Kertészet
Súlyos károk a hazai gyümölcsültetvényekben
Hiába próbáltak a kemény mínuszokra minden létező eszközzel felkészülni, ennek ellenére a fagy győzött a Talentis Agro Zrt. nagygombosi ültetvényén, ahol 120 hektáron termesztenek különböző gyümölcsöket. Habár a permetezésnél növelték a sókoncentrációt és kálium nitráttal kezelték a fákat, sőt minden fagyos éjszaka bálákkal gyújtottak tüzet alájuk, ezért egy darabig úgy tűnt, hogy a füstölés eredményes lesz. A mínusz 5 fok miatt a kajszi végül teljesen elfagyott mind a 10 hektáron. Hasonló sorsra jutott a cseresznye is.

Forrás: Növényvédőszer.hu
Sem a bála, sem a füstgyertya nem segített
Az 5 éves intenzív, öntözött körülmények között nevelt kajszinál ez volt az első ilyen eset, amikor a komoly fagyos éjszakák megtették a hatásukat. Az idősebb cseresznye ültetvénynél is jelentős a fagykár, ha nem is 100 százalékos, mint a kajszinál. Zimmermann István, a Talentis Agro Zrt. igazgatósági tagja azt mondja, hogy a meggynél és a szilvánál egyelőre nem látni fagykárt, de még nem is virágzik igazán egyik növény sem, ezért egy-két nap múlva többet tudnak mondani a szakemberek. A két héttel ezelőtti, kevésbé fagyos időszakot sikerült kivédeni, de most virágzásban érkeztek a mínuszok, amire a virágok nagyon érzékenyek.
-A kajszi és a cseresznye ültetvényt nem szabad elhanyagolni, továbbra is gondozni kell – annak ellenére, hogy hozamunk nulla lesz -, hiszen a következő évekre is gondosan fel kell készíteni a növényeket -összegezte Zimmernannn István.
A 120 hektáros ültetvény terméséből kiváló alapanyagok készülnek: a holding pálinkái nagyon népszerűek a fogyasztók és a forgalmazók körében, a pálinkaversenyeken mindig dobogós helyen végeznek, de a frissen leszedett gyümölcsökért jó felvásárlási árat kínálnak a kereskedők.
Ma reggel szomorú látvány fogadta mindazokat, akiknek őszibarackfái vannak az Alföldön. Kifejezetten Kecskemét, Kiskunhalas, Bordány és Forráskút környékén okoztak jelentős károkat a nemritkán –6 és –8 Celsius-fok közötti értékek. a rendkívüli hideg a tavaszi virágzás végi időszakban szinte példátlan, és súlyos károkat okozhatott a termésben. Bevetették az úgynevezett jégburoktechnikát is, amelynek az a lényege, hogy a beöntözött fákon a víz megfagy, és egyfajta védőburkot képez a fákon, ami 0 fokon stabilizálja a hőmérsékletet a növény közvetlen környezetében.
Apáti Ferenc, a FruitVeB – Magyar Zöldség-Gyümölcs Szakmaközi Szervezet elnöke szerint még korai spekulálni a várható gyümölcsárakra, mert egyelőre nem látni a kár mértékét, illetve az európai piac kínálatát. De ha Európában több helyen jelentős lesz a fagykár, az a gyümölcsök komoly drágulását eredményezheti.
agrotrend.hu / Növényvédőszer.hu