Innováció

A változó dózisú precíziós technológia

A szántóföldi növénytermesztésben a technológiaváltás már elkezdődött. Ilyen termelési költségek mellett csak azok fognak “talpon maradni” akik hatékonyabban tudnak termelni. Minimalizálni/optimalizálni kell az inputanyagok felhasználását és mellette – fenntartható módon – ki kell “maxolni” a rendelkezésre álló erőforrásokat. Ki kell használni a digitális technika kínálta lehetőségeket is, de a racionálisan tervezett és szervezett termelői munka az alapja mindennek.

A precíziós technológia bevezetése már elkezdődött és ez még csak a kezdet. A helyspecifikus, differenciált kijuttatás és vetés elterjedésével hatékonyabbá válik a termesztés. A modern precíziós növénytermesztésben egy gramm sem mehet pocsékba, minden tenyérnyi talajfoltot tudatosan kell használni a profit érdekében. Az technológiai átállás sok tanulást és türelmet igényel. Magyarországon már sok gazdaság rendelkezik precíziós termesztésre alkalmas munkagépekkel, precíziós szaktanácsadók is dolgoznak.

A technológia terjedéséhez azonban idő is kell, mert egy adott táblára vonatkozó precíziós kijuttatást meg kell előzze egy átfogó helyspecifikus adatgyűjtés. Ezek alapján, figyelembe véve külföldi tapasztalatokat is, lehet a technológiát fokozatosan beépíteni a gyakorlatba. Az alábbiakban Kateryna Sergieieva az EOS Data Analytics (USA) kutató munkatársának írását szeretném bemutatni:

A változó dózisú precíziós technológia:

Képzelje el, hogy bármilyen mezőgazdasági inputanyagot hajszál-pontossággal juttat ki – csak ott, akkor és annyit, ahol, amikor és amennyire szükség van. Ez a precíziós technológia ígérete a mezőgazdaságban!

Ez az intelligens stratégia valós idejű adatgyűjtést, fejlett térképezési technikákat és automatizált alkalmazási rendszereket alkalmaz a növénytermesztés minden szempontjának optimalizálására. A változó dózisú technológia lehetővé teszi az optimális mennyiségű vetőmag elvetését táblánként, a csírázási potenciálnak megfelelően, a gyomfertőzés súlyossága alapján történő gyomirtószer-kijuttatást, a növények igényeihez és a szántóföld topográfiájához igazított öntözést, valamint a zónákra elosztott műtrágyázást a növény egyedi igényei és a potenciális terméshozam szerint. Az eredmény pedig – magasabb termelékenység a szántóföldeken alacsonyabb költségek mellett – nem fog váratni magára.

Mi az a változó dózisú technológia és mi a szerepe a precíziós mezőgazdaságban?

A változó vagy differenciált dózisú technológia (VRT) egy olyan technológiai módszer, a precíziós mezőgazdaság egyik alappillére, amelyben a gazdálkodók a terméshozam maximalizálása és az erőforrás-pazarlás minimalizálása érdekében változtatják a ráfordítások alkalmazási arányát. A célzott és pontos kijuttatás a VRT segítségével csökkenti a negatív környezeti hatásokat is, szemben a teljes szántóföldön történő egyenletes kijuttatással. A távérzékeléssel vezérelt, differenciált dózisú technológia a legpraktikusabb és legkönnyebben használható lehetőség bármilyen méretű gazdaság számára. A VRT olyan tényezők elemzésével, mint a talajminőség és a korábbi hozamok, azonosítja azokat a szántóföldi zónákat, amelyek több vagy kevesebb ráfordítást igényelnek, például műtrágyát, növényvédőszereket és vizet, és recept-térképeket készít. A gazdálkodók programozhatják a munkaeszközeiket, hogy automatikusan beállítsák a kijuttatási mennyiségeket az egyes zónákban a GIS-térképek alapján. Mivel a technikai fejlesztések révén a VRT-rendszerek hozzáférhetővé váltak, egyre népszerűbbek lesznek, mivel egyszerű és megbízható megoldást jelentenek a magas mezőgazdasági termelékenység hosszú távú fenntartására.

Hogyan működik a differenciált kijuttatás?

Akár GPS-alapú kijuttatási térképek vagy valós idejű érzékelők mérési adatai alapján a differenciált kijuttatási technológia a termőtáblákat optimalizált zónák foltjainak halmazává alakítja. A zónák mindegyike pontosan azt kell kapja, amire szüksége van. A két alapvető módszer:

  1. A térképalapú változó dózisú technológia előre generált kijuttatási-térképeket vagy szkripteket használ. Ezeket a szkripteket feltöltik a gazdaságirányítási rendszerekbe vagy közvetlenül a VRT-t támogató mezőgazdasági gépekbe, hogy azok meghatározott GPS-koordináták alapján változó dózisban juttassák ki az „input” anyagokat. A térképalapú technológia lehetővé teszi a termésnövelő anyagok célzott alkalmazását, mivel több forrásból származó adatokat is figyelembe vesz.

  2. Az érzékelőalapú változó dózisú technológia ezzel szemben valós idejű adatgyűjtésre támaszkodik a kijuttatási mennyiségek meghatározásához. Ez a technológia az öntözésben, különösen a „center pivot” öntözőrendszereknél működik, lehetővé téve a gazdálkodók számára, hogy azonnal reagáljanak az aktuális talajnedvességre, a levegő hőmérsékletére és más szántóföldi körülményekre.

Mindkét módszer megfelelő alkalmazása esetén segíti a mezőgazdasági termelőket a termelési hatékonyság és a terméshozam maximalizálásában azáltal, hogy pontosan oda és akkor juttatja ki a ráfordításokat, ahol és amikor szükség van rájuk.

A technológia alkalmazásának előnyei

Azáltal, hogy az input-anyagok elosztását az adott szántóföldi zónákhoz igazítja, a változó dózisú technológia növeli a terméshozamokat és megőrzi a talaj egészségét. Ez a technológia emellett javítja a növénytermesztés nyomon követhetőségét és minimalizálja a környezetterhelést, elősegítve a fenntarthatóbb gazdálkodási gyakorlatokat.

Magasabb termésminőség és -mennyiség

A változó dózisú technológia alkalmazása a termesztési folyamat bármely szakaszában javíthatja a termelékenységet is és a termés minőségét is. Konkrétan a differenciált vetés javítja a növények kelési arányát és egyenletességét. A precíziós öntözés biztosítja a szükséges nedvességet a gombabetegségek és a túlnedvesedés okozta gyökérrothadás veszélye nélkül. A VRT műtrágyázás pedig pontosan oda juttatja a szükséges tápanyagokat, ahol szükség van rá, megelőzve a műtrágya perzselését. Mindezek a technológiai hatások elősegíthetik a növények jobb termékenyülését és a maximális genetikai potenciál elérését.

A növénytermesztés fokozott nyomon-követhetősége

A szántóföldi adatok digitalizálásával a VRT lehetővé teszi a mezőgazdaság szereplői számára, hogy nyomon kövessék a növényeikhez alkalmazott minden egyes inputot, a vetőmagoktól kezdve a műtrágyákon át a növényvédő szerekig. Ez a nyomon követhetőség kulcsfontosságú a táblák előéletével kapcsolatos kérdések meg-válaszolásához, a munkaműveletek tervezéséhez és a növényvédelmi szabályoknak való megfelelés biztosításához. A növénytermesztési szoftverekbe integrált VRT-rendszerek segítségével a termelők belátást nyerhetnek a különböző inputanyagok teljesítményébe, különböző szántóföldi körülmények között. A termelők hatékonyan nyomon követhetik és dokumentálhatják a növénytermesztés minden egyes szakaszát a változó dózisú technológiával, hogy szükség esetén bármikor áttekinthessék gazdálkodási stratégiájukat.

A talaj egészségének megőrzése

Egyes elavult mezőgazdasági technológiák és helytelen gyakorlatok katasztrofális hatással vannak a talaj egészségére, kezdve a talaj pH-egyensúlyának felborításától, a túlzott műtrágya adagoláson át, a talaj tömörítéséig, amelyet a nehéz gépek többszörös menetszáma okozhat kijuttatás során.

Szerencsére a precíziós mezőgazdaság és különösen a változó dózisú technológia minimálisra csökkentheti a talajszerkezet romlását. E technológia segítségével a növénytermesztők fenntarthatják a talaj optimális pH-értékét, megőrizhetik a talaj szerkezetét, elősegíthetik a hasznos mikrobiális tevékenységet, végső soron megőrizhetik a talaj általános minőségét, termőképességét.

Környezetbarát növénytermesztés

A precíziós technológiának köszönhetően a növénytermesztők pontosan a megfelelő mennyiségű vizet és vegyszert alkalmazzák, így a gazdálkodás kevésbé van káros hatással a környezetre. Kevesebb műtrágyából származó nitrogén-dioxid kerül a légkörbe, kevesebb az öntözött talajok sótartalma, kevesebb növényvédőszer és gyomirtószer halmozódik fel és szivárog el. Ez még csak néhány a technológia használatának legszembetűnőbb eredményei közül.

A vegyszercsökkentésen túl a VRT optimalizálja a szántóföldi munkaműveleteket, csökkentve a mezőgazdasági gépek menetszámát. Ez a traktorok kevesebb szén-dioxid-kibocsátását eredményezi. Így a precíziós technológiát alkalmazó gazdálkodók nem csak a vállalkozásuknak kedveznek, hanem aktívan hozzájárulnak a zöldebb, fenntarthatóbb mezőgazdasághoz is.

A precíziós szaktanácsadás jelentősége

A termelőüzemek vezetői küzdenek azzal, hogy megtudják, mire és pontosan milyen mennyiségben van szüksége a kultúrnövényeknek. A precíziós szaktanácsadók segítenek megoldani ezt a problémát a különböző kijuttatások során. Műholdfelvételeket, a mezőgazdasági gépek által gyűjtött adatfájlokat és az erre a célra kifejlesztett algoritmusokat használják, hogy megmutassák a gazdáknak, hol kell több magot vetni, mely területek állnak a vízhiány szélén, hol okoznak gondot a gyomok, és a szántóföld mely részein van szükség extra tápanyagokra.

Változó tőszámú vetési technológia

A differenciált vetési technológiában a vetőgépek előre elkészített „kijuttatási térkép” segítségével pontosan tudják, hogy a szántóföld melyik zónáján mennyi vetőmagot kell elhelyezni. Például nagyobb tőszámot vet a jobb termőképességű zónákban, ahol sok erőforrás van több növény számára, és kevésbé sűrűn a szegényebb talajokon, hogy a növények ne versenyezzenek az erőforrásokért.

Egy adott mezőgazdasági táblára vonatkozó kijuttatási térkép elkészítéséhez több évre visszamenőleg kell elemezni adott fényspektrummal készült NDVI műholdképeket. Ezek a képek pontosan megmutatják az egyes táblák zónáit, amik segítségével már meg lehet határozni a szegmentáción keresztül az egyes zónákra ajánlható optimális tőszámot.

 

Az NDVI-alapú, változó tőszámú vetés az elmúlt néhány év történeti szántóföldi adatait használja.

A VRT-terv megvalósításához exportálni kell az egyes vetési szkripteket ISO-XML vagy SHP formátumban, amelyik kompatibilis a használt munkagép rendszerével.

 

A fájl exportálása a változó tőszámú vetéshez munkagépekhez.

Precíziós műtrágya kijuttatás

A szántóföldek tápanyag-ellátottsága nem egységes, ezért a műtrágyázásnál sem egy dózis javasolható minden zónában. A műtrágyakijuttatás változó dózisú technológiája felismeri ezt. A talajvizsgálat és/vagy a műholdas felvételek és a topográfiai adatok felhasználásával a kereskedelmi forgalomban kapható precíziós technológiai rendszerek lehetővé teszik a gazdálkodók számára, hogy a különböző szántóterületek műtrágyakijuttatását a különböző zónákhoz igazítsák. Az eredmény? Hatékonyabb inputfelhasználás, magasabb ROI (megtérülés), valamint a túltrágyázás és a vele járó problémák (talajsavasodás/alkalizálódás, kimosódás, levegő- és vízszennyezés stb.) kockázatának csökkentése.

Az optimális nitrogén kijuttatáshoz VRA-térképeket lehet használni. A meghatározott vegetációs indexeket a legfrissebb műholdképekre alkalmazva az algoritmus gyorsan és pontosan azonosítja a sűrű és ritkás növényzetű területeket, amelyek a változó nitrogénszükséglet tipikus mutatói. Másodpercek alatt világos képet kaphat a szántóföld tápanyageloszlásáról, hogy a műtrágya mennyiségét ennek megfelelően tudja beállítani.

Nitrogéntrágyázási térkép az NDVI alapján

Egy precíziós gazdálkodást szolgáló megoldás a foszforra és a káliumra, két másik alapvető tápanyagra is kiterjed. A P&K VRA-térképek a korábbi termelékenységi adatok alapján a hosszú távú termelékenységi trendek alapján azonosítják a foszfor és kálium utánpótlást igénylő zónákat. Azáltal, hogy a termelő a termőképes zónákat optimalizált foszfor- és káliumadagolással célozza meg, támogathatja a tábla legjobb teljesítményű növényeit, és potenciálisan növelheti a mező teljes termelékenységét.

 

Foszfor- és káliumtrágyázási térkép hosszú távú szántóföldi termelékenységi adatok alapján.

Precíziós gyomirtási technológia

A hagyományos gyomirtószer-kijuttatás gyakran fitotoxikus tüneteket mutató növényeket, felesleges költségeket és környezeti károkat eredményez. A precíziós technológia okosabb megoldást kínál a gazdálkodók számára, hogy pontosan megcélozzák a gyomos területeket: megvédjék a kultúrnövényeket, pénzt takarítsanak meg és az ökoszisztéma javát szolgálják. A preemergens gyomirtó szerek kijuttatása térképalapú VRT-rendszerekre támaszkodik, amelyek a múltból származó, zónaspecifikus gyomfertőzöttségi adatokat használnak. A posztemergens VRT gyomirtás az aktuális légi vagy műholdas képeket használja ki a gyomokkal fertőzött területek azonosítására a vegetációs időszak során.

A posztemergens, változó dózisú gyomirtás különösen fontos lehet a vegetációs időszak elején, például ha egy frissen vetett napraforgóföldet kell megvédeni a gyomoktól. Algoritmusokat lehet üzemeltetni a munkagépek által, amik szoftveresen vezérlik a helyspecifikus gyomirtást:

– Az algoritmus az olyan paraméterek, mint az MSAVI, az NDVI és 3 másik vegetációs index értékelése alapján azonosítja a gyomnövényzet intenzívebb és kevésbé intenzív növekedésével rendelkező területeket.

– A termelő miután beállíthatja a kijuttatási dózis (VRT) arányait a különböző zónákra: többet az erősen fertőzött területeken és kevesebbet ott, ahol a napraforgó már önmagában is elnyomja a gyomokat.

– Exportálja a VRT-térképet, és betölti permetezőgépbe, hogy a lehető legtöbbet hozhassa ki a kezelésből.

Több mérési adatot is lehet használni, különféle vegetációs indexeket, a mezőgazdasági gépek által generált fájlokat, hogy a legmegfelelőbb paraméter alapján szegmentálja a szántóföldet.

Az eddigi tapasztalatok azt mutatják, hogy az MSAVI pontosabb kijuttatási zónákat biztosít, és a növénytermesztés korai szakaszaiban a növényvédő szerek teljes kijuttatási mennyiségét és költségeit jobban csökkenti, mint az általánosan használt NDVI. A legpontosabb MSAVI-alapú térképekhez a gyomoknak legalább két leveles (BBCH 12) növekedési szakaszban kell lenniük.

 

Ugyanaz a mező május 24-én, ahogyan az NDVI és MSAVI térképeken látható.

Az NDVI és az MSAVI alapján készült, változó mennyiségű növényvédőszer-kijuttatási térképek. Az MSAVI kisebb fertőzött területet észlelt, ami csökkentette a herbicidek kijuttatásának költségeit.‹›

Differenciált öntözési technológia

A 2000-es évek eleje óta kereskedelmi forgalomban kapható, és először kizárólag a nagyüzemi gazdaságok által alkalmazott, differenciált öntözési technológián alapuló öntözés ma már egyre megfizethetőbb, praktikusabb és széles körben alkalmazott technológia, amelyet minden méretű gazdaságban alkalmaznak. Bár a differenciált technológiát jellemzően a center pivot öntözőgépekkel alkalmazzák, az öntöző-rendszerekben és a csepegtető öntözőrendszerekben is alkalmazzák. A változtatható öntözőrendszerek a távérzékelés, a talajérzékelők és az időjárási állomások friss adatait használják fel a különböző szántóterületeken történő vízkijuttatás automatikus beállításához. Azáltal, hogy az öntözést pontosan a növények igényeihez és a domborzati viszonyokhoz igazítja, a differenciált technológia segít csökkenteni a vízfelhasználást, energiát takarít meg és csökkenti a talajeróziót.

Az NDMI (Normalized Difference Moisture Index) térképek megmutatják, hogy a növények már mennyi vízzel rendelkeznek. Ha a termelő ezt az indexet választja alapul az öntözési térkép készítésénél, akkor a szántóföldjére szabott VRI-skripteket hozhat létre. A legtöbb esetben a nedvesebb területeknek (magasabb NDMI-értékekkel) kevesebb vizet kell kapniuk, míg a szárazabb területeknek (alacsonyabb NDMI-vel) többet. Így nem csak vizet takaríthat meg az egyenletes öntözéshez képest, hanem elkerülheti a növényállomány alul- és túlöntözésből eredő stresszét is.

Az NDMI-térkép a meghatározott kijuttatási arányokkal lehetővé teszi az öntözőrendszer beállítását.

A magassági vizualizáció az öntözéstervezésben egy újabb precizitási réteget ad. A táblák domborzatának vizualizálásával a magasság alapján is beállíthatók az öntözési arányok, biztosítva, hogy a magasabban fekvő területek megfelelő mennyiségű vizet kapjanak, miközben megakadályozza a vízzel való telítődést az alacsonyan fekvő területeken. Az eredmény egyenletesebb termésnövekedés és jobb általános állapotú szántóföldek.

Megérik a változó dózisú technológiák a költségeket?

A differenciált technológiák értéke túlmutat a termelékenység egyszerű növelésén. Hosszú távú előnyeit, például a talaj minőségi javulását és a környezetre gyakorolt hatását azonban nehéz értékelni a gazdálkodók számára leginkább fontos szempontok szempontjából: „Befektetni vagy nem befektetni?”. Az igazság az, hogy a precíziós termesztés hozama nagymértékben függ a talajminőség változékonyságától és a növénytermesztés sajátosságaitól is. Homogén talajminőség esetében a hatás minimális lehet, de azok a gazdaságok, ahol jelentős a heterogenitás, ahogyan ez a valóságban gyakran előfordul, nagy hasznát veszik a differenciált technológiának.

Annak megállapításához, hogy a differenciált termesztés megéri-e egy gazdaság számára, meg kell nézni mekkora a változékonyság a gazdaság tábláinak talajminőségeiben, termőképességében és hol lehet csökkenteni a költségeket. Fel kell tenni például a következő kérdést: „Ha a földjeim egyharmadán 10% műtrágyát tudnék megtakarítani anélkül, hogy a hozam csökkenne, megérné-e a változó dózisú technológia a költségeket?”. A modern gazdaságirányítási eszközök, megfizethetőbbé, könnyebben használhatóvá és pontosabbá teszik a termesztés-technológiát. Ha ma befektetünk a precíziós technológiába, az holnap a pénztárcánknak és a környezetnek is segíthet, ezért mindenképpen érdemes megfontolni.

Megjelent: 2024. szeptember 12.

Hivatkozások

1. Castignano, A. et al. (szerk.). (2020). Döntéstámogató rendszer az intelligens precíziós gazdálkodáshoz. Academic Press. https://doi.org/10.1016/C2018-0-00051-1.

2. O’Shaughnessy, S. A. et al. (2019). A differenciált öntözés előnyeinek és hátrá-nyainak azonosítása: An Updated Review. Applied Engineering in Agriculture, 35(6), 837-852. https://doi.org/10.13031/aea.13128.

A szerzőről:

Kateryna Sergieieva az EOS Data Analytics vezető tudósa

Kateryna Sergieieva informatikai doktori címmel és 15 éves távérzékelési tapasztalattal rendelkezik. Az EOSDA vezető tudósa, aki a műholdas megfigyeléshez és a felszíni jellemzők változásainak észleléséhez szükséges technológiák fejlesztéséért felelős. Kateryna több mint 60 tudományos publikáció szerzője.

 

Fordítottá: Marosi Roland.

 

Tovább olvasom

Az Év Agrárembere támogatók

 
A Jövő Agrárszakembere kategóriatámogató
Mc’donalds
Szakmai partner
Nyakas Farm
Állattenyésztés kategóriatámogató
Bonafarm Zrt.
Feldolgozó-élelmiszeripar kategóriatámogató
Master Good Kft.
A különdíj támogatója
Erste Bank Hungary Zrt.
A közönségdíj támogatója
Agrármarketing Centrum
ÖKO gazdálkodás kategóriatámogató
Debreceni Egyetem
Autós partner
WALLIS MOTOR PEST
Vendéglátó partnerünk
La’ Róna Bisztró és Borbár
Agrárinnováció kategóriatámogató
Greenman Kft
Kertészet kategóriatámogató
Délalföldi Kertészek Szövetkezete
Fiatal Gazda kategóriatámogató
Lidea Hungary Kft.
Partner
Magyar Növényvédelmi Szövetség
Erdőgazdálkodás kategóriatámogató
MEGOSZ
Növényvédelem kategóriatámogató
Kwizda Agro Hungary Kft
Borászati partner
Koch Borászat Kft.
Szakmai partner
Nemzeti Agrárgazdasági Kamara
Szervező
Agrotrend Csoport Zrt.
Főtámogató
Limagrain Hungária Kft.
Szántóföldi növénytermesztés kategóriatámogató
Agro Masters Hungary Kft.
 
Hirdetés

Fókuszban

Hirdetés
Hirdetés
Hirdetés

Facebook

Hirdetés