Kertészet

Időszerű növényvédelmi teendők a közterületeken – 9. hét

A virágzó aranyfa, a pünkösdirózsa friss levelei és a kipattant rózsa a tavasz megérkezését jelzik. Volt egyáltalán tél? Az elmúlt évek igazolják a meteorológusok előrejelzéseit, miszerint a Kárpát-medencében aszályos, forró nyarakra, enyhe telekre és fagyos tavaszokra számíthatunk a következő években – adták közre a NAK honlapján.

Hogy alakul az idei tavasz? Az OMSZ meleg és esős napokat ígér február végéig. Ha valóban így folytatódik az időjárásunk akkor biztosan felébred a fák többsége és márciusban kinyílnak rügypikkelyeik. Amennyiben északról-keletről megérkeznének a szállított fagyok, ezek leállíthatják a fák fejlődését, elhúzódhat a rügypattanás.

A téli hőhullámok megzavarták, gyengítették a növényeket és egyáltalán nem gyérítettétek a károsítókat. Jó erőben teleltek át a levéltetvek, az atkák. A szépen csillanó, egészséges csipkéspoloskákat 02.24-én fotóztam. A kórokozók sem sínylették meg a téli hideget, az örökzöld orbáncfű rozsdatelepeit is 02.24-én fényképeztem. Figyelni kell a terjedését, mert tavaly a folyamatos permetezés ellenére is komoly lombhullást okozott. Mindenkinek javaslom, hogy a díszfákon, díszbokrokon végezzék el a tavaszi lemosó permetezést! Nem váltja ki a nyári kezeléseket, de megalapozza a fák egészségét. A korábbi évek fertőzései, kártételei alapján dönthetnek arról, hogy most, tavasszal permetezzék-e a hársat, juhart, berkenyét, díszcseresznyét, akácot, bodzát az atkák, a levéltetvek vagy a rózsát a levéltetvek és a csillagpenész, a platánt a csipkéspoloska és az apignomónia, a szivarfát a levéltetvek és az eper-pajzstetű vagy a tölgyet a csipkéspoloska miatt. Talán a platánnál a legindokoltabb, de a felsorolt fajoknál is szóba jöhet a tavaszi kezelés.

1. kép: platán-csipkéspoloska. Fotó: Zsigó György

 

2. kép: rozsdatelepek örökzöld orbáncfűn. Fotó: Zsigó György

 

A gombák közül kiemelném a platánon az apignomóniát, mely 2021-ben néhol 90%-os lombhullást is okozott. A lehullott leveleken és az ágak sebeiben telel át. Ahol elmaradt az őszi lombgyűjtés, ott még lehet pótolni, majd a rezes-olajos lemosást javaslom. A kéregpikkelyek alá becsurgó olajjal a csipkéspoloskákat tizedelik meg.A rózsa csillagpenésze (diplokarponos betegsége) is a lehullott vagy a töveken maradó levelekről és a vesszőkről indítja a fertőzést, mely akár teljes lombhullást is okozhat (02.21-i fotó). A mulcsból nehéz kiszedni a beteg leveleket, ezekben az ágyásokban még indokoltabb lehet a permetezés.

3. kép: rózsa csillagpenésze (diplokarponos betegsége). Fotó: Zsigó György

A technológiája nem változott tavaly óta és a hatóanyagokban sincs változás: réz, kén és olaj.

Az olajtartalmú rovarölő szerekkel azoknak a rovaroknak, atkáknak a számát gyéríthetjük melyek a fás részeken tartózkodnak, ott telelnek. Az egyik paraffinolajat tartalmazó rovarölő engedélyezett közterületre.

Az egyre nagyobb gondot okozó lisztharmatok ellen inkább a kisleveles állapotot várnám meg vagy akkor ismételnék is a permetezéssel. Lisztharmat ellen kéntartalmú kontakt és felszívódó gombaölők is rendelkeznek közterületi engedéllyel. A kalcium-poliszulfid hatóanyagot, az olcsóbb engedélyeztetési eljárás miatt lombtrágyaként engedélyeztették. Ennek is van növényvédelmi mellékhatása.

Nagyszerű hír, hogy a NÉBIH 2024.02.20-án engedélyezte az egyik tribázikus rézszulfát hatóanyagú gombaölő közterületi felhasználását szükséghelyzeti engedély keretében. Valószínűleg más kérelmezők is megkapnák az engedélyt. Idézek az engedélyéből: „felhasználható Magyarország közterületein díszfák és díszcserjék gombás betegségei ellen legfeljebb 5 alkalommal, 4,0 l/ha dózisban 600-1500 l/ha permetlével kijuttatva.” Tehát újra van „rezünk”! Most a lemosásnál is használhatjuk és a nyári gombás, baktériumos betegségekre is lesz kontakt rézkészítményünk. Modern molekulájú, apró szemcsés és az egyik legkedvezőbb kedvező pH-jú ez a gombaölő.

agrotrend.hu / Zsigó György, NMNK

Tovább olvasom

Az Év Agrárembere támogatók

 
Partner
Magyar Növényvédelmi Szövetség
Borászati partner
Koch Borászat Kft.
Feldolgozó-élelmiszeripar kategóriatámogató
Master Good Kft.
Fiatal Gazda kategóriatámogató
Lidea Hungary Kft.
Szántóföldi növénytermesztés kategóriatámogató
Agro Masters Hungary Kft.
Állattenyésztés kategóriatámogató
Bonafarm Zrt.
Növényvédelem kategóriatámogató
Kwizda Agro Hungary Kft
Autós partner
WALLIS MOTOR PEST
Főtámogató
Limagrain Hungária Kft.
Agrárinnováció kategóriatámogató
Greenman Kft
Szervező
Agrotrend Csoport Zrt.
Szakmai partner
Nyakas Farm
ÖKO gazdálkodás kategóriatámogató
Debreceni Egyetem
Erdőgazdálkodás kategóriatámogató
MEGOSZ
Vendéglátó partnerünk
La’ Róna Bisztró és Borbár
A közönségdíj támogatója
Agrármarketing Centrum
Szakmai partner
Nemzeti Agrárgazdasági Kamara
Kertészet kategóriatámogató
Délalföldi Kertészek Szövetkezete
A Jövő Agrárszakembere kategóriatámogató
Mc’donalds
A különdíj támogatója
Erste Bank Hungary Zrt.
 
Hirdetés

Fókuszban

Hirdetés
Hirdetés
Hirdetés

Facebook

Hirdetés