Kiemelt hírek
Szántóföld
AKG-programban való részvétel elköteleződés lehet a kiszámíthatóság mellett?
Az elköteleződés az AKG mellett azt is jelenti, hogy nem kevés terület esik ki a művelésből a szegélyek kialakításával, öt hektáronként a zöldítősávokkal és a 15 százaléknyi pillangós növény vetésével. Mindegyikért azonban pont jár. A földmérés és a különböző sávok kimérése, kirajzolása után csak arra lehet igényelni a támogatást. Tehát a dilemma az, hogy egy sor nehézséggel járó támogatási formát választ-e a gazdálkodó, vagy azt mondja, hogy nem kell a támogatás, és majd termelek én rajta szépen azt, amit akarok és majd abból lesz bevételem.
Mint ismert, jövőre indul az ötéves, új AKG támogatási program, amelyre a gazdálkodók december 23.-ig nyújthatják be támogatási kérelmeiket. Az új Közös Agrárpolitika Stratégia Terv keretében ismét elinduló program lehetőséget ad arra, hogy a gazdálkodók széles köre a fenntarthatóság jegyében folytassa gazdálkodói tevékenységét. A támogatási időszak 2025. január 1-én kezdődik és 2029. december 31-én zárul le, azaz 5 évig tart.
A támogatási konstrukció vissza nem térítendő átalánytámogatás nyújtásával arra ösztönzi a gazdálkodókat, hogy az 5 éves időszakra olyan növénytermesztéssel, gyümölcs- és szőlőültetvények művelésével és gyepgazdálkodással összefüggő gyakorlatokat vállaljanak, amelyekkel hozzájárulnak a környezet állapotának megőrzéséhez és javításához. Az intézkedés elősegíti többek között a műtrágya és a növényvédő szerek használatának csökkentését, valamint a talajok, a vizek és a biodiverzitás védelmét.
Nehéz döntés előtt áll több gazdálkodó akkor, amikor a területalapú, vagy más néven jövedelempótló támogatásnak is nevezett lehetőségre pályázik és ennek megfelelően hajt végre valamilyen korlátozást a termelésén, vagy nem veszi azt igénybe, és akkor az addig megszokott szabályoknak megfelelően termel tovább. Ezt erősítette meg kérdésünkre Mátrai Zoltán agrármérnök, akik a Somogy vármegyei Szőlősgyörök határában gazdálkodik. Mint mondja, ha az előbbit választjuk, akkor maximum 400 eurót lehet elérni az AKG pályázaton, viszont sok terület kiesik a művelés alól, ezért az a kérdés, hogy ez megéri, vagy sem?
-Mi a jövedelembiztonság miatt döntöttünk emellett, amit száraz, aszályos évben is megkapunk. Ezért a támogatási formáért és pénzért cserébe az ember bevállalja ezeket a feltételeket, aztán majd meglátjuk, mi lesz 5 év múlva. Tehát 5 évig minden évben vállalni kell a feltételeket -összegezte Mátrai Zoltán, majd hozzátette: a zöldítés keretében a pillangós növények vetése jó a talajnak. Az én dilemmám az, és sokan vagyunk szerintem gazdatársaim abban a dilemmában, hogy mit jelent a szántóföldi gazdálkodás: azt jelenti, hogy nem termelünk, hanem csak ezt-azt vetünk, meg pillangózunk, meg óvjuk a talajt – ez mind rendben van, hogy óvjuk a talajt, mert az a feladatunk, hogy az unokáinknak is hagyjunk területet.
„De azzal viszont nem fogunk termelni. Tehát, hogyha azt csináljuk, hogy mindenhol csak pillangósokat vetünk, abból nem fog megélni egy gazdálkodó, bár megkapja ezt a hektáronkénti 320 eurónyi AKG támogatást, meg a területi alapút, amiért jár a 180 ezer forintnyi támogatás. Sokan ezt úgy mondják, hogy lesznek a támogatási gazdálkodók, mert az a biztos jövedelem”.
Az agrármérnök szerint a szántóföldi gazdálkodás termelést jelent, mert ez nyilván a szántóföld számára a legkedvezőbb, de azért termés is kell legyen belőle, mert abból nem élünk meg, hogy nem termelünk. Mátrai Zoltánék 120 hektáron gazdálkodnak, ami pici terület még ahhoz, hogy olyan mennyiségű termelés legyen, amire egy kereskedő örömmel rácsap.
A lucerna egyelőre a nyerő
Ezekben a támogatási formációban az is megvan szabva, hogy hányféle növénykultúrának kell lenni a területen. Nyilván azok, akik nagy mennyiséget jó földön tudnak termelni, nekik az AKG kiesés, mert amúgy meg többet termel rajta. Ezeken a kiváló minőségű észak-somogyi földeken azért mégiscsak az a fontos, hogy a jövedelem biztonsága meglegyen az embernek,
A pillangós növényeknél maradva felmerül a kérdés, ha mindenki lucernában gondolkozik, akkor most már nem csak kukorica, hanem lucerna nagyhatalom is leszünk lassan? Mátrai Zoltán erre azt feleli, hogy annyi lucerna lesz az országban, mint még sosem volt.
-Az elmúlt pár évben is sok lucerna volt szerintem, de ha mindenki a pillangósok közül a lucernát választja, akkor nem biztos, hogy van ennyi állatállomány az egész Kárpát-medencében, amelynek azt el lehet adni. Tehát igazából másodlagos piaca nincs neki -hangoztatta.
Tehát végül több érv szól az AKG mellett hozzátéve azt, hogy ez milyen kötelezettségvállalásokkal és bonyolult adminisztrációval jár, és a végeredmény tekintve is, mint mondjuk esetleg, hogyha nélkülöznék azt. Jobb területeken több érv szól mellette, kevésbé jó területeken több érv szól ellene. Tehát ott, ahol jó a termesztési környezet, ott nem biztos, hogy az AKG-val kell foglalkozni, mert ott sokkal jobban lehet előállítani, termelni bármilyen terményt.
Szigli Zoltán, a MAGOSZ Fejér vármegyei elnök-helyettese és a Nemzeti Agrárgazdasági Kamara vízgazdálkodási és fenntarthatósági környezetügyekért felelős osztályának az elnöke is azt erősítette meg, hogy nagyon komoly az érdeklődés és most már az is kiderült, hogy ugyanolyan kerettel írják ki a támogatást, mint amilyen az előző ciklusban volt. Nagyon sok gazdálkodót érdekel, nagyon sok gazdálkodó látja benne a lehetőséget.
-Viszont azért mindenképpen hozzátenném azt, hogy ez komoly adminisztrációval is jár, tehát ennek a programnak a lelke tulajdonképpen ez, illetve nem elhanyagolhatóan a klíma és a talajvédelem. Ezért felhívnám gazdatársaim figyelmét, hogy jól nézzék át, mi az, amit vállalnak ezzel kapcsolatban, hiszen ez egy ötéves program, és ezt kell szem előtt tartani. Öt évig kell teljesíteni ezeket a feltételeket, úgyhogy nagyon fontos az előkészítése ennek. A kiírásnak az alapja sokban megegyezik az előzővel, viszont szigorodtak a feltételek, amit teljesíteni kell -mondta Szigli Zoltán.
Komoly szankciók a teljesítés elmaradása esetén
A szakember szerint a pillangós növények követelménye nagyon lényeges dolog, hiszen ezzel a gazdaságunknak 20 százalékát ennek kell alávetnünk. Itt nagyon nagy kérdés az, hogy mit tudunk utána ezekkel a pillangósokkal tenni. Nagyon át kell számolni ezeket a lehetőségeket, hogy azon a 20 százalékon milyen árunövényt tudunk adott esetben termelni, és ne az legyen, hogy a harmadik évben azt mondja a gazda, hogy ennek a helyére inkább kukoricát vetettem volna. Jellemzően Magyarországon általánosságban lucernában gondolkozik mindenki.
Az állattartás Magyarországon egy kicsit háttérbe szorult, ezért felmerül a kérdés, hogy ennyi lucerna kell-e? De a lucerna még mindig az, amit a gazdálkodók előszeretettel pillangósként felhasználnak.
Többek között azért is, mert az ország nagy részén nem elhanyagolható a vadkár, vagy a pocok kérdése. Nyilvánvalóan nagyon jól meg kell választanunk azt, hogy milyen pillangós növényt vetünk el. A legismertebb fehérjedús növényünk egyértelműen a lucerna.
-Nagyon jól lett kialakítva a támogatási összeg financiális része. Az öt éves teljes ciklus alatti zöldítésnél javaslom a gazdatársaknak, hogy jól nézzék át azt, hogy meg tudnak-e felelni az alapfeltételeknek. A zöldítés az agro ökológia szempontból fontos, hiszen a talaj- és klímavédelem szempontjából ez egy nagyon lényeges dolog lehet hosszú távon. Hiszen ezeket a földeket unokáinktól kaptuk bérbe, úgyhogy figyelnünk kell azt, hogy mit teszünk ezekkel a földekkel -összegezte Szigli Zoltán.
A MAGOSZ már korábban is körültekintően tájékoztatta a gazdatársakat, illetve a megfelelő helyekről is megkapták a szükséges információkat az érintettek. A vármegyében 5-600 gazdálkodó vett részt az AKG programban és valószínű, hogy most még többen lesznek, akik fontosnak tartják, hogy ebbe a rendszerbe bekerüljenek.
agrotrend.hu / Növényvédőszer.hu