Keresés
Close this search box.
Keresés
Close this search box.

Kertészet

Száraz nyarak kártevői

2022. évi 17. növényvédelmi felhívás ökológiai kertészkedőknek

Kedves Kertbarátnők, tisztelt Kertbarátok!

A kártevők (rovarok, atkák) a száraz nyáron is jelen vannak a kertekben.  Egy egészen egyszerű összesítést csináltam a sasadi csapdák előző évi eredményeiből. Évenként összeadtam a csapdázott almamolyok, a keleti gyümölcsmolyok, a szilvamolyok és a barackmolyok augusztusi, első heti fogásait. Mekkora volt a kártevők jelenléte az eltérő időjárású években, ugyanakkor, ugyanabban a kertben, ugyanazokra a fákra kifüggesztett csapdák esetében? Úgy tűnik, hogy a gyümölcsmolyok rajzását nem zavarják az időjárási szélsőségek.

A kései őszibarackok, az almatermésűeket károsító molyok ellen még érdemes védekezni  (10. felhívás).

2019. 08.07. (almamoly, szilvamoly, keleti gyümölcsmoly, barackmoly összesen)

187 db

2020.08.05. (almamoly, szilvamoly, keleti gyümölcsmoly, barackmoly összesen)

118 db

2021.08.03. (almamoly, szilvamoly, keleti gyümölcsmoly, barackmoly összesen)

113 db

2022.08.02. (almamoly, szilvamoly, keleti gyümölcsmoly, barackmoly összesen)

147 db

A szélsőséges időjárás olyan kártevőket is felébresztett, amikkel idáig nem volt nagy gondunk. 2019-ben már lehetett olvasni a hollóbogár megjelenéséről, és idén is több helyen jelezték a rovar kártételét, így Fóris Anna számolt be a céklában és a másodvetésű zöldbabban megfigyelt jelenségről is. Erről a facebook oldalukon is beszámoltak. A hollóbogár kifejlett egyede könnyen felismerhető, a teste 1,5-2 cm hosszú, karcsú, fekete, zsírfényű, a feje élénkvörös, közepén egy fekete sávval. A tojása 2–3 mm, piszkosfehér, alakja ovális, melyeket a nőstény a talajba, sáskafélék tojásai közelében csoportosan helyez el. A lárva élénk mozgású, sáskafélék tojásait fogyasztja, a báb 15–20 mm, barna színű, kemény bőrű szabadbáb. A kifejlett rovarok gócszerűen károsítanak, elsősorban a burgonyafélék és más növények, így cukorrépa, szója, kerti zöldségek leveleinek szövetét fogyasztják, csak a levélereket meghagyva. Turu Gábor kollégám Pákozdról sáskajárásról tudósított, fiatal szőlőültetvényekben nagy kárt okoztak. Mindkettőjüknek köszönöm a visszajelzéseket.

A poloskák is beindultak (14. felhívás). A zöldségágyásokban, a termésekben rágó gyapottok bagolylepke ellen már nem tudunk védekezni.

A nagy meleg miatt kényszeréretten hullanak az őszi fajták gyümölcsei. Lehet, hogy egy hónappal korábban fogunk szüretelni!

Ahol még nem hullott le az összes levél a gyümölcsfákról, a díszfákról, ott még segíthetnek a lombtrágyák, a biokondícionálók és a biostimulátorok. A legtöbb gyümölcsfánál most alakulnak ki a jövő évi termésrügyek, még lombos állapotban, jó kondícióban kell lenniük a fáknak. Nem tudok kiemelni készítményeket a sok engedélyezett közül. Válasszák a komplex, több mikroelemet és egyéb szerves anyagokat is tartalmazókat. A halvány levelű, sárguló fákon az alsó dózissal dolgozzanak, így biztosan nem perzselik meg a levelek gyenge bőrszövetét. De talán a legfontosabb az öntözés. Öntözés nélkül nem megy!

Jó egészséget, jó kertészkedést:

Zsigó György, és az ÖMKi csapat

Tovább olvasom
Hirdetés

Fókuszban

Hirdetés
Hirdetés
Hirdetés

Facebook

Hirdetés