Kertészet

Miért és miben jobbak a biológiai hatóanyagok a hagyományos növényvédő szereknél?

Sokan nem tudják, de az egyre szigorodó szabályozás mellett a kémiai termékeknek kiváló alternatíváját nyújtják ezek a szerek, hívta fel a figyelmet a környezetbarát növényvédelem fontosságára a Biocont Magyarország Kft. szaktanácsadója.

Tarcza Tamás, vezető szaktanácsadó 2014 óta dolgozik a Biocont Kft.-nél. Agrármérnök, 1999 óta foglalkozik gyümölcstermesztéssel, ezen belül almatermesztéssel Szabolcs-Szatmár-Bereg megyében. A szaktanácsadó integrált gyümölcstermesztésről váltott biológiai növényvédelemre.

A Biocont Magyarország Kft. 2002 végén alakult azzal a szándékkal, hogy a biológiai növényvédelem hazánkban kevésbé ismert technológiáit, készítményeit meghonosítsa, minél több termelővel megismertesse és forgalmazza Magyarországon. A vállalat  alapfilozófiája, hogy olyan megoldásokat adjon a mezőgazdasági termelők kezébe, amelyekkel meg lehet tartani, sőt növelni lehet a mezőgazdasági termelést, a negatív hatások elkerülése mellett.

  • Mik a különbségek a hagyományos kémiai, a biológiai és az integrált növényvédelem között?

A biológiai növényvédelem legnagyobb előnye, hogy szermaradék mentes, és a biodiverzitás itt a legmagasabb a gyümölcsösökben. A hasznos élőszervezetek segítsége is itt a leghatékonyabb. A kémiai védekezés ennek pont az ellenkezője, mivel ott a biodiverzitás alacsonyabb szintű és sokszor hamarabb alakul ki a rezisztencia a készítményekkel szemben. Az integrált védelem e kettőt vegyíti. A környezetkímélő kémiai szereket engedi, de az ökológiai elemeket is használja a növényvédelemben. Ma már a fejlett társadalmakban egyre nagyobb igény jelentkezik az egészséges úton, de minél kisebb környezetterheléssel előállított, egészséges, kemikáliáktól mentes élelmiszerek iránt. Ezért a jövő az integrált- és ökológiai gazdálkodásé, melyek alapja a biológiai növényvédelem.

  • A biológiai hatóanyagokkal szemben nem alakul ki rezisztencia?

Csak nagyon ritkán és lassan, ez akár évtizedekben mérhető. Mivel a készítmény többsége több ponton gátolja a károsítók fejlődését, a legtöbb készítménynél gyakorlatilag nem alakulhat ki rezisztencia. Ilyet eddig a víruskészítményeknél tapasztalták néhány helyen Nyugat-Európában. Mi a Biocontnál ezért már a második generációs vírusokat forgalmazzuk, amelyek már más vírustörzset tartalmaznak. Mi egy lépéssel a kártevők előtt járunk.

A Madex Pro második generációs granulovírus-készítmény, alkalmas arra is, hogy a biológiai és kémiai növényvédelemben elterjedt és bevált módszer a feromon légtértelítés preventív hatását kiegészítsük. A feromon légtértelítéssel (Isomate) szermaradék-mentes védelmet tud biztosítani az almamoly mellett az almailoncával, ligeti-sodrómollyal szemben. A 4 féle toxin kristályt tartalmazó szelektív mikrobiológiai rovarölő Dipel DF-el szintén a lepkehernyók széles fajskálájával szemben tudunk megoldást kínálni.

  • Milyen normáknak, előírásoknak kell megfelelnie a biológiai növényvédelemnek?

Az egyre szigorúbb uniós szabályok mellett idehaza a Biokontroll Hungária Kft. és a Hungária Öko Garancia Kft. előírásainak kell megfelelni, azonban már utaltam arra, hogy a fogyasztói igények is egyre inkább megkövetelik a minél tudatosabb és egészségesebb növénytermesztést, hiszen az ár mellett ma már a beltartalmi értékek kerülnek előtérbe. A multinacionális láncok sokszor szigorúbb szermaradék értékeket várnak el a beszállítóiktól, mint a hatósági határértékek.

  • Milyen gyümölcsöknél, növényi kultúráknál hatékony a biológiai növényvédelem?

Szinte minden  kultúrában vannak magas hatékonyságú biológiai megoldások, de kiemelném az almátermésűekben, az almamoly, keleti gyümölcsmoly, és az almailonca elleni védekezést; szilvánál a szilvamoly, barackban pedig a barackmolyok ellen hatásos Dipel DF-et. Meggy és cseresznye esetén pedig a Pyregard nevű termékünket tudnám ajánlani, amely az almát károsító bimbólikasztóbogár mellett a cseresznyelégy és a foltos szárnyú muslica ellen kiváló. A felszívódó és hármas hatásmechanizmusú Neemazal T/S  készítménnyel még olyan rejtőzködő kártevők ellen is tudunk hatékonyan védekezni, mint a levélaknázó molyok. A hatékonyságot azért mindig fokozhatjuk, ha a biológia növényvédelemben engedélyezett speciális adjudvánst a Wetcitet használjuk. Jómagam is biotermelőként gazdálkodom, így ezeknek a termékeknek első kézből tudom megerősíteni a hatásait.

A biológiai védekezés iránt érdeklődők számára a gyakorlati megvalósításhoz nyújt segítséget a Biocont Magyarország Kft. Meggyőződésük, hogy termékeik által egy hatékony, gazdaságos természetközelibb, egészségesebb gyümölcstermesztés valósulhat meg és ezekkel a megoldásokkal a termelők is jól járnak.

agrotrend.hu / Biocont

 

 

Tovább olvasom

Az Év Agrárembere támogatók

 
Borászati partner
Koch Borászat Kft.
ÖKO gazdálkodás kategóriatámogató
Debreceni Egyetem
Vendéglátó partnerünk
La’ Róna Bisztró és Borbár
Növényvédelem kategóriatámogató
Kwizda Agro Hungary Kft
Szántóföldi növénytermesztés kategóriatámogató
Agro Masters Hungary Kft.
Autós partner
WALLIS MOTOR PEST
Szervező
Agrotrend Csoport Zrt.
Szakmai partner
Nyakas Farm
A Jövő Agrárszakembere kategóriatámogató
Mc’donalds
Állattenyésztés kategóriatámogató
Bonafarm Zrt.
A különdíj támogatója
Erste Bank Hungary Zrt.
Fiatal Gazda kategóriatámogató
Lidea Hungary Kft.
Agrárinnováció kategóriatámogató
Greenman Kft
Főtámogató
Limagrain Hungária Kft.
Partner
Magyar Növényvédelmi Szövetség
Kertészet kategóriatámogató
Délalföldi Kertészek Szövetkezete
Erdőgazdálkodás kategóriatámogató
MEGOSZ
A közönségdíj támogatója
Agrármarketing Centrum
Feldolgozó-élelmiszeripar kategóriatámogató
Master Good Kft.
Szakmai partner
Nemzeti Agrárgazdasági Kamara
 
Hirdetés

Fókuszban

Hirdetés
Hirdetés
Hirdetés

Facebook

Hirdetés