Keresés
Close this search box.
Keresés
Close this search box.

Szántóföld

A Dél-Alföldön a jövőt a repce helyett az olajretekben látják

A Dél-Alföldön jelentősen átalakul a vetésszerkezet aránya. Az már biztosra vehető, hogy a gabonák mellett elsősorban a cirok termesztésében gondolkodnak a gazdák, akik abból indulnak ki, hogy mit vessenek és milyen arányban. Ebben a tekintetben a repce kezd kiszorulni. Csongrád-Csanád vármegyében számottevően visszaesett a káposztarepce termőterülete és a kukorica mellett ez lett a második nagy vesztese a forró, csapadékmentes nyaraknak, pedig a repce könnyen beilleszthető a vetésszerkezetbe.

Sipos József növényorvos, egyetemi docens szerint az őszi káposztarepce vetésterülete nem csak a dél-alföldi és a közép-magyarországi részen, hanem keleten is csökken, pedig ez egykor a szántóföldi növények királynője volt. Nagy fokú szakmai odafigyelést és jelenlétet igényel, ráadásul a leghosszabb ideig van kint a szántóföldön. Szeptember elejétől egészen június végéig rendkívüli módon van kitéve a környezeti hatásoknak és nagyon sok kártevője és károsítója van.

Forrás: pixabay.com

“Ha keléskor nem érkezik meg a kelesztő csapadék, akkor kiszáradhatnak a magok, heterogén lesz a fejlődés. A másik gond, hogy már ősszel nagyon sok kártevője van és az uniós növényvédelmi szabályozás következtében a hatóanyagokat kivonják, így nagyon nehéz megoldani hatékonyan a károsítók elleni szakszerű védekezést. Ez áttevődik tavaszra is, amikor megjelenik a szárormányos, mint kártevő, ami ellen nem tudunk hatékony szerekkel védekezni és ha nem sikerül megállítani ezt a kártevőt, veszélybe került az egész évi termésbiztonság.”

-sorolta a növényorvos.

A beporzó rovarokat is védeni kell, amelyek nélkül nincs élet. Ezeknek a rovaroknak a védelmét össze kell hangolni a növényvédelemmel, ami nem könnyű, hiszen pontosan a virágzás elején jelenik meg a repcefénybogár és a bundásbogár. Nagyon magas az önköltsége a növénynek: 500 ezer forint fölött van egy hektár bekerülési összege, és a végén – a termésbiztonság érdekében – meg kell védeni a kipergés ellen. A másik probléma, hogy egyre nyomottabbá válik a repce felvásárlási ára. Összességében elmondható, hogy két-három év alatt megfeleződött a Dél-Alföldön a repce termőterülete, viszont most bizakodtak a gazdák a szeptemberi eső miatt, hiszen ez idő alatt kellett elvetni a repcét. Ráadásul a gyökerei fellazítják a talajt, ezért kedvező hatással van a vetés utáni évben termesztett növényekre.

Országos szinten is csökken a termésmennyiség az ellőbb felsoroltak hatására, de a repce termőterülete a Nyugat-Magyarország marad, ahol a hektáronkénti 5 tonna termésátlagot is képes hozni, hiszen ott folyamatosan volt csapadék idén, viszont heterogén eloszlásban.

A sárga repcetábláktól lassan el kell búcsúznunk, mert ez a növény a klímaváltozást rosszul viseli, Békésben 90 százalékkal szorult vissza a vetésterülete. A megyében néhány évvel ezelőtt 30 ezer hektár volt ősszel elvetve, ma pedig 7-8 ezer hektár maradt és ebben az őszi időszakban nem lehetett talajt készíteni a növénynek és nem merték bevállalni a gazdák a növényt, pedig lenne szerepe a gazdálkodásban. A repce közismerten kiváló elővetemény, mert korán lehet betakarítani, viszont nagyon igényes növény. Ha nagyon hideg a tél, az a baj, ha nagyon meleg az ősz, akkor már elindul a szárnövekedés, és permetezni kell. Tavasszal szintén permetezni kell az ormányosbogár ellen, utána nincs az a mennyiségű nitrogén, amit fel ne tudna venni, majd jön a virágzás, ami idén nagyon hamar jött és rövid ideig tartott, és csak a fele maradt meg a rovarkártevők miatt.

Idén 20-22 mázsa volt az átlagtermés és ezekkel a 180-200 ezer forintos tonnánkénti árakkal nagyon messze van a kívánt bevétel, így a gazdák kedve és akarata alább hagyott és ezért beszélhetünk ilyen kevés őszi repcéről Békésben.

A repce helyett sokan az őszi és tavaszi olajretekben gondolkodnak Békésben, de ebben is rejlenek veszélyek az ár és a megtérülés tekintetében. A bekerülési költség 400-600 ezer forint hektáronként és 8-10 mázsa a rekord. A jó adottságú föld ehhez adott és valamit mindenképpen vetni kell, de a repcéhez hasonlóan a kukorica ilyen időjárás mellett nagy kockázat, és továbbra is kevés az öntözhető rész.

agrotrend.hu / Növényvédőszer

Tovább olvasom
Hirdetés

Fókuszban

Hirdetés
Hirdetés
Hirdetés

Facebook

Hirdetés