Szántóföld

Forgatni, vagy nem forgatni? 2025-ben is ez lesz a dilemma

Amíg egyre több érv szól a szántás nélküli talajművelés mellett, addig már látszanak ennek a nehézségei is, amelyekre időben fel kell készülni. A forgatás elhagyása melletti érvek mindenesetre nem csak megfontolandók, hanem már egyre többen meg is értették ennek a jelentőségét. Mint az köztudott, az intenzív talajhasználat miatt sokat romlott a talaj fizikai állapota, csökkent a humusztartalom, belvizes foltok alakultak ki és jelentőssé vált a nedvességvesztés. Az eketalp hatásról nem is beszélve, amikor a barázda fenékrészén vastag, kemény réteg alakult ki, ami gátolja az anyagcserét.

A szántás nélküli művelés ezért egészen biztosan elterjed, de ezzel párhuzamosan sokasodó növényvédelmi problémák várhatók: ilyen a kukorica toxinosodás, a pockok elszaporodása, vagy a különböző kártevők megjelenése. A megoldás a kettő között van, de vajon hol húzódik meg az a határ, ami valóban jót tesz a talajnak és közben a gazdálkodónak sem szaporodnak meg a gondjai? A Talentis Agro Zrt. 36 ezer hektáron alkalmazza a forgatás nélküli eljárást, amikor is nem juttatják vissza a szár maradványokat, mint a szántásnál. Zimmermann István igazgatósági tag szerint majd az idő eldönti, hogy jól döntöttek-e?

Forrás: pixabay.com

“A holding 8-10 ezer hektáron továbbra is alkalmazza a szántást, tehát mindkét megoldást fontosnak tartja. A régi módszer alapján az őszi vetéseknél – a repcét kivéve – soha nem szántottunk, még akkor sem, amikor nem létezett ez a nagy népszerűsítés a szántás nélküli talajművelés érdekében. Ezért különösebb csodákat nem várunk tőle, viszont azt kijelenthetjük, hogy egyáltalán nem rossz ez a technológia, de növényvédelmi szempontból bőven van vele gond. Lassan, de szembesülünk azzal, hogy többet kell permetezni, intenzívebben kell a gyomot írtani, ezáltal több vegyszert kell használni. Erről egyelőre nem beszélnek, mert nagyon erős a propaganda, de ez majd idővel változik, amikor a gépgyártásnak alkalmazkodni kell ehhez a kihíváshoz. A 41 éves tapasztalat mindenesetre azt mondatja velem, hogy nem szabad elzárkózni ettől a technológiától”

–összegezte Zimmermann István.

Az új Agrárkörnyezet-gazdálkodási Program is szorgalmazza az öt éves kötelezettségvállalás során a zöldtrágyanövény termesztését és bedolgozását, vagy az istállótrágya kijuttatását a talajba. Ezekért a forgatás nélküli művelésekért külön pontot kapnak az érintettek. A Talentis Agro Zrt. a megművelt területének 60 százalékával jelentkezett be az új AKG-programba, ami azért volt kézen fekvő a holdingnak, mert a tízezer tejelő szarvasmarha állományának fehérje takarmánnyal való ellátását korábban is saját maga oldotta meg. Ehhez a leginkább kézenfekvő növény a lucerna termesztése. Zimmermann István elmondta azt is, hogy több, mint 120 ezer tonna szervestrágyát juttatnak ki mintegy 4 ezer hektárra, ezért komolyan gondolják azt, amikor a talaj állapotáról beszélnek, hiszen ezzel a mennyiséggel és módszerrel valóban jó és hasznos irányba változik a talaj szerkezete és élővilága.

Az istállótrágyázás elfogadásának is vannak szabályai, melyek az alábbiak:

A kijuttatott istállótrágyát az 59/2008. (IV. 29.) FVM rendelet alapján előírt 4 órán belül, egyenletesen a talajba kell dolgozni. Az istállótrágya kijuttatása akkor kerül elfogadásra, ha a kedvezményezett az adott évi tápanyag-gazdálkodási terv alapján adott növényre meghatározott N hatóanyag legalább 40 %-át a szervestrágya hasznosuló N tartalmából biztosítja. Ha az adott növényre meghatározott N hatóanyag szükséglet 40 %-ának szervestrágyával történő kijuttatása meghaladná a 170 kg/ha/naptári év szerves eredetű N hatóanyag mennyiséget, abban az esetben sem lehet 170 kg/ha/ naptári év szerves eredetű N hatóanyagtól többet kijuttatni és így az 40 %-os értéktől el lehet térni.

agrotrend.hu / Növényvédőszer

Tovább olvasom

Támogatók

 
Szakmai partner
Nyakas Farm
Növényvédelem kategóriatámogató
Kwizda Agro Hungary Kft
Borászati partner
Koch Borászat Kft.
Szervező
Agrotrend Csoport Zrt.
Kertészet kategóriatámogató
Délalföldi Kertészek Szövetkezete
Autós partner
WALLIS MOTOR PEST
Fiatal Gazda kategóriatámogató
Lidea Hungary Kft.
ÖKO gazdálkodás kategóriatámogató
Debreceni Egyetem
Vendéglátó partnerünk
La’ Róna Bisztró és Borbár
Erdőgazdálkodás kategóriatámogató
MEGOSZ
Agrárinnováció kategóriatámogató
Greenman Kft
Állattenyésztés kategóriatámogató
Bonafarm Zrt.
Főtámogató
Limagrain Hungária Kft.
A közönségdíj támogatója
Agrármarketing Centrum
Szántóföldi növénytermesztés kategóriatámogató
Agro Masters Hungary Kft.
Partner
Magyar Növényvédelmi Szövetség
A különdíj támogatója
Erste Bank Hungary Zrt.
Feldolgozó-élelmiszeripar kategóriatámogató
Master Good Kft.
A Jövő Agrárszakembere kategóriatámogató
Mc’donalds
Szakmai partner
Nemzeti Agrárgazdasági Kamara
 
Hirdetés

Fókuszban

Hirdetés
Hirdetés
Hirdetés

Facebook

Hirdetés