Kertészet

Spárga, mint természetes vitamin forrás

A spárga egy kevésbé ismert, ritkábban használt és szeretett idénynövény, pedig rengeteg lehetőség rejlik benne! Kiváló vitaminforrás és nagyszerű étkek készülhetnek belőle. Sajnos csak pár hétig élvezhetjük az ízét.

fotó: pixabay.com

Népies elnevezése csirág vagy nyúlárnyék. A spárga gondozása elég macerás, így az ára is ezért magasabb a megszokott képest. Május elejétől szedhető. Zsenge, megvastagodott hajtásai, rügyei és a kevésbé fás szára is fogyasztható.

Lila, zöld és halvány sárga, fehér változatban is kapható. Évelő növény, 15-20 évig képes teremni.

Közép- és Dél-Európában, Észak-Afrikában és Kis Ázsiában őshonos. Hazánkban nem tekint vissza jelentős múltra, de a többi európai országokhoz hasonlóan a 15–16. századtól ismerték. Itthon sokáig luxuscikknek számított, csak a főúri kertek növényeként tartották számon, közemberek ritkán kóstolhatták. Ezért maradt rajta a zöldségek királya cím!

Érdekességek a zöldségek királyáról

A liliomfélék családjába tartozik. Közelebbi rokonai pedig a hagymafélék.

Vitaminokban és ásványi anyagokban gazdag növény

Rengeteg kalciumot, vasat, káliumot, magnéziumot, cinket, foszfort, folsavat tartalmaz, valamint C, E, A, K és többféle B-vitamint (B1, B2, B3, B5, B6, B9) is. Nyomelemekben gazdag, molibdén, karotin, ón, szilícium és a fluor is van benne. Rostban is bővelkedik.

Nem tartalmaz koleszterint, kalória és cukortartalma kevés, víz és klorofiltartalma ellenben meglehetősen magas. Ajánlott rendszeres fogyasztása a kismamáknak és a diétázóknak is.

fotó: pixabay.com

A spárga jótékony hatásai

Az egyik leghatékonyabb vizelethajtó szer, tisztítja a vesét, segíti a vesekövek feloldását, illetve húgyúti fertőzések esetén is javasolják. Különböző gyulladások csökkentésére, fájdalmak csillapítására javallott még, mint mondjuk a fogfájás. Ízületek és idegi problémák esetén is használják olykor, mert az ízületekben lerakódó húgysavköveket eltávolítja. Lúgos kémhatású, tehát semlegesíti szervezet esetleges savasságát. Méregtelenítésre is kitűnő. Kedvező a szívműködésre, a májra és a hasnyálmirigyre is fogyasztása.

Spárga felhasználása

Elsődlegesen levesként vagy párolva, ízesítetten fogyasztják. Ezen kívül kitűnő lehet saláták, omlettek, rizottók ízesítéséhez is. Meglepő, de készülhetünk a spárgából desszert is!

A cikk hasonló érdekességek mellett megtalálható a szeretemamezogazdasagot.hu oldalon is!

Tovább olvasom
Hirdetés

Fókuszban

Hirdetés
Hirdetés
Hirdetés

Facebook

Hirdetés