Fenntarthatóság
Gazdálkodás
Hírek
Kertészet
Elfogadható-e, ha egy hektár cseresznyeültetvény évente átlagosan 8 ezer köbméter vizet használ fel?
A Cherry Tech 2024, a chilei cseresznyetermesztés legfontosabb technikai eseménye során az egyik legtöbbsször szóba került téma a víz hatékony felhasználása és kezelése volt a cseresznyetermesztésben és általában a mezőgazdaságban. A „Víz: elérhetősége, kezelése és hatékony felhasználása a cseresznyetermesztésben” című fórumon a téma öt szakértője, Carlos Tapia agronómus és cseresznye-szaktanácsadó moderálásával osztotta meg véleményét, aggályait és a jelenlegi helyzet elemzését.
A hatékony vízfelhasználás a mezőgazdaságban létfontosságú, nemcsak a gazdálkodók pénztárcája, hanem általában a társadalom és a környezet szempontjából is, mivel a becslések szerint ez a tevékenység a vízfelhasználás körülbelül 70%-át emészti fel. (Forrás: freshfruitportal.com)
Figyelembe véve az elmúlt két év bőséges csapadékát Chilében – csaknem 15 évnyi aszály után – Tapia azzal nyitotta meg a vitát, hogy a víz olyan téma, amelyet hajlamosak vagyunk elhanyagolni, „főleg azokban az években, amikor sok eső esik”.
„Ezért ma a vízhasználatról általánosságban szeretnénk beszélni, nem pedig konkrétan az öntözésről, mert úgy gondoljuk, hogy ez különböző témákat köt össze, többek között az öntözést, a táplálkozást, a rendelkezésre állást és a kezelést” – mondta Tapia.
„Ne engedjék el a víz problémáját”
Francisco Contardo, újságíró és a ComunicAgro ügyvezető igazgatója azt mondta, hogy nagyon pozitív a vízről beszélni, még akkor is, ha az országban csapadék van, mivel az erőforrás birtokában kevesebb vita folyik a víz mérésének, technikájának és fejlesztésének szükségességéről.
„Máris vannak olyan hangok, amelyek azt mondják, hogy vége a szárazságnak, de a szakértők nem értenek egyet ezzel” – mondta Contardo. „Számomra az a kockázat, hogy amikor elégedettek vagyunk a vízhelyzettel, passzívvá válunk azzal kapcsolatban, hogyan kezeljük az ingatlanjainkat, hogyan fektetünk be és prioritásként kezeljük a víz kérdését, valamint a cégek nyomása is csökken annak érdekében, hogy a szükséges vízművek megépüljenek,” tette hozzá.
Contardo felszólította a jelenlévőket, hogy „ne engedjék el a víz problémáját”.
Bekapcsolódni a vízről folytatott megbeszélésekbe
Rodrigo Callejas, egy másik paneltag, aki a mezőgazdasági tudományok előadója és az intelligens öntözés specialistája, azt mondta, hogy a termelőknek proaktívabbnak kell lenniük a vízzel kapcsolatos kérdésekben.
„A gazdálkodóknak nem az öntözésvezető vagy az adminisztrátort kell ilyen megbeszélésekre elküldeni. A tulajdonosoknak kell bekapcsolódniuk, mert ha nem teszik, akkor nem jutunk semmire” – mondta Callejas.
Hozzátette, hogy a munka a víz biztosítására irányul, és ennek egyetlen módja a vezetés vagy a megfelelő döntések meghozatalát segítő alapos hidrogeológiai tanulmányok.
Megerősítette, hogy az oktatás oldaláról, a Chilei Egyetemen—ahol ő dolgozik—megváltoztatták a tanterveket, és a víz, öntözés, talaj és technológia témaköröket kötelező tantárgyakká tették minden hallgató számára.
„Olyan humán erőforrásra reagálunk, amely megfelel a megnövekedett igényeinknek, ami meglehetősen nagy,” mondta Callejas.
A cseresznyefák vízfogyasztása
Tapia megosztott egy tényt, miszerint egy hektár cseresznyeültetvény évente átlagosan 8000 köbméter vizet használ fel, mondván, hogy szerinte ez a fogyasztás kicsit magas, ezért megkérdezte a paneltagokat, hogyan vélekednek erről a helyzetről. Ezt a vitát a technológia és a mezőgazdasági folyamatok segítségével lehet kezelni.
A technológia – mondta Tomas Vicente, a Wiseconn regionális menedzsere – arra szolgál, hogy pontos adatokkal rendelkezzenek a jobb döntések időben történő meghozatalához: „Az információhoz való hozzáféréssel ma megkérdőjelezhetjük a régi ismétlődő gyakorlatokat, és jobb döntéseket hozhatunk.
A hatékony vízfelhasználás a mezőgazdaságban létfontosságú, nemcsak a gazdálkodók pénztárcája, hanem általában a társadalom és a környezet szempontjából is, mivel a becslések szerint ez a tevékenység a vízfelhasználás körülbelül 70%-át emészti fel.
Technológia
Mára a talajnedvesség-érzékelők létfontosságú eszközzé váltak az öntözés időzítésének és gyakoriságának meghatározásában, ami az egyik legérzékenyebb pont a gazdálkodók számára.
Vicente hangsúlyozta a technológia ismeretének, az öntözőrendszerek megfelelő működésének figyelemmel kísérésének és a megfelelő mennyiségű víz kibocsátásának fontosságát a növény számára.
Lucas Ferrada, agronómus és növénytáplálásra és talajkezelésre szakosodott tanácsadó kiemelte a technológia fejlődését az elmúlt évtizedben.
„Ha nem mérjük meg a felhasznált víz mennyiségét, soha nem fogunk tudni javítani” – mondta Ferrada. „Tapasztalataim szerint ott, ahol Copiapótól Chillanig dolgozom, túlöntözzük a területet.” A mérések ugyanakor közös erőfeszítést igényelnek.
A technológiába való befektetés drága, de a hatékony vízfelhasználás szempontjából alapvető fontosságú a helyes mérés. „Talajérzékelők nélkül lehetetlen ellenőrizni a víz tekintetében fennálló változékonyságot, mert ez az, ami lehetővé teszi számunkra, hogy lássuk az információkat” – mondta Callejas.
Kiemelten fontos a műszaki szakemberek bevonása
Tapia megkérdezte Francisco Contardo újságírót, hogy a vízválságról szóló megbeszéléseken szóba kerülnek-e a vízhasználat technikai vonatkozásai, és megkérdezik-e szakembereket, mire ő azt válaszolta: „Nagyon kevessé”.
„Ebben a kérdésben közös a felelősség, vannak olyan intézmények, amelyek a probléma általános megoldási rendszerét igyekeznek összeállítani” – mondta az újságíró.
Megerősítette, hogy az a probléma, hogy „általános szakembereknek” adtak lehetőséget, hogy részt vegyenek ezeken a megbeszéléseken és nem a nagyobb technikai tudással rendelkező szakembereknek.
Hozzátette: ennek az alapvető kérdésnek az országos szintű megvitatásához kiemelten fontos a műszaki szakemberek bevonása és az érdekcsoportok távol tartása.
agrotrend.hu/https://www.magro.hu/