztatják, hogy a 230 és 250 ezer forint közötti ármozgás sokkal könnyebbé tenné a helyzetüket. A repce melletti kevés megmaradt érv egyike az, hogy jó előveteménye a gabonáknak, csak a magas költségek és a bizonytalan értékesítés teszi kétségessé az árbevételt.
agrotrend.hu / Növényvédőszer