Kertészet

Hosszabb lesz a hazai dinnye szezonja

Békés megyében terem meg éves szinten a hazai görögdinnye csaknem fele. Sok termelő kitolja a szezont a szakaszos ültetéssel és a nagy fóliasátras dinnyetermesztéssel. Így ki tudják küszöbölni az időjárási viszontagságokat, meg tudják védeni a kórokozóktól a termést, a csepegtető rendszer pedig gondoskodik a folyamatos vízellátásról.

A terméseken már most jól látszik az, hogy szép a külsejük, kisimult a héjuk, ami azt feltételezi, hogy jó minőségű és kiváló íztartalommal megáldott dinnyékről van szó. Békés vármegyében az egykori növényházakat ma már dinnyetermesztésre használják és ennek köszönhetően két héttel is előbbre lehet hozni a hazai görögdinnye szezont és így hamarabb lehet megjelenni velük a piacon. Ezek a termesztő berendezések adnak egy biztonságot is a növényeknek. Göcző Mátyás, a Magyar Dinnyetermesztők Országos Egyesületének elnöke szerint így korábban lehet kiültetni a növényeket.

Hozzátette: a fóliaházakon belül is használják azt a módszert, melyet a szabad földön is alkalmaznak, ez pedig a fólia alagutas takarás, amikor az extrém hideg időjárásnál fátyolfóliás borítást kapnak a növények. Ezekben a termesztő berendezésekben nincs kitéve a növény az időjárás viszontagságainak – gondoljunk csak a jégesőre, vagy a korai fagyokra.

"Betegségek elterjedésének megakadályozásában is segít a növényház, hiszen a csapadékos időjárás során megjelennek a különböző kórokozók, de a gombabetegségek az ilyen fedett helyen nem úgy terjednek".

A szezon kitolásában tehát nagy szerepe van a növényházaknak az elnök szerint, ugyanis két héttel korábban megjelenhet a piacon a magyar dinnye, amelyet követ a hagyományos, kinti nevelési módszer. Az áruházláncokba szállító gazdák már régóta gondolkoznak a szezon széthúzásán, amelynek köszönhetően augusztus második feléig is biztonsággal lehet folyamatos dinnye ellátást biztosítani. Ez az említett nagyfóliás görögdinnye termesztés egyelőre más vármegyékben még nem terjedt úgy el, mint Békésben, de a korai görögdinnye fajtákkal más gazdálkodók is próbálkoznak sikerrel.

Jó hír, hogy minden termesztőkörzetben megmaradtak a tavalyi területek, egyedül a Nyírségről lehet azt elmondani, hogy a tavalyi felvásárlási áraknak köszönhetően ismét fellendült a dinnyetermesztés. Ott 200 hektárral növekedett a termőterület, amely még több dinnyével látja el a hazai vásárlókat. 

agrotrend.hu / Növényvédőszer.hu

Tovább olvasom
Hirdetés

Fókuszban

Hirdetés
Hirdetés
Hirdetés

Facebook

Hirdetés