Keresés
Close this search box.
Keresés
Close this search box.

Kertészet

Itt van az ideális időszak az őszi és téli alma beszerzésére

Kevesen tudják, de a különböző Szedd Magad akciók nem az utóbbi években, évtizedekben kezdtek el terjedni, hanem már 40 éve is léteztek. Pedig akkor még volt elegendő munkaerő a betakarításhoz. Budapest környékén Pomáz volt az első ilyen hely, ahol elindult ez a kezdeményezés az alma szedésével. Akkor még nem akadt erre másutt példa. Komoly termesztési körzetnek számított a pomázi völgy, de az érdi és a törökbálinti részeken is akkor volt fénykora az őszibarack és a többi csonthéjas gyümölcsök termesztésének, ezért jó érzéssel rámozdultak arra a termelők, hogy olcsóbban el lehet adni a gyümölcsöt, ha az emberek saját maguknak szedik le.

A Pomáz határában található Breier Ökofarmon így október elején is javában tart az almaszüret: a területen jelentős a nyári alma, de a meghatározó az őszi és a téli alma, amelyek most érnek be, a beltartalmi értékek megfelelők a téli tároláshoz, ezért igen optimális a szedéshez a mostani időszak. Érdemes a Szedd Magad akciókról érdeklődni.

Forrás: pixabay.com

Pedig az időjárás nem volt kegyes a gyümölcsökhöz. Vojtkó Attila, a birtok növénytermesztési igazgatója megerősítette azt az országos tendenciát, miszerint másfél, két héttel korábban kezdődött minden gyümölcs szedése. A korai érés és a kedvezőtlen időjárás nem volt ugyanis jó hatással a gyümölcs minőségére.

“Ötven hektáron gazdálkodunk Pomáz környékén, amelyből 35 hektár az alma, a többi pedig szilva, őszibarack és kajszibarack. A kajszi például az előző évekhez hasonlóan elfagyott, részben a kedvezőtlen kitettség és a fagyok miatt. A többi gyümölcsnél a fagyhatás nem éreztette a hatását, a szárazság viszont meghatározó volt az év során. A tavasz jó előjelekkel indult a sok csapadéknak köszönhetően, de a nyári időszakban kevés eső esett. Mivel mi nem tudunk öntözni, ezért két részből tevődik össze a pomázi és a csobánkai oldal, az előbbi egy aránylag sík terület, a másik pedig egy lejtős terület és ott a domboldalon lehetett látni az almasoron a szárazság következményeit: összeszáradtak a levelek, a termések aprók maradtak, a lejtő miatt hamar elfojt a víz.”

-összegezte a szakember.

Vannak régi és korszerű ültetvények is a területen. Az őszibarack és a szilva fiatal ültetvény, az almások húsz évvel idősebbek, de a fiatalok – részben a fajtaösszetétel miatt – jobban teljesítenek, az alma sajnos megöregedett. A alma értékesítésénél a szedd magad akció nagyon kedvelt.

A lekvártól a gyümölcsléig

A Breier Farmon valóban érvényesül a termőföldtől az asztalig történő nyomon követhetőségi folyamat. Ifj. Breier László cégvezető kiemelte a Golden fajtájukat, amelyből a gyümölcsfeldolgozó üzemben egy osztrák jellegű almaszószt készítenek és ezt kínálják a hozzájuk betérő vendégeknek a császármorzsa mellé.

“Az almából készül almalé, ami szintén népszerű termék, hiszen a gyümölcsöt frissen, a megfelelő érettségi időben préseljük és minimális hőkezelésen megy keresztül, semmilyen tartósítószer nem kerül bele, ezért tisztán fogyasztva, vagy almafröccsként is fogyasztható, magas vitamin- és beltartalmakkal rendelkező ital. Nagy előrelépés volt a vállalkozás életében a gyümölcsfeldolgozó, hiszen nagyon fontos, hogy a jó minőségű alapanyagokból – a hozzáadott értéknek köszönhetően – egy magas színvonalú termék szülessen. Így a feldolgozás során az eltarthatósági idő hosszú lesz.”

-nyilatkozta ifj. Breier László.

Az almából tervezik alma chips készítését különböző ízesítésekkel, az elvük a minél magasabb hozzáadott értékkel készülő termékek készítése, amelyek magas gyümölcstartalommal bírnak.

Ősszel is sok, egyéb rendezvénye van a farmnak: céljuk, hogy minél több embert hívjanak a szabadba és megismertessék velük a fenntartható gazdálkodást, amit színes programokkal tesznek egyedivé. Az egyik ilyen az Októberfesthez hasonló rendezvény, amikor Sör és Csülök Fesztivált szerveznek.

A farmon egyébként a növénytermesztés és állattenyésztés a meghatározó, küldetésük a minél fenntarthatóbb termelés, a termékek helyben történő feldolgozása, amellyel csökkentik az ökológiai lábnyomot. A termékeket a tanyaboltban és bisztróban is elérhetővé teszik a vásárlóknak.

agrotrend.hu / Növényvédőszer

Tovább olvasom
Hirdetés

Fókuszban

Hirdetés
Hirdetés
Hirdetés

Facebook

Hirdetés