Keresés
Close this search box.
Keresés
Close this search box.

Kertészet

Miért és miben jobbak a biológiai hatóanyagok a hagyományos növényvédő szereknél?

Sokan nem tudják, de az egyre szigorodó szabályozás mellett a kémiai termékeknek kiváló alternatíváját nyújtják ezek a szerek, hívta fel a figyelmet a környezetbarát növényvédelem fontosságára a Biocont Magyarország Kft. szaktanácsadója.

Tarcza Tamás, vezető szaktanácsadó 2014 óta dolgozik a Biocont Kft.-nél. Agrármérnök, 1999 óta foglalkozik gyümölcstermesztéssel, ezen belül almatermesztéssel Szabolcs-Szatmár-Bereg megyében. A szaktanácsadó integrált gyümölcstermesztésről váltott biológiai növényvédelemre.

A Biocont Magyarország Kft. 2002 végén alakult azzal a szándékkal, hogy a biológiai növényvédelem hazánkban kevésbé ismert technológiáit, készítményeit meghonosítsa, minél több termelővel megismertesse és forgalmazza Magyarországon. A vállalat  alapfilozófiája, hogy olyan megoldásokat adjon a mezőgazdasági termelők kezébe, amelyekkel meg lehet tartani, sőt növelni lehet a mezőgazdasági termelést, a negatív hatások elkerülése mellett.

  • Mik a különbségek a hagyományos kémiai, a biológiai és az integrált növényvédelem között?

A biológiai növényvédelem legnagyobb előnye, hogy szermaradék mentes, és a biodiverzitás itt a legmagasabb a gyümölcsösökben. A hasznos élőszervezetek segítsége is itt a leghatékonyabb. A kémiai védekezés ennek pont az ellenkezője, mivel ott a biodiverzitás alacsonyabb szintű és sokszor hamarabb alakul ki a rezisztencia a készítményekkel szemben. Az integrált védelem e kettőt vegyíti. A környezetkímélő kémiai szereket engedi, de az ökológiai elemeket is használja a növényvédelemben. Ma már a fejlett társadalmakban egyre nagyobb igény jelentkezik az egészséges úton, de minél kisebb környezetterheléssel előállított, egészséges, kemikáliáktól mentes élelmiszerek iránt. Ezért a jövő az integrált- és ökológiai gazdálkodásé, melyek alapja a biológiai növényvédelem.

  • A biológiai hatóanyagokkal szemben nem alakul ki rezisztencia?

Csak nagyon ritkán és lassan, ez akár évtizedekben mérhető. Mivel a készítmény többsége több ponton gátolja a károsítók fejlődését, a legtöbb készítménynél gyakorlatilag nem alakulhat ki rezisztencia. Ilyet eddig a víruskészítményeknél tapasztalták néhány helyen Nyugat-Európában. Mi a Biocontnál ezért már a második generációs vírusokat forgalmazzuk, amelyek már más vírustörzset tartalmaznak. Mi egy lépéssel a kártevők előtt járunk.

A Madex Pro második generációs granulovírus-készítmény, alkalmas arra is, hogy a biológiai és kémiai növényvédelemben elterjedt és bevált módszer a feromon légtértelítés preventív hatását kiegészítsük. A feromon légtértelítéssel (Isomate) szermaradék-mentes védelmet tud biztosítani az almamoly mellett az almailoncával, ligeti-sodrómollyal szemben. A 4 féle toxin kristályt tartalmazó szelektív mikrobiológiai rovarölő Dipel DF-el szintén a lepkehernyók széles fajskálájával szemben tudunk megoldást kínálni.

  • Milyen normáknak, előírásoknak kell megfelelnie a biológiai növényvédelemnek?

Az egyre szigorúbb uniós szabályok mellett idehaza a Biokontroll Hungária Kft. és a Hungária Öko Garancia Kft. előírásainak kell megfelelni, azonban már utaltam arra, hogy a fogyasztói igények is egyre inkább megkövetelik a minél tudatosabb és egészségesebb növénytermesztést, hiszen az ár mellett ma már a beltartalmi értékek kerülnek előtérbe. A multinacionális láncok sokszor szigorúbb szermaradék értékeket várnak el a beszállítóiktól, mint a hatósági határértékek.

  • Milyen gyümölcsöknél, növényi kultúráknál hatékony a biológiai növényvédelem?

Szinte minden  kultúrában vannak magas hatékonyságú biológiai megoldások, de kiemelném az almátermésűekben, az almamoly, keleti gyümölcsmoly, és az almailonca elleni védekezést; szilvánál a szilvamoly, barackban pedig a barackmolyok ellen hatásos Dipel DF-et. Meggy és cseresznye esetén pedig a Pyregard nevű termékünket tudnám ajánlani, amely az almát károsító bimbólikasztóbogár mellett a cseresznyelégy és a foltos szárnyú muslica ellen kiváló. A felszívódó és hármas hatásmechanizmusú Neemazal T/S  készítménnyel még olyan rejtőzködő kártevők ellen is tudunk hatékonyan védekezni, mint a levélaknázó molyok. A hatékonyságot azért mindig fokozhatjuk, ha a biológia növényvédelemben engedélyezett speciális adjudvánst a Wetcitet használjuk. Jómagam is biotermelőként gazdálkodom, így ezeknek a termékeknek első kézből tudom megerősíteni a hatásait.

A biológiai védekezés iránt érdeklődők számára a gyakorlati megvalósításhoz nyújt segítséget a Biocont Magyarország Kft. Meggyőződésük, hogy termékeik által egy hatékony, gazdaságos természetközelibb, egészségesebb gyümölcstermesztés valósulhat meg és ezekkel a megoldásokkal a termelők is jól járnak.

agrotrend.hu / Biocont

 

 

Tovább olvasom
Hirdetés

Fókuszban

Hirdetés
Hirdetés
Hirdetés

Facebook

Hirdetés