Kertészet
Kegyelemdöfés a gyümölcsös gazdáknak
Csizmadia Györgyöt kérdeztük gyümölcstermelő szakértőnket mi a helyzet a hajnali fagyokkal.
– Az elmúlt napokban éreztük a hideget reggel, de mégis mennyire?
– Az előző két nap -3 és -10 fok közti hőmérsékleteket mértünk. De ha a -10 extrém is sajnos sok kertben volt -6-8 fok
– Mit okoz ez?
– Sajnos ez már komoly fagykár. A virágok a csonthéjasok esetében akár 80-90% ban is elfagyhattak.
– Ez szinte teljes terméskiesés?
– Szinte igen. a 10-20% virágból jó esetben egy harmad termés lehet. De ahol ennél is rosszabb a helyzet, ott nem fogja megérni védekezni, és betakarítani a termés.
fotó: MTI
– Mik az érintett kultúrák?
– őszibarack, kajszi, cseresznye biztosan. De ez már belenyúl a szilvába, sőt akár már meggybe is. Itt már sokat számít, hogy csak -5 vagy – 8 fok
– A közösségi oldalakon sok fotót lehet látni éjszakai képekről, amiken füstölnek vagy gyertyát égetnek.
– Vannak hőmérséklet emelésre vonatkozó megoldások. Ilyen a ködsárkány egy magyar fejlesztés, amikor egy nagy szalmabálát égetünk és ködös füstöt képzünk, van ennek gázos változata is, de ezekkel az eszközökkel egész fagy alatt kell menni. A szalmabálák, apríték csak úgy a földön elégetve nem sokat ér. A legújabb fejlesztés kis dobkályhák melyek speciális pellettel égnek.
fotó: MTI
– És a gyertya?
– Az a leghatékonyabb, de a legdrágább módszer is. A termés árát elviheti több éjszakán át tartó védekezés. 3-400 db kell egy hektárra és egy gyertya csak 8-10 órán át ég… Közel egy millió Ft-os ktg egy szett, és most a Ft/Eur árfolyam miatt még több, lehet.
– Sok reklám van csoda készítményekre a kulcsszó növény kondicionálás?
– Ez valamit segít, egy két fokot esetleg, s talán valamivel több rügy marad meg. Összehasonlító kísérletek nincsenek melyik a leghatékonyabb megoldás.
– Mi várható most a termelőkkel?
– Akinek van AKG támogatása, lehet arra fog törekedni, hogy legalább a támogatás valahogy elég legyen. Akinek nincs ő nagyon nehéz helyzetbe kerül, főleg ha ezen kultúra a főállása.
– Kárenyhítési rendszer működik?
– Sajnos úgy van kitalálva, hogy nem mindenkinek. Jellemzően aki fiatal ültevénye van annak nincs még hozama a múltból, így statisztikailag nincs terméskiesése eze egy óriási gond ami nincs megoldva évek óta. Én folyamatosan így járok.
– Akkor a biztosítás?
– Túl nagy a kockázat a biztosítóknak magas a díj. 50% az önerő a fagykár esetén. Ez azt jelenti, hogy bár ez most már tavaszi fagykár már áprilisi a fagy, így lehet jelezni ha van 50%-ot meghaladó termés kiesésem. De nézzük a példát van egy biztosított összegem, pl 20 millió Ft várht árbevétel. Fagy esetén 50% az önrész. Lesz hozamom 30% így míg a károm 14 millió az önrészem 7. Tehát a biztosító legjobb esetben fizet 7 milliót. A fizetendő biztosítási díjam 4,2 millió ft lenne, persze erre jár a biztosítási támogatás ha jut majd egy év múlva. Még nem fizettem meg a díjból csak 1 milliót így fent áll 3,3 millió díj. Tehát ezt jogosan levonja a biztosító s megkapok 3,7 millió Ft-ot ha minden rendben. Így már érthető, hogy kevesen kötnek és a nagy kockázat miatt eleve kevés biztosító köt ilyen kárra biztosítást.
Érdemes lenne az állami rendszerből ezt kivenni, és helyette a fagykárat külön kezelni.
– Mennyire kerül veszélybe a haza gyümölcs ellátás?
– A hazai fogyasztóknak a jobb termőhelyekről kisebb kínálatban várhatóan de lesz hazai őszi és sárgabarack, cseresznye, s meggy és szilva is. A szamóca nagyrésze eleve védve van fóliaházban. Az alma pedig még nagyon zárt és ott elég 10% virágból termésnek lennie.
agrotrend.hu