Kertészet

Balatoni szüret: jó termés várható

 

Gyümölcsösség, üdeség, frissesség. Ezekkel a jelzőkkel bátran lehet illetni a fiatalság boraként is emlegetett csabagyöngyét, amelynek szedésével két hete elkezdődött a Dél-Balatonnál a szüret. Ordacsehiben például a friss illatos fajtából készült bor már augusztus végén a boltok polcain lehet.

A szőlős gazdáknak nem volt könnyű dolguk, a sok csapadék miatt a lisztharmat és a peronoszpóra is támadt, így szinte folyamatosan permetezni kellett, amely jelentős plusz költséggel járt. Mindeközben a szőlő felvásárlási ára a tavalyi szinten maradt – olvasható a novenyvedoszer.hu cikkében.

Tavaly napra pontosan ugyanakkor kezdődött minden, mint idén, viszont az idei év több nehézséget hozott. Tavaszi József, a Balaton Agrár Zrt. vezetője erről úgy nyilatkozott, hogy a két-három naponta érkezett felhőszakadás után megjelent a fertőzés is, ezért a zöld munkákat követte a sorok aljának a kaszálása, majd a permetezés. -Aki ezeket nem végezte el, annak komoly problémája lesz a peronoszpórával, vagy a szürke rothadással.

A szüret közeledtével oda kellett figyelni a vegyszerekre, hogy az élelmezés egészségügyi határidejük mikor jár le.

Most már nagyon szigorú ennek az eljárási rendje, a nyomon követhetősége – nem véletlenül alkalmazzák a permetezési naplót -emlékeztetett Tavaszi József.

Fotó: novenyvedoszer.hu

A peronoszpóra és a lisztharmat után most már a botritisz is megjelent. Ha pedig nem megfelelő a védekezés, akár az egész termés is odaveszhet. Ráadásul a szinte folyamatos permetezés rengeteg plusz költséget rótt a szőlősgazdákra.

A nehézségek ellenére is kiváló balatoni borok születnek majd, elsőként a csabagyöngye kerülhet a palackba.

Az illatos fajtákkal, az irsai olivérrel és a muscat ottonellel folytatódik a szüret, hamarosan pedig az új szőlőfeldolgozóban is megkezdődhet a munka, ahol a leszedéstől számított öt percen belül a garatban van a termés. Újdonsága a fejlesztésnek, hogy a szőlőt már előre hűtötten viszi be a présrendszerbe és így minden jó tulajdonságát sikerül megtartani.

A feldolgozó ráadásul hosszabb távon a szőlősgazdák kiszolgáltatottságát is csökkentheti, hiszen nem kell majd olcsón eladni a termést, hanem akár mustként, vagy borként is lehet majd értékesíteni – ez különösen fontos akkor, amikor a felvásárlási árak a nehézségek ellenére sem emelkednek.

A Dél-Balatonnál a szőlő felvásárlási ára nagyjából száz forint körül mozog. Idén a növényvédelem volt a legkardinálisabb kérdés a Balaton északi partján is, ahol a sok csapadék okozta kihívás mellett úgy tűnik, jó lesz az idei termés.

agrotrend.hu/ Növényvédőszer.hu

 

Tovább olvasom

Az Év Agrárembere támogatók

 
Állattenyésztés kategóriatámogató
Bonafarm Zrt.
Partner
Magyar Növényvédelmi Szövetség
Szakmai partner
Nemzeti Agrárgazdasági Kamara
Erdőgazdálkodás kategóriatámogató
MEGOSZ
Kertészet kategóriatámogató
Délalföldi Kertészek Szövetkezete
Vendéglátó partnerünk
La’ Róna Bisztró és Borbár
Szántóföldi növénytermesztés kategóriatámogató
Agro Masters Hungary Kft.
Fiatal Gazda kategóriatámogató
Lidea Hungary Kft.
A Jövő Agrárszakembere kategóriatámogató
Mc’donalds
Szervező
Agrotrend Csoport Zrt.
ÖKO gazdálkodás kategóriatámogató
Debreceni Egyetem
Szakmai partner
Nyakas Farm
A különdíj támogatója
Erste Bank Hungary Zrt.
Növényvédelem kategóriatámogató
Kwizda Agro Hungary Kft
A közönségdíj támogatója
Agrármarketing Centrum
Feldolgozó-élelmiszeripar kategóriatámogató
Master Good Kft.
Főtámogató
Limagrain Hungária Kft.
Autós partner
WALLIS MOTOR PEST
Borászati partner
Koch Borászat Kft.
Agrárinnováció kategóriatámogató
Greenman Kft
 
Hirdetés

Fókuszban

Hirdetés
Hirdetés
Hirdetés

Facebook

Hirdetés