Kertészet

Vértetű az almafákon

Az utóbbi évtizedekben a kontinensek között megnövekedett kereskedelem és a globális klímaváltozás miatt hazánkban is jelenősen felgyorsult a korábban nem ismert károsítók megjelenése és megtelepedése. Akár emberi közreműködéssel, akár saját terjeszkedésük révén érkeztek, jelentős pusztítást okoztak a meglepetésszerű és hirtelen nagy károsításukkal, nem kímélve sem a dísz- és zöldségnövényeket, sem a gyümölcsfákat.

Az invazív fajok felbukkanása nem új keletű, bár a megjelenési gyakoriságuk korántsem volt akkora az elmúlt évszázadokban, mint manapság. Az egyik ilyen kártevő a vértetű, melyet még az 1880-as években Észak-Amerikából hurcoltak be, akkor még repülőgép híján valószínűleg hajórakománnyal. A kártevő sikeresen honosodott meg Európában, többek közt Magyarországon is, és a mai napig jelentős kártevő az almásokban.

A vértetű az érkezését követően gyorsan terjedt, és az 1890-es évek elejétől rendszeresen súlyos károkat okozott a gyümölcsösökben. Ezt egy neves kertész-polihisztor közreműködésével sikerült visszaszorítani, aki 1926-tól sikeresen telepítette be hazánkba a vértetűfürkész parazita rovarfajt. Ez a kis élőlény, teljes kifejlődése során, tojás, lárva és báb stádiumokban főképp az almán károsító vértetű testére támaszkodik, amibe belepusztul. Kezdetben látványos eredmények voltak tapasztalhatók, de a második világháború után a széles hatásspektrumú rovarölő növényvédőszerek robbanásszerű fejlődése miatt újra elterjedtek, mivel a vegyi anyagok nem csak a kártevőket, hanem azok hasznos természetes ellenségeit is elpusztították.

Forrás: pixabay.com

A vértetű csupán 1-2 mm nagyságú rovar, de feltűnő fehér vattaszerű pamacsai vannak. Testüket 3-4 mm hosszú viaszszálak tömege fedi, ezért könnyen felismerhetők a lombkoronában megbúvó telepeik. Ezek leginkább az almafa fás kolluszosodó részein, törzsén, ágain, vízhajtásain, tősarjain találhatók. Szapora faj, évente akár tíz nemzedéke is fejlődhet, és egy-egy generáció akár két hét alatt is kifejlődhet. A nevét onnan kapta, hogy ha szétnyomják az ilyen kolóniát, eltűnik a szenny vörös színű váladéka, testnedve.

Kártétele során a fa nedveit szívogatja, mely szívogatás helyén nyálának hatására sejtburjánzás következik be, a kéreg kipúposodik, felreped, és rákos sebek keletkeznek, melyek a folyamatos kártétel következtésben nem tudnak hegesedni, a tápanyag- és vízellátás megakad, az ágak részleges vagy teljes pusztulása következik be. 

A rovar szűznemzéssel szaporodik hazánkban, a nőstények klónozással hozzák létre az utódokat, egyedenként több mint 100 lárvát is. A legmozgékonyabbak az első stádiumú lárvák, mivel még nem védik őket viaszszálak, és könnyedén terjesztik a lábaikat, hogy eljussanak az almafa különböző részeire.

Két helyen is képes telelni az állatka. Részben a lombkoronában megbújva, de főleg a fa gyökér- és gyökérnyaki részén a kéregrepedésekben rejtőzködve a talaj védelmében.

Mivel a vértetű testét sűrű viaszszálak rétege fedi, ami megvédi a növényvédő szerektől, más módszerekre van szükség a kezeléséhez. Az egyik lépés az alanyfajta megfelelő választása, mivel az érzékenységük rendkívül változó lehet.  Érdemes almafavásárláskor erről érdeklődni. Fontos tiszteletben tartani a természetes ellenségek, például a vértetűfürkész jelenlétét, és kerülni a túl széles spektrumú kártevőirtó szereket, hogy ezek hatékonyan működhessenek. A tavaszi lemosó kezelések nem hatékonyak ellenük, de zöldbimbós állapotukban célzott olajtartalmú szerekkel vagy ragacsos hernyófogó övekkel lehet kezelni őket. A vegetációs időszakban célzott permetezést lehet végezni a korona belsejében, olajos szerekkel a vattapamacsokra. A mechanikai eltávolítás is hatékony lehet, mivel a telepek könnyedén kézzel eltávolíthatók.

agrotrend.hu / növényvédőszer

Tovább olvasom

Az Év Agrárembere támogatók

 
Erdőgazdálkodás kategóriatámogató
MEGOSZ
Partner
Magyar Növényvédelmi Szövetség
A különdíj támogatója
Erste Bank Hungary Zrt.
Szántóföldi növénytermesztés kategóriatámogató
Agro Masters Hungary Kft.
Szakmai partner
Nemzeti Agrárgazdasági Kamara
A közönségdíj támogatója
Agrármarketing Centrum
Növényvédelem kategóriatámogató
Kwizda Agro Hungary Kft
Agrárinnováció kategóriatámogató
Greenman Kft
ÖKO gazdálkodás kategóriatámogató
Debreceni Egyetem
Főtámogató
Limagrain Hungária Kft.
Vendéglátó partnerünk
La’ Róna Bisztró és Borbár
Borászati partner
Koch Borászat Kft.
Szervező
Agrotrend Csoport Zrt.
Autós partner
WALLIS MOTOR PEST
Fiatal Gazda kategóriatámogató
Lidea Hungary Kft.
Állattenyésztés kategóriatámogató
Bonafarm Zrt.
Szakmai partner
Nyakas Farm
Kertészet kategóriatámogató
Délalföldi Kertészek Szövetkezete
Feldolgozó-élelmiszeripar kategóriatámogató
Master Good Kft.
A Jövő Agrárszakembere kategóriatámogató
Mc’donalds
 
Hirdetés

Fókuszban

Hirdetés
Hirdetés
Hirdetés

Facebook

Hirdetés