Kertészet

Növényvédelmi felhívás

A legtöbb kertben már virágzik a mandula és pirosbimbós a kajszi. A jövő héten már a virágfertőző moníliáról is írnom kell! A gyümölcsfák és bokrok többségén még el lehet végezni a lemosó permetezést.

Kedves Kertbarátnők, tisztelt Kertbarátok!

A mai viharos szélben nem lehetne permetezni és a hét közepére igért esők is leállítanák a munkákat. Két hasznos programot ajánlok Önöknek. Megjelent a növényvédősök „szent könyve” a 2023. évi Engedélyezett növényvédő szerek és termésnövelő anyagok jegyzéke, melyben tájékozódhatnak a készítményekről, a névváltozataikról, a felhasználásukról, és a védőeszközökről. A 3. fejezetben a termesztett növényeink főbb károsítóit és az ellenük engedélyezett növényvédő szereket láthatják. A 711. oldalon pedig az egyszerű anyagokról olvashatnak. Idén a növényvédőszeres kötet külön is megvásárolható illetve az interneten is megrendelhető. Két éve egy videót is készítettünk a könyvről, a fejezeteiről. A felépítése, a fejezetei azóta sem változtak.

A kiadvány megvehető a MATE Budai Campusának a Villányi úti jegyzetboltjában is. De elsősorban a szakmai séta miatt ajánlom a volt „kertészeti egyetem” parkját, a Budai Arborétumot. Érdemes megnézni a biomódszerekkel fenntartott zöldség és gyógynövény ágyásokat, a felső kertrészben pedig a faápolási bemutatót. Például azt a táblát is ott fotóztam, melyen az ágfűrészelési pontokat mutatják be. Ha így fűrészelünk, akkor nem sértjük meg a fa öngyógyító rendszerét, nem alakulnak ki odúk a fatörzsben. A nyitvatartását megtalálják itt.

A parkokban, az utcákon még mindig láthatunk olyan idős fákat, melyek odúit betonnal, perlites betonnal vagy purhabbal töltötték ki a kertészek. Ma már más módszerrel próbálják megmenteni az odvas fatörzseket. 

A háziméhek már nem győzik a beporzás munkáját, más rovarfajok segítségét is igénybe kell vennünk. Többször írtam már a beporzók jelentőségéről. Egy tegnapi konferencián hallottam, hogy egy poszméh 200 háziméh munkáját végzi el. Nélkülük nem lenne pl. bab, borsó, gyümölcs és étolaj sem a konyhaasztalunkon. Sajnos aggasztóan lecsökkent a számuk. Kínában a kertészek már évek óta ecsettel, tollseprűvel is poroznak, de úgy hallottam, hogy Kaliforniában is próbálgatják a mesterséges beporzást. Az előző felhívással egy időben helyeztem ki egy arasznyi rovarhotelt az ablakpárkányomra. Néhány szobát már elfoglaltak a bérlők… Látogassanak el az ELTE Füvészkertjébe is, ahol nyár óta megtekinthető a “Nyomozás a beporzók után” című szabadtéri kiállítás. Természetesen a különleges növényeiket, a zöldségeskertjüket, a galambházukat és a felújított pálmaházat is érdemes megnézni. (Ebben fürdött meg először Nemecsek. Most a Viktóriaházban az életnagyságú kerámiaszobra emlékeztet a Pál utcai fiúk hősére.

Üdvözlettel:

Zsigó György, NMNK

 

 

Tovább olvasom
Hirdetés

Fókuszban

Hirdetés
Hirdetés
Hirdetés

Facebook

Hirdetés